Wkładki antypotowe. Jak działają? Jakie wybrać wkładki przeciwko potliwości?

Spocona kobieta siedząca na kanapie
Wkładki antypotowe
Źródło: yacobchuk/Getty Images
Wielu osobom doskwiera nadmierne pocenie. Może być to objaw stresu lub choroby, warto więc skonsultować się z lekarzem. Żeby jednak szybko zniwelować skutki niepożądanych objawów, można zastosować wkładki antypotowe. Sprawdź, jak działają i jakie wybrać!

Na naszej skórze jest nawet 5 milionów gruczołów potowych. Dziennie mogą produkować kilkaset mililitrów potu, ale cały szereg czynników może spowodować zwiększenie tej objętości. Trudno zapanować nad skutkami tych zmian bez odpowiedniego przygotowania. W doraźnym rozwiązaniu problemów mogą pomóc wkładki antypotowe, które można kupić w drogerii lub aptece.

Jak działają wkładki antypotowe?

To bardzo cienkie, jednorazowe płatki wykonane z chłonnej włókniny, które umieszcza się po wewnętrznej stronie odzieży. Dzięki temu przylegają bezpośrednio do skóry, a ich kształt umożliwia swobodę ruchów. W czasie upałów potrafią poprawić nasz komfort i odseparować od potu oraz plam, które tworzą się na ubraniu na skutek działania antyperspirantów. Zimą idealnie nadadzą się do butów lub w sytuacjach, gdy nie będzie możliwości zdjęcia wierzchniego odzienia.

Wkładki antypotowe pod pachy

Gdy na ubraniach w newralgicznych miejscach pojawiają się plamy, chcielibyśmy jak najszybciej ukryć skutki nadmiernego pocenia. A co, jeśli spróbujemy temu zapobiec? Rozwiązaniem mogą być wkładki antypotowe pod pach. Można je dostać w aptekach, drogeriach lub sklepach internetowych.

W dużym stopniu zależy to od indywidualnych preferencji oraz temperatury powietrza, ale w dogodnych warunkach jedna para wkładek antypotowych pod pachy może być w stanie zapewnić nam uczucie świeżości przez cały dzień. Czy wkładki antypotowe mogą być widoczne pod ubraniami? Zapewne delikatne tkaniny nie ukryją ich, ale bawełniany t-shirt czy koszula mogą je sprawnie zamaskować.

Wkładki nie są zbyt skomplikowane w użyciu – wystarczy przykleić je do ubrania i w razie potrzeby odpowiednio naciągnąć tkaninę, by dokładniej dopasować ją do płatka antypotowego. Nie jest to antidotum na ewentualne problemy zdrowotne związane z nadmiernym poceniem, ale idealnie sprawdzą się np. podczas ważnego służbowego spotkania, egzaminu lub w podróży.

Wkładki antypotowe do butów

Stopy to kolejne newralgiczne miejsce, które może skazać na towarzyski ostracyzm, jeśli skutecznie nie zadba się o ich higienę. Nadmierną potliwość mogą powodować uwarunkowania naszego organizmu lub niewłaściwie dobrane obuwie, wykonane z syntetycznego materiału, albo niskiej jakości bielizna. Po dłuższym spacerze zapach stóp może być niezbyt przyjemny.

W jaki sposób można spróbować ograniczyć lub wyeliminować te niedogodności? Warto zacząć od wkładek antypotowych do stóp. Dobrej jakości wkładki (np. z aktywnym węglem) sprawią, że po ściągnięciu butów nie będziemy musieli przejmować się brzydkim zapachem. Niektóre z antypotowych wkładek do butów działają antybakteryjnie, ponieważ minimalizują powstawanie drobnoustrojów wewnątrz obuwia. Wkładki do butów produkowane mogą być z naturalnej skóry, korka, filcu, mogą również zawierać aktywny węgiel lub środki zapachowe. Gdzie kupić wkładki antypotowe do butów? Dostępne są w sklepach internetowych oraz w niektórych sklepach obuwniczych.

Wkładki antypotowe do fotelików

Wkładki antypotowe stosowane są również do fotelików samochodowych, w których przewozi się dzieci. Są to specjalne maty o strukturze plastra miodu, które zapewniają odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu dziecka. Wkładka przepuszcza powietrze, więc plecy są odpowiednio wentylowane, a ciało nie nagrzewa się nadmiernie. Ochraniacze przed potem dla najmłodszych można z powodzeniem zastosować również w wózkach spacerowych. Kupuje się je w sklepach, które prowadzą sprzedaż fotelików samochodowych dla dzieci.

Wkładki antypotowe - skuteczne niwelowanie efektów nadmiernej potliwości

Wkładki antypotowe to bardzo przydatny element garderoby, który może pomóc nam w niejednej kłopotliwej sytuacji. Jednak nadmierna potliwość nie musi być wyłącznie reakcją na emocje czy warunki pogodowe, ale być efektem nierozpoznanych chorób, takich jak nowotwór, cukrzyca czy niewłaściwa praca tarczycy. Dlatego, zamiast polegać wyłącznie na wkładkach antypotowych , niepokojące objawy (np. kwaśny zapach potu) powinno się jak najszybciej zweryfikować u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie wątpliwości skieruje do odpowiedniego specjalisty i na badania.

Przyczyną intensywnego, nieprzyjemnego potu może być również niewłaściwa dieta, zawierająca zbyt duże ilości tłuszczu i białka zwierzęcego. Warto w takim przypadku ograniczyć niektóre produkty w diecie, m.in. smażone potrawy czy czerwone mięso. Powinno się także unikać sztucznych dań z proszku, zawierających dużą ilość środków chemicznych, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Zobacz wideo: "Nie mam pojęcia skąd ta siła"

DD_20211005_Sila_REP
"Nie mam pojęcia skąd ta siła"
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: yacobchuk/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości