Agnieszka Bukowska

  Agnieszka Bukowska

  Wakacje to czas wzmożonej aktywności osób, które werbują do sekt. Jakimi metodami posługują się sekty, by zwerbować nowych członków? Co powinno nas zaniepokoić? O sektach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Agnieszką Bukowską, socjologiem z Collegium Civitas.

  Mimo ogromnego postępu medycyny, są choroby, wobec których lekarze są póki co bezradni. Fakt ten wykorzystują znachorzy i namawiają chorych - często skutecznie - do korzystania ze swoich usług. Niestety wiele osób, które decydują się na pomoc uzdrowicieli kończy tragicznie. Dlaczego mimo to nadal wierzymy w moc uzdrawiania? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjolog dr Agnieszkę Bukowską z Collegium Civitas.

  Lato sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów i znajomości. Niewielu z nas myśli jednak o tym, że nowo poznany przesympatyczny znajomy może chcieć wciągnąć nas w coś niebezpiecznego i niszczącego życie. Tak właśnie działają członkowie sekt. Jak nie dać się zwerbować? Na co zwrócić uwagę zawierając nowe znajomości? I jak powstają sekty? Co kieruje ich liderami? Czy Polacy są podatni na manipulacje? I czy istnieje jakieś prawodawstwo związane ze zwalczaniem sekt? A jak sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych - światowym zagłębiu sekt? Mamy tak dużo pytań, a tam mało odpowiedzi. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Agnieszkę Bukowską - socjolog z Centrum Badań Nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas, która opowiedziała o tym jak działają sekty.

  Coraz więcej rodziców nie ma w planach chrzczenia swoich dzieci. Nawet w jednym z mediów społecznościowych powstała grupa "Nie chrzczę - droga do świeckiego państwa". W Dzień Dobry TVN - wraz z współzałożycielką grupy Martą Mentecką, socjologiem Agnieszką Bukowską i dziennikarką Magdaleną Żakowską - rozmawialiśmy o obecnym trendzie. Dlaczego następuje taka zmiana poglądów? Skąd wziął się pomysł na założeniu wspomnianej grupy? Czy syn Magdy, który nie był ochrzczony ma jakieś problemy z szkole?

  Podczas rekolekcji, które niedawno odbyły się w Lesznie, młodzież - uczestnicząca w aktach tzw. Spoczynku w Duchu Świętym - zachowywała się jak zahipnotyzowana. Nagranie ze spotkania wywołało sporo kontrowersji. O takich praktykach w kościele i ich celach rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: ks. Rafałem Jarosiewiczem, który prowadził ww. rekolekcje oraz socjologiem i terapeutką pedagogiczną dr Agnieszką Bukowską.