ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

    Głuchoniewidomość w polskim systemie prawnym nie jest zarejestrowana jako niepełnosprawność, co oznacza, że takie osoby mają status wyłącznie niewidomych lub głuchoniemych, a co za tym idzie - nie otrzymują od państwa właściwej im pomocy. Pomimo trudności, które napotykają na co dzień, ciągle chcą żyć aktywnie i czuć się częścią społeczeństwa. Jak nowe technologie ułatwiają im funkcjonowanie? Goście Zielonych Drzwi, Monika Nowak i Michał Kondrat opowiedzieli Annie Maruszeczko o życiu codziennym takich osób jak pan Marek Kozłowski, kierujący Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym.

    Łukasz Hećman oraz Kamil Kowalewicz i jego żona Małgorzata uwielbiają podróżować. Dla Łukasza i Kamila to jednak spore wyzwanie, ponieważ jeżdżą na wózkach inwalidzkich. Z gośćmi "Zielonych drzwi" Anna Maruszeczko rozmawiała o komforcie podróżowania osób niepełnosprawnych. Jakie przeszkody czekają podróżujących o ograniczonej sprawności ruchowej? Czy na swojej drodze spotkali się z odmową pomocy? Skąd obawy Pani Małgorzaty przed samodzielną wyprawą męża?

    Gośćmi Anny Maruszeczko w Zielonych Drzwiach byli rodzice dzieci z Zespołem Downa. Pomimo niepełnosprawności, pasją maluchów jest sport. Co im to daje? Czy oprócz przyjemności jest to dla nich forma terapii? O zaangażowaniu i samodyscyplinie dzieci trenujących karate opowiedzieli Beata Zipper-Malina (mama 16-letniej Agaty), Grzegorz Wasztyl (tata 7-letniego Grzesia) i Małgorzata Baluch-Walecka (mama 17-letniego Filipa).