Jak znaleźć dobry podkład matujący i jaki wybrać?

Podkład matujący
Fot. Image Source/Getty Images
Tłusty fluid na skórze często powoduje dyskomfort i negatywnie wpływa na stan cery, powodując pojawienie się coraz to nowych wyprysków. Walka z przetłuszczającą się skórą przy użyciu ogromnych ilości pudru i preparatów wysuszających twarz jest bezcelowa i tylko nasila problem. Jak działa podkład matujący i czy jego stosowanie naprawdę reguluje poziom sebum? Jak wybrać dobry podkład matujący?

Jakikolwiek podkład stosowany na twarz, po przypudrowaniu, będzie matował skórę, jednak efekty będą prawdopodobnie tylko chwilowe – w ciągu pierwszych dwóch godzin twarz znów będzie się nieestetycznie świecić. Tylko podkład matujący daje rezultaty, które będą widoczne znacznie dłużej. To produkt idealny dla kobiet ze skórą tłustą, mieszaną, jednak jeśli cera jest dodatkowo dojrzała i są widoczne na niej pierwsze zmarszczki – takiego podkładu lepiej będzie unikać, żeby nie podkreślać jeszcze bardziej oznak starzenia. Dobry podkład matujący jest niezastąpiony szczególnie latem, ale nie ma przeciwwskazań, aby stosować go przez cały rok.

Czym wyróżnia się podkład matujący?

Podkład matujący ma właściwości, których nie mają inne podkłady do twarzy. Jego głównym zadaniem jest oczywiście wyrównywanie koloru skóry, ale to właśnie regulowanie poziomu sebum sprawia, że cieszy się taką popularnością wśród posiadaczek cer mieszanych. Najlepszy podkład matujący nie tylko ukrywa niedoskonałości i nie dopuszcza do przetłuszczania się skóry, ale także pozostawia cerę gładką i zakrywa rozszerzone pory. W odróżnieniu od innych kosmetyków, stosując podkład matujący, należy pamiętać o tym, by nie nakładać go zbyt dużo. Niewielka ilość w zupełności wystarczy do pomalowania całej twarzy. Jeśli przebarwienia i zaczerwienienia na skórze są nadal widoczne, można zakryć je przy pomocy korektora lub zainwestować w dobry podkład matujący i kryjący . Kosmetyki dobrej jakości mają w swoim składzie naturalne środki absorbujące sebum, dzięki którym makijaż nałożony wcześnie rano utrzyma się do późnych godzin nocnych, bez konieczności wykonywania nawet najdrobniejszych poprawek.

Zobacz film: Jak wybrać podkład idealny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaki podkład matujący wybrać?

Większość podkładów dostępnych na rynku, to produkty o płynnej, rzadkiej konsystencji, zapakowane w plastikowe lub szklane opakowania. Jak wybrać z dostępnych kosmetyków najlepszy, najbardziej dopasowany do wymagań skóry tłustej lub mieszanej?

· Wybierając matujący podkład , zwróć uwagę na to, czy jego opakowanie posiada pompkę do dozowania produktu. Dzięki temu nie tylko masz kontrolę nad tym, ile produktu nakładasz, ale możesz też zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń i bakterii do środka podkładu, a kosmetyk będzie ci dłużej służyć. To po prostu najbardziej higieniczne rozwiązanie, którego wybór jest szczególnie ważny w przypadku cery ze skłonnościami do wyprysków.

· Jeśli chcesz kupić lekki podkład matujący i nie potrzebujesz silnego krycia, wybieraj spośród produktów w plastikowych opakowaniach – z reguły to właśnie one dają delikatniejszy efekt.

· Podkłady w szklanych opakowaniach mają zazwyczaj więcej kolorowych pigmentów, dzięki którym uzyskuje się większe krycie. Przy stosowaniu takich produktów do makijażu cery normalnej lub suchej warto wymieszać je z niewielką ilością nawilżającego kremu na dzień. Z kolei bardzo gęsty podkład matujący do cery tłustej lepiej nakładać bezpośrednio na czystą skórę lub na nałożony wcześniej, wchłonięty, krem matujący.

· Jeśli masz problemy z trądzikiem, staraj się kupować podkłady z naturalnym składem lub takie o właściwościach antybakteryjnych. Dobry matujący podkład dla cer problematycznych powinien zawierać w składzie np. wyciąg z drzewa herbacianego.

· Osoby z cerą mieszaną mają utrudnione zadanie, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego podkładu. Ich skóra może być w różnych miejscach jednocześnie sucha i tłusta. Warto poświęcić trochę czasu na testowanie różnych kosmetyków, żeby ostatecznie kupić naprawdę dobry podkład matujący do cery mieszanej , który oprócz efektu matu, będzie mieć także właściwości nawilżające. Tylko w ten sposób można uniknąć przesuszenia tych partii twarzy, które nie produkują aż tak dużej ilości sebum.

· Pamiętaj, że kupienie idealnego matującego podkładu wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami . Możesz kupić naprawdę tani podkład matujący , który będzie współgrał z twoją cerą. Składy profesjonalnych kosmetyków i tych z niższej półki bardzo często niczym się nie różnią, a ostatecznie płaci się tylko za markę, dlatego warto zwracać uwagę na to, co znajduje się na etykiecie produktów.

· Podkład matujący w kompakcie lub w formie musu, dzięki swojej konsystencji i właściwościom, może być jednocześnie podkładem, pudrem i korektorem. Ważne, żeby używać takiego kosmetyku z umiarem, aby uniknąć efektu maski na twarzy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Porady makijażowe
Porady makijażowe
podziel się:

Pozostałe wiadomości