kler

  kler

  Właśnie ukazała się książka "Ojciec, czyli o Pieronku". Jest to opowieść różnych osób o biskupie Tadeuszu Pieronku. Czy sam biskup czytał już książkę? Czy ma do siebie dystans? Czy podoba mu się to, w jaki sposób mówi się dziś o Kościele w Polsce? Z bp. porozmawialiśmy również o filmie Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Czy sądzi, że film będzie miał rolę oczyszczającą dla kościoła w Polsce?

  "Kler" Wojciecha Smarzowskiego od czasu swojej premiery pobił wszelkie rekordy popularności. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Arkadiusza Jakubika, odtwórcę roli jednego z księży. Czy spodziewał się takiego odbioru filmu? Z jakimi reakcjami ludzi spotyka się po projekcji "Kleru"? I czy wahał się nad przyjęciem tej roli?

  "Kler" to film o wszystkich grzechach głównych kościoła – żądzy, chciwości i władzy. Mimo że produkcja uznana została przez niektórych za kontrowersyjną, film chce zobaczyć bardzo wielu Polaków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy reżysera filmu Wojciecha Smarzowskiego, aby zapytać, czy spodziewał się, że tyle osób będzie chciało obejrzeć "Kler", do kogo skierowany jest film, dlaczego produkcja była kręcona w Czechach, a nie w Polsce.

  43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dobiegł końca. Główna nagrodę zdobył film Pawła Pawlikowskiego - "Zimna Wojna". Srebrne Lwy otrzymał "Kamerdyner" Filipa Bajona, a nagrody specjalne powędrowały do Wojciecha Smarzowskiego za film "Kler" i Marka Koterskiego za "7 Uczuć". Wczoraj Marcin Sawicki wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN na galę rozdania nagród, a dziś rano spotkał się z laureatami festiwalu. Zobaczcie czego się dowiedział.

  Wczoraj na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii można bylo obejrzeć "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Andrzej Sołtysik spotkał się z reżyserem i aktorami tego "prowokacyjnego, mocnego i bardzo, bardzo dobrze zagranego" obrazu. Czy film może zmienić rzeczywistość i wpłynąć na świadomość widza?