chasydzi

    chasydzi

    Najbardziej ortodoksyjne spośród religijnych Żydówek - izraelskie chasydki. Zamknięte przez tradycję i mężczyzn żyją według schematu obowiązującego od wieków. Jak wygląda ich hermetyczny i nieufny świat? O tym mówią kobiety, z którymi rozmawiała Hanka Grupińska. To bohaterki jej książki pt. "Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet".

    Chasydzi to grupa ortodoksyjnych Żydów miłująca taniec oraz śpiew. Chasydyzm oznacza również w wielu sytuacjach separację kobiet i mężczyzn. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z chasydzką rodziną mieszkającą w Warszawie. Szalom Ber Stamber jest rabinem chasydzkim. Przyjechał do Polski z Izraela wiele lat temu. Tak bardzo mu się tu spodobało, że postanowił zostać i założyć rodzinę. Razem z żoną Diną spodziewają się ósmego dziecka. Jak wygląda ich codzienność? Czym zajmuje się Dina?

    Maszyny w tej fabryce pochodzą z lat 20. ubiegłego wieku. Niedawno fabryka wyprodukowała kapelusze dla olimpijczyków, ale jej niepowtarzalnym i czołowym produktem pozostają kapelusze chasydzkie. Noszenie kapelusza dla chasydów ma religijne i mistyczne znaczenie.