Al-Kaida

    Al-Kaida

    11 września 2001, czyli dokładnie 19 lat temu, w Nowym Jorku doszło do zamachu terrorystycznego. Uprawadzono samoloty pasażerskie, a następnie pod wodzą pilotów-samobojców skierowano je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. Zginęło 2996 osób. Był to największy akt terroru w historii USA.

    Szwedka Anna Sundberg przez 16 lat, z własnej woli, żyła wśród muzułmańskich ekstremistów. Jej mężem był Said Arif, członek Al-Kaidy i bliski współpracownik Osamy bin Ladena, kiedyś jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Swoje wspomnienia przedstawia w książce "Żona terrorysty". Jak to możliwe, że przeszła na islam po spotkaniu nieznajomego mężczyzny na ławce w parku? Czy jako kobieta wychowana w Europie nie buntowała się, że jej mąż i grupa, do której należał chce mordować innowierców? Jak czuła się po zamachu na World Trade Center i Pentagon? Czy współczuła rodzinom ofiar? Co z perspektywy było najgorszym doświadczeniem życia wśród radykalnym muzułmanów? Jak dziś wygląda życie Anny Sundberg, z którą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki?

    Hanif Qadir to były islamski ekstremista, który kiedyś wstąpił do Al-Kaidy. Teraz przeciwdziała terroryzmowi. O swojej pracy i przeszłości powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze. Ilu osobom pomogła jego fundacja Active Change? Czy byli wśród nich Polacy? W jakich okolicznościach został zrekrutowany przez Al-Kaidę? Co zobaczył w Afganistanie? Jak udało mu się wyrwać z Al-Kaidy? Ania spotkała się również z Polką, która po przejściu na islam zaczęła się radykalizować.

    Gość Dzień Dobry TVN Maziar Bahari jest z pochodzenia Irańczykiem. Mieszka z rodziną w Londynie. Tam też pracuje jako dziennikarz. Któregoś dnia został wysłany służbowo do Iranu, by relacjonować przebieg wyborów prezydenckich. Niestety został tam aresztowany i przez 118 dni przetrzymywany w irańskim więzieniu. O co go oskarżono? Czy był torturowany? Kim dla Irańczyków jest Czechow?