Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Pryszcze na plecach
Fot. kadirkaplan / Getty Images
Trądzik na plecach może wystąpić w każdym wieku. U młodzieży zwykle nie budzi on niepokoju, w przeciwieństwie do trądziku na plecach u dorosłych. Działanie powinny obejmować usunięcie zmian oraz zapobieganie powstawaniu blizn po trądziku na plecach.

Najczęściej spotykany jest trądzik na plecach i ramionach. Dlaczego tak się dzieje i jak pozbyć się tej przykrej dolegliwości? Zobacz, jak pozbyć się trądziku na plecach !

Trądzik na plecach - przyczyny

Bezpośrednią przyczyną choroby jest nadmierne wydzielanie łoju oraz nieprawidłowe złuszczanie naskórka. Nadmiar sebum nie może znaleźć ujścia a wewnątrz zmian zaczynają się rozwijać bakterie. Skutkiem są pojawiające się na skórze bolesne krostki, grudki i tzw. zaskórniki. Najbardziej nieprzyjemne jest połączenie trądziku na plecach i dekolcie, gdyż skóra jest tam bardzo cienka i delikatna. Jednak najczęściej występuje trądzik na ramionach i plecach, zwłaszcza w ich górnej partii. W tych bowiem miejscach na skórze znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.

U nastolatków przyczyn trądziku na plecach dopatruje się w braku równowagi hormonalnej. W trądziku na plecach u dorosłych to także częste źródło problemu. Czasem u pań bywa on związany z zespołem policystycznych jajników. Jedną z przyczyn bywa też nieodpowiednia higiena, nadpotliwość czy kosmetyki, zarówno te źle dobrane, jak i nieumiejętnie używane.

Znacznie częściej obserwuje się występowanie trądziku na plecach u mężczyzn niż u kobiet.

Trądzik na plecach - leki. Jak leczyć to schorzenie?

W przypadku silnych objawów trądziku na plecach leczenie powinno przebiegać pod kontrolą dermatologa. Zwykle kuracje zaczyna się od preparatów stosowanych zewnętrznie, np. maści na trądzik na plecach.

Jeżeli to nie zadziała, skutecznym sposobem na to, jak wyleczyć trądzik na plecach mogą okazać się antybiotyki doustne z grupy tetracyklin. Gdy i ten sposób zawiedzie, lekarz może zaproponować tabletki na trądzik na plecach z izotretynoiną, pochodną witaminy A. Preparat ma jednak wiele skutków ubocznych. Ten lek na trądzik na plecach w najlepszym wypadku spowoduje jedynie silne przesuszenie skóry, w gorszym - ból mięśni i stawów, zapalenie spojówek, a nawet wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Tego sposobu na to, jak się pozbyć trądziku na plecach, nie wolno stosować u kobiet w ciąży. Lek ma silne działanie teratogenne, a więc uszkadzające płód.

Co na trądzik na plecach - zabiegi laserowe

Jednym ze sposobów na trądzik na plecach są zabiegi z użyciem nowoczesnego lasera. Zwykle stosuje się lasery frakcyjne, działające na skórę precyzyjną wiązką

Tego typu zabiegi wykonuje się w klinikach medycyny estetycznej. Pomogą zwalczyć trądzik na dekolcie i plecach, ramionach oraz twarzy. Niestety, nie zawsze będą skuteczne, np. w przypadku trądziku na twarzy i plecach o podłożu hormonalnym.

Należy też pamiętać, że tego sposobu na trądzik na plecach nie wolno stosować jednocześnie z kuracją izotretynoiną, która bardzo uwrażliwia skórę.

Jak zwalczyć trądzik na plecach - odpowiednia pielęgnacja

Nie zawsze konieczne są powyższe sposoby na trądzik na plecach. Jak się go pozbyć ? Jeżeli objawy nie są nasilone, czasem wystarczy właściwa pielęgnacja. Należy pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka. Dobrą metodą na to, jak usunąć trądzik na plecach, są peelingi enzymatyczne, które nie podrażnią skóry i nie wywołają przenoszenie się problemu na inne jej partie. Można też stosować delikatnie złuszczające żele pod prysznic o działaniu antybakteryjnym.

Odpowiednim sposobem na to, jak leczyć trądzik na plecach nie jest za to stosowanie wysuszających preparatów z alkoholem, które mogą nasilić łojotok. Przy trądziku na plecach kosmetyki często wzmagają objawy. Trzeba uważać na te o działaniu komedogennym. Czasem sposobem na to, jak zlikwidować trądzik na plecach, może być nawet uważne spłukiwanie preparatów z włosów tak, aby nie pozostawały na skórze.

Domowe preparaty na trądzik na plecach

Dobre sposoby na to, jak pozbyć się trądziku na plecach i ramionach czy innych częściach ciała to także te domowe, np. kąpiele w szałwii czy rumianku. Te zioła na trądzik na plecach działają antybakteryjnie i delikatnie oczyszczają skórę z sebum. Można też przecierać skórę aloesem. Warto nosić również przewiewne ubrania, by zapobiegać nadmiernemu poceniu, prowadzić zdrowy tryb życia i unikać stresu. Produkowany w jego wyniku kortyzol może nasilać zmiany.

Blizny na plecach po trądziku - zapobieganie i usuwanie

Blizny i przebarwienia na plecach po trądziku to częsty problem. Można im zapobiec, odpowiednio wcześnie zaczynając leczenie i stosując odbudowujące preparaty, np. z masą perłową.

Jeżeli nie rozpocznie się profilaktyki lub leczenia trądziku w odpowiednim czasie, a domowe sposoby nie dadzą rezultatów. Wtedy jedyną metodą na to, jak usunąć blizny i przebarwienia po trądziku na plecach mogą się okazać zabiegi laserowe.

Zobacz film: Jak wybrać bezpieczne kosmetyki do kąpieli? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?