Cieniowanie twarzy krok po kroku. Instruktaż, kosmetyki, makijaż

mloda kobieta przed lustrem maluje oczy
Gilaxia/Getty Images
Cieniowanie twarzy, nazywane również konturowaniem lub modelowaniem, może przynieść fantastyczne efekty. Sztuki tej trzeba się jednak nauczyć, dlatego przed zaprezentowaniem się w takim makijażu, warto wcześniej kilka trików przećwiczyć. Po opanowaniu odpowiednich technik, malowanie w ten sposób może zająć Ci zaledwie kilka minut.

Istnieją trzy najistotniejsze zasady cieniowania twarzy. Po pierwsze, jasne i rozświetlające kolory uwydatniają dane obszary, wysuwając je na pierwszy plan. Po drugie, ciemne i matowe odcienie zmniejszają i maskują danie partie, dają również wrażenie głębi. Po trzecie, poziomie linie konturowania poszerzają, a pionowe i ukośne wydłużają optycznie twarz.

Konturowanie twarzy krok po kroku – instruktaż

Jeśli nie jesteś wprawiona w cieniowaniu twarzy, skorzystaj z poniższych wskazówek. Dzięki temu sposobowi konturowania uzyskasz bardzo naturalny efekt.

 1. Nałóż podkład i rozpocznij cieniowanie twarzy od rozjaśnienia obszarów pod oczami. Zaaplikuj jasny korektor, rysując pod oczami trójkąty, których najniższe wierzchołki powinny znaleźć się na wysokość czubka nosa. Następnie delikatnie rozetrzyj kosmetyk, najlepiej przy pomocy zaokrąglonej gąbeczki do makijażu.
  1. Nałóż jasny korektor na centralną część czoła, grzbiet nosa, łuk kupidyna oraz brodę. Następnie rozetrzyj go przy pomocy gąbeczki.
   1. Pod kością policzkową zaaplikuj ciemniejszy podkład, kierując się w górę, w kierunku czoła. W ten sam sposób przyciemnij obszar przy linii włosów – dzięki temu optycznie zmniejszysz czoło. Rozetrzyj całość przy pomocy gąbeczki. Jeśli nie masz ciemniejszego podkładu, możesz użyć także korektora lub kamuflażu. Pamiętaj, aby konsystencja kosmetyku była kremowa lub płynna – dzięki temu uzyskasz trwalszy efekt.
    1. Wymodeluj nos, nakładając ciemniejszy podkład na boki do połowy długości nosa – dzięki temu możesz uzyskać efekt wyszczuplenia. Dokładnie rozetrzyj kosmetyk.
     1. Pod kością policzkową nałóż bronzer i precyzyjnie go rozetrzyj.
      1. Nad kością policzkową zaaplikuj róż, a następnie dokładnie go rozetrzyj.
       1. Niewielką ilość rozświetlacza nałóż na obszar nad ustami, grzbiet nosa oraz kości policzkowe.

        Kosmetyki do konturowania twarzy

        Istnieją dwa rodzaje cieniowania twarzy:

        • na mokro – do takiego makijażu wykorzystuje się płynne i kremowe kosmetyki, np. podkład używany na co dzień, jasny korektor rozświetlający (powinien być jaśniejszy o kilka tonów), korektor kryjący oraz kamuflaże, sztyfty i podkłady o ciemnych, modelujących odcieniach,
         • na sucho – potrzebny Ci będzie róż, bronzer, rozświetlacz, pędzle (najlepiej z naturalnego włosia) lub gąbeczka do rozcierania.

          Później, gdy będziesz miała już większą wprawę, przyda Ci się gotowa paleta do konturowania. Do tego typu kosmetyków często dodatkowo dołączane są instrukcje wykonywania cieniowania twarzy krok po kroku.

          Pamiętaj, że musisz zadbać o odpowiednią paletę kolorystyczną. Przy karnacji lekko żółtej i oliwkowej lepiej sprawdzą się kolory o delikatnie pomarańczowym odcieniu. Natomiast panie o karnacji chłodnej powinny wybierać brązy z lekko szarawym pigmentem.

          Cieniowanie twarzy – makijaż dla twarzy owalnej, okrągłej i kwadratowej

          Jeśli masz twarz owalną, prawdopodobnie nie widzisz u siebie wyraźnego wcięcia pod policzkami. W takich przypadkach wystarczy nałożyć róż, przeciągając go od ucha w kierunku ust. Pod różem zaaplikuj bronzer. Rozświetlacz nałóż na czoło, nos oraz brodę.

          Jeśli masz twarz okrągłą, najpewniej masz ochotę ją wyszczuplić i wydłużyć – linie konturowania powinny być bardziej pionowe. Najlepiej zacząć je wykonywać już na wysokości skroni i zaznaczyć kształt litery "E", lekko dotykając obszar boków przy uszach i aplikując go na policzkach mocno na skos, kierując się ku nosowi. Osoby, które mają okrągłą twarz, nie muszą korzystać z bronzera: ewentualnie można musnąć nim policzek, wzdłuż narysowanej wcześniej linii różu. Rozświetlacz nałóż na grzbiet nosa, czoło oraz brodę.

          Twarz kwadratowa charakteryzuje się podobną szerokością i długością oraz mocno zarysowaną szczęką. Można delikatnie ją złagodzić poprzez nałożenie różu i bronzera na kości jarzmowe. Rozświetlacz warto nałożyć na nos, brodę i kości policzkowe, ale za każdym razem okrągłymi ruchami. Dobrze jest również nałożyć trochę bronzera na obszar przy linii włosów.

          Warto zaznaczyć, że niektóre panie decydują się na cieniowanie twarzy samym bronzerem i taka technika również może przynieść wspaniałe efekty. Wówczas należy zaaplikować kosmetyk w te miejsca, które najszybciej się opalają, czyli na brodę, nos oraz czoło.

          Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku. Zobacz wideo:

          Zobacz też:

          Autor: Adrian Adamczyk

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości