bezpieczeństwo na drogach

  bezpieczeństwo na drogach

  W Jaworznie od półtora roku nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku na drodze, a stłuczki i kolizje to naprawdę rzadkość. Jak udało się doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa w tym mieście? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  97-letni kierowca potrącił na przejściu dla pieszych dwóch nastolatków. Czy seniorzy za kierownicą stwarzają większe zagrożenie na drodze? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z ekspertem ruchu drogowego insp. Markiem Konkolewskim. Czy - według naszego gościa - starsi kierowcy powinni mieć dodatkowe badania?

  Po miesiącach przerwy w działaniu, fotoradary wracają na drogi. Czy dzięki nim rzeczywiście jest bezpieczniej? Gdzie powinny być ustawiane? O tym goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel i dziennikarz TVN Paweł Płuska.

  Rok temu weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, która wprowadziła surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Czy od tego momentu jest bezpieczniej na drogach? O tym w Dzień Dobry TVN insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel. Dyskusja była gorąca.

  Trzej bracia: Wiesław, Zygmunt i Janusz Nowakowie stworzyli urządzenia, które umożliwiają pasażerom opuszczenie samochodu tuż po wypadku. Pierwsze z nich służy do otwarcia zakleszczonych drzwi, a drugie do przecinania pasów bezpieczeństwa. Jak te urządzenia działają? Czy są opatentowane? Czy są to urządzenia, które będzie można zamontować do używanych samochodów? Panów Zygmunta i Janusza gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  "Zarycz dla życia" to nazwa akcji promująca bezpieczeństwo na drogach. Polega ono na tym, że wyzwana osoba własnym głosem imituje ryczenie silnika. Jedną z osób, która została nominowana jest gość Dzień Dobry Wakacje kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. Kto go nominował? Czy rzeczywiście w Europie Wschodniej jest większy problem z kierowcami jeżdżącymi pod wpływem alkoholu niż w Europie Zachodniej? Co otrzyma kierowca, który przyłączy się do akcji? Kogo Hołek nominował do ryknięcia? Zaryczał w naszym studiu?

  Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił zespół Punkciki, który tworzą dzieci ze szkół podstawowych. Wykonali swój utwór "Żółty Radarek". Piosenka powstała po tym, jak dwójka dzieci z zespołu Punkciki została potrącona na przejściu dla pieszych i ma zachęcić kierowców do bezpieczniejszej jazdy. Popieramy i namawiamy do zdjęcia nogi z gazu.