Witold Gombrowicz

  Witold Gombrowicz

  Klementyna Suchanow od lat zajmuje się badaniem życia i twórczości Witolda Gombrowicza. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, ile miała lat, kiedy odkryła twórczość tego pisarza i co jest wyjątkowego w jego powieściach.

  W Vence we Francji powstaje muzeum, w którym będzie można obejrzeć pamiątki po Witoldzie Gombrowiczu. Co polski pisarz miał wspólnego z tym miasteczkiem? Jakie eksponaty zostaną wystawione w muzeum?

  Grzegorz Jarzyna od dwóch miesięcy rezyduje w Moskwie, a to dlatego, że w Teatrze Narodów wystawia "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza. Ula Chincz towarzyszyła mu, z kamerą Dzień Dobry TVN, od samego rana w dniu premiery spektaklu. Zobaczcie jak wygląda praca reżysera w Rosji. Czy Grzegorz odczuwa jakieś ograniczenia polityczne?

  Rita Gombrowicz - wdowa po ekscentrycznym polskim pisarzu przyjechała do Polski. Spotkała się z nią prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Dlaczego Gombrowicz nie chciał, aby jego żona uczyła się języka polskiego? Co Gombrowicz w niej zobaczył? Czy po dwóch latach od opublikowania Kronosa - prywatnych pamiętników Witolda Gombrowicza żałuje tego, co zrobiła? Czy teraz nie żałuje, że związała się z pisarzem?

  O wydaniu "Kronosa" czyli intymnych pamiętników Witolda Gombrowicza, o samym pisarzu i o życiu z nim rozmawialiśmy z Joanną Siedlecką, autorką biografii mistrza, oraz z Ritą Gombrowicz, żoną pisarza, która spędziła z nim ostatnie 5 lat jego życia.