Newsy

Ceny biletów pójdą w górę. Ile zapłacimy?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN24
kobieta, która jedzenie pociągiem

Bilety kolejowe będą droższe. PKP Intercity poinformowało, że nowy cennik zacznie obowiązywać już od 11 stycznia 2023 r. To druga systemowa zmiana cen w ciągu ostatnich kilku lat. Ile zapłacimy za bilety?

Dlaczego ceny biletów rosną?

Przewoźnik w specjalnym komunikacie przekazał, że wzrost cen biletów spowodowany jest wysokimi cenami energii elektrycznej. Podkreślono, że w porównaniu do stycznia 2022 roku zwiększyła się ona o 62,18 proc. Podwyżka ma również związek z najwyższą od lat inflacją (w listopadzie 2022 roku osiągnęła ona wartość 17,5 proc.) oraz wysokimi stopami procentowymi.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Warto dodać, że to druga podwyżka cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014. - Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. - podano i dodano, że wzrost kosztów energii trakcyjnej może przekroczyć 100 proc. w skali roku. Przewoźnik podkreślił również, że zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi.

Ile zapłacimy za bilety PKP?

Zgodnie z nowym cennikiem ceny biletów wzrosną o: 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP), 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC), 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK). O 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych.

Przewoźnik przekazał, że po raz pierwszy od 2016 r. zmieniają się ceny Kart Intercity, które uprawniają do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity. Dodatkowo wydłużony - o kilka godzin - został okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Firma w ten sposób chce zwiększyć atrakcyjność pakietów.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Peter Muller/Getty Images

Pozostałe wiadomości