Majdan

  Majdan

  Takiego zdjęcia rodziny Majdanów jeszcze nie było. Radosław i Małgosia wraz z dziećmi pokazali się na swoich kontach na Instagramie w strojach halloweenowych. Co istotne, wszyscy postawili na to samo przebranie - zainspirowali się serialem "Opowieść podręcznej" stworzonym na podstawie książki Margaret Atwood. Nie tylko wyglądali naprawdę wyjątkowo, ale także fotografia niosła za sobą ważny przekaz.

  Przed rewolucją Igor Lapin prowadził małe biuro prawne. Dzisiaj jest deputowanym do Rady Najwyższej Ukrainy, jednak droga, która go tam doprowadziła nie była łatwa. Co robił od momentu wybuchu rewolucji na Majdanie aż do startu w wyborach? Kto go zachęcił do kandydowania? Jak wygląda praca deputowanego? Swoją historię opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Biance Zalewskiej.

  Konflikt we wschodniej Ukrainie wciąż trwa. W ubiegłym tygodniu miała miejsce czwarta rocznica najkrwawszych walk na Majdanie. Pod koniec ubiegłego roku na Ukrainie zastrzelono lekarkę i wolontariuszkę czeczeńskiego pochodzenia Aminę Okujewą. Amina miała też polskie korzenie i bardzo je sobie ceniła. Okujewa była jednym z symboli wojny w Donbasie. Według Ukraińców była idealnym żołnierzem. Historię Aminy przybliżyła nam Bianka Zalewska, która jest naszym łącznikiem z wydarzeniami na Ukrainie. W studiu Dzień Dobry TVN reporterka opowiedziała, jak zmieniła się Ukraina po Majdanie i czy w obliczu tylu zamachów ona sama czuje się bezpieczna.

  Olesya Zhukovska to wolontariuszka, która w czasie Euromajdanu została postrzelona przez snajpera w szyję. Kula przeszła na wylot. Dziewczyna przeżyła, ale wielu jej kolegów nie miało tyle szczęścia. Podczas protestów ponad 100 osób zostało zabitych, a kilka tysięcy - rannych. Według nieoficjalnych danych ofiar było znacznie więcej. Jak zmieniło się życie wolontariuszki? Co się dzieje na Ukrainie 4 lata po zakończeniu Majdanu? Zapytaliśmy o to reporterkę Dzień Dobry TVN Biankę Zalewską.

  Yevhen Vovchuk w czasie ukraińskiej rewolucji wdrażał multimedialne projekty. Na czym konkretnie polegała jego praca? Gdy skończył się Majdan, Yevhen zaczął pracować jako wolontariusz na froncie. Co spowodowało, że w końcu postanowił wstąpić do armii? W czasie jednej z akcji uległ poważnemu wypadkowi. Groziło mu kalectwo. Pomocy udzielił mu pewien przedsiębiorca z Rzeszowa. Jak obecnie wygląda jego powrót do normalnego życia? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.

  Ostatnio przekonaliśmy się, jakiej muzyki słuchają nasi piłkarze. W Internecie popularnością cieszył się filmik z szatni naszej reprezentacji. Co mówi o nas nasz gust muzyczny? Swoimi playlistami postanowili podzielić się nasi goście: Joanna Czarnecka – wokalistka, Andrzej Gołota, bokser, Radek Majdan, były bramkarz reprezentacji Polski i Marcin Wojciechowski, dziennikarz muzyczny Radia Zet. Czy zdradzili nam, jakiej muzyki słuchają w samochodzie? ;)

  Żenia Klimakin spotkał się na Majdanie z Dmytro, który w czasie rewolucji został porwany i przez osiem dni torturowany, odcięto mu ucho, oraz z Wirą Sawczenko, siostrą Nadieżdy Sawczenko, która teraz znajduje się w areszcie za rzekome zabicie rosyjskich dziennikarzy, prowadzi protest głodowy. Jak naprawdę wygląda sytuacja na Ukrainie?

  W sobotę w Dzień Dobry TVN: ekranowy amant o najważniejszej roli - Hugh Grant jako ojciec. Następnie: „głos” protestujących na Majdanie! Rusłana - o tym, co się działo się w samym środku rewolucji. A na naszej scenie: Bracia i „muzyczna siła rażenia” rodzeństwa Cugowskich. Bądźcie z nami o 8.30! Program poprowadzą: Kinga Rusin i Bartosz Węglarczyk! Zapraszamy!

  POLSKA DLA UKRAINY - FREEDOM FOR UKRAINE to muzyczny projekt zorganizowany przez ludzi, którzy solidaryzują z tymi, którzy chcą walczyć o swoją wolność i niezależność. Na scenie Dzień Dobry TVN - Polska dla Ukrainy!

  Polskie gwiazdy nie są obojętne na wydarzenia na Ukrainie. Zaangażowały się w pomoc rewolucjonistom na Majdanie. Wśród nich jest Agnieszka Szulim i Michał Piróg. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli, dlaczego zdecydowali się wesprzeć Ukraińców i co my, Polacy, możemy zrobić dla narodu ukraińskiego.

  Mieszkają w namiotach, mają prowizoryczne ogrzewanie i koksowniki. Jak radzą sobie ludzie na Majdanie z przeszywającym mrozem? Co się teraz dzieje na rewolucyjnym placu Kijowa?