Moda i Uroda

"Stanęłam przed ołtarzem na owłosionych nogach". Te kobiety mówią "nie" depilacji

Moda i Uroda

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
reddit.com, feminoteka.pl
Ołtarz w kościele przystrojony na ślub

Nie używają golarki od kilku lat i nie wstydzą się owłosionego ciała. - Dotarłam do takiego momentu, w którym całkowicie zapominam, że posiadanie włosów pod pachami jest rzadkością - mówi jedna z kobiet promujących naturalność.

Historia depilacji - kiedy kobiety sięgnęły po maszynkę do golenia?

Moda na gładkie kobiece ciało przybyła do Polski z Zachodu, ale jej prekursorkami były mieszkanki Bliskiego Wschodu, a dokładniej Egiptu. Przedkładając zewnętrzne piękno nad inne wartości, pielęgnowały każdy milimetr skóry, by dostosować ją do lokalnego klimatu - wysokich temperatur i niskiego poziomu wilgotności.

Amerykanki i Europejki znacznie później uległy podobnym rytuałom. Jeszcze w XX w. wiele pań nie wiedziało, czym jest depilacja nóg i pach, a jeżeli miały tę świadomość, uważały, że pozbywanie się owłosienia jest istną fanaberią.

Jak dbać o skórę?

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5

Dziś niektóre kobiety podążają ich śladem, sprzeciwiając się stereotypom mówiącym, że skóra pokryta włosami jest synonimem braku higieny czy zaniedbania. Walczą z krzywdzącym kanonem piękna, który został wyznaczony w latach 20. XX wieku przez reklamodawców. To właśnie wtedy długie suknie do kostek zaczęto zastępować lżejszymi spódnicami sięgającymi za kolano, a wystający fragment owłosionej łydki uznano w prasie za nieestetyczny, choć w codziennym życiu nie zwracano w ogóle na niego uwagi. Panie jednak, pod presją artykułów publikowanych na łamach magazynów "Harper’s Bazaar" czy "McCall’s", sięgnęły wówczas po pierwsze maszynki do golenia.

Owłosiona panna młoda - kobiety, które się nie golą

Minęło kilka dekad, trend rozpowszechnił się niemal na całym globie, a kobiety poświęcają wiele godzin na wydepilowanie każdego fragmentu ciała, stosując coraz to nowsze i skuteczniejsze metody na pozbycie się owłosienia. Ale oto przedstawicielki płci pięknej, które mówią modnemu zjawisku stanowcze "nie".

- Dotarłam do takiego momentu, w którym całkowicie zapominam, że posiadanie włosów pod pachami jest rzadkością - wyznaje na reddit.com użytkowniczka udzielająca się pod nickiem @mmmickeyy.

- Promuję owłosienie ciała u wszystkich i wszędzie! Po co usuwać coś, co wszyscy posiadamy? Trzeba być dumnym z natury - twierdzi inna internautka.

- Nie wstydź się, nie gól się! - dodała Ponyhairy. - Nie goliłam się nigdzie przez ostatnie dwa lata - chwali się NatashaxKaur.

Wierna swoim przekonaniom o pozostawieniu owłosienia na całym ciele jest również @hiddenmutant. Użytkowniczka aktywna w sieci pod tym nickiem opublikowała na reddit.com zdjęcia z własnego ślubu. Kobieta stanęła przed ołtarzem w białej sukni odsłaniającej nieogolone nogi. Panna młoda ponadto ozdobiła włosy na łydkach płatkami kwiatów. - Dzisiaj wyszłam za mąż, a moje naturalne owłosienie było pięknym dodatkiem - napisała na forum.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: reddit.com, feminoteka.pl

Źródło zdjęcia głównego: Miguel Sotomayor/Getty Images, reddit.com

Pozostałe wiadomości