W Polsce elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy!

Hulajnogi elektryczne to dobra alternatywa dla rowerów i motorowerów. Skutecznie pozwalają unikać nam korków w drodze do pracy. Niestety z powodu luki w prawie można się nimi poruszać tylko po chodnikach, co sprawia, że urządzenia te stanowią zagrożenie dla pieszych. Już wkrótce w Polsce hulajnogi elektryczne będą traktowane jak pojazdy!

W tej chwili człowiek na hulajnodze jest traktowany jak pieszy

Obecnie w polskim prawie nie ma regulacji, które dotyczą hulajnóg elektrycznych, dlatego ich użytkownicy są traktowani jako piesi, którzy powinni korzystać z chodników

Elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy; odpowiedni projekt zmiany ustawy jest praktycznie gotowy. Mówimy o urządzeniach transportu, napędzanych energią elektryczną. To jest pojazd

 - powiedział dziś minister Adamczyk pytany, jak należałoby traktować elektryczną hulajnogę.

Projekt jest prawie gotowy. Rząd zajmie się nim w przyszłym tygodniu.

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to będzie ten czas, kiedy będziemy starali się wpisać projekt ustawy (o hulajnogach - PAP) do prac rządu 

- powiedział dziennikarzom minister Adamczyk. 

Mam nadzieję procedować ten projekt zgodnie z procedurą legislacyjną. Projekt jest praktycznie gotowy" 

- dodał.

We Francji hulajnogi wygoniono z chodników

Francja właśnie przygotowała przepisy, zakazujące jazdy na hulajnogach elektrycznych po chodnikach. Każdy kto wjedzie hulajnogą między pieszych, zapłaci wysoki mandat. Czy w Polsce będzie podobnie? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z adwokatem Jackiem Kosińskim i rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji inspektorem Mariuszem Ciarką.

Hulajnogi elektryczne stanowią dobrą rozrywkę dla osób w każdym wieku i mogą być ekologicznym środkiem transportu. Ich zaletą jest intuicyjna obsługa, komfortowa jazda i kompaktowe rozmiary.

Hulajnoga elektryczna a prawo o ruchu drogowym

Według art. 2 ust. 17 ustawy - Prawo o ruchu drogowym "uczestnikiem ruchu" jest pieszy, kierujący, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze. Zgodnie z powyższymi przepisami hulajnoga jest wyłączona z kategorii "pojazd"; jest natomiast kwalifikowana jako urządzenie mechaniczne. Poruszający się na hulajnodze elektrycznej jest zatem według prawa traktowany jako pieszy i nie może poruszać się po jezdni i ścieżkach rowerowych, mimo że urządzenie to może rozwijać prędkości do około 45 km na godzinę i stanowić zagrożenie dla użytkowników chodników.

Hulajnogami elektrycznymi możemy się poruszać wyłącznie po chodnikach, nie przekraczając prędkości przeciętnego pieszego, czyli 5 km na godzinę, co jest jednak przestrzegane niezmiernie rzadko. Często widujemy za to mknącą po chodnikach z dużą szybkością młodzież na hulajnogach napędzanych prądem lub dorosłych jadących po ścieżkach rowerowych lub poboczem drogi.

Francuzi borykają się z podobnym problemem, jednak tamtejszy rząd postanowił rozwiązać ten kłopot. Zgodnie z wypowiedzią minister ds. transportu Élisabeth Borne, poruszanie się hulajnogami elektrycznymi po chodnikach zostanie zakazane. Pojazdami będzie można poruszać się jedynie po specjalnie wyznaczonych ścieżkach lub drogach, a za niedostosowanie się do przepisów będą grozić wysokie mandaty. Przepisy wejdą w życie już we wrześniu 2019 roku. A co z Polską?

Polskie Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że do końca trzeciego kwartału nowe rozwiązania dotyczące hulajnóg elektrycznych trafią pod obrady sejmu.

- powiedział insp. Mariusz Ciarka.

Czym jest hulajnoga elektryczna i jak się na niej jeździ?

Hulajnoga elektryczna to jednoślad dwukołowy wyposażony w silnik napędzany prądem. W niektórych modelach spotykane jest siodełko. Hulajnoga na prąd wykorzystywana jest jako niekonwencjonalny środek transportu i dobra alternatywa dla roweru. Coraz częściej używana jest nie tylko przez dzieci do zabawy, ale również dorosłych dojeżdżających na uczelnię lub do pracy, którzy przemieszczają się sprawnie unikając korków w miastach. Korzystanie z elektrycznej hulajnogi nie wymaga posiadania prawa jazdy ani zarejestrowania jednośladu, jeśli jego moc nie przekracza 250W, co jest mocną stroną tego typu sprzętu.

>>> Zobacz także:

Hulajnoga i rowerek biegowy. Dobre dla każdego dziecka? Jak wybrać?

Elektryczne hulajnogi. Prawo za nimi nie nadąża

Do Chin dojechał na hulajnodze

Hulajnoga elektryczna działa dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który zależnie od modelu może mieć różną moc. Pojazd wprawiamy w ruch za pomocą rączek kierownicy, na których umieszczony jest gaz i hamulec pojazdu. Po rozładowaniu akumulatora hulajnogę ładujemy przy pomocy ładowarki podłączonej do prądu.

Hulajnoga tradycyjna a hulajnoga elektryczna

Nie minęło wiele czasu odkąd tradycyjne hulajnogi wróciły do łask, a już zostają wypierane przez ich elektryczne wersje. W tradycyjnej hulajnodze napęd opiera się o siłę naszych nóg - aby sprzęt poruszał się, kierujący musi się odpychać nogami. Ta kwestia sprawia, że nie każda osoba może się poruszać zwyczajną hulajnogą. Do tego sprzęt napędzany manualnie osiąga znacznie mniejsze prędkości niż ten z silnikiem elektrycznym. Hulajnogi elektryczne mają więc tą przewagę nad tradycyjnymi, że korzystać z nich może każdy, bez względu na wiek i kondycję. Hulajnogi napędzane energią elektryczną mogą osiągnąć prędkość nawet do 45 km na godzinę.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci a hulajnoga elektryczna dla dorosłych

Hulajnoga elektryczna dla dzieci służy przede wszystkim do rekreacyjnej jazdy przed domem, czasem bywa środkiem transportu do szkoły. Może też odciążać dziecko w trakcie długich wycieczek rodzinnych – do tego celu dla wygody malucha polecana jest hulajnoga elektryczna z siodełkiem .

Hulajnoga elektryczna z siedzeniem lub bez jest też chętnie wykorzystywana przez dorosłych. Widok elegancko ubranych mężczyzn i kobiet przemierzających drogę do pracy na jednośladzie już dawno przestał dziwić. Elektryczne hulajnogi są cenione przez dorosłych ze względu na kompaktowość – bez problemu można je schować pod biurkiem, przewieźć windą czy w autobusie. Składana hulajnoga nie zajmuje też dużo miejsca w domu. Trasa do pracy pokonana na hulajnodze elektrycznej to również oszczędność czasu i uniknięcie miejskich korków.

Wybierając hulajnogę elektryczną dla dziecka lub dorosłego, powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie sprzętu oraz rozwijaną prędkość i moc silnika. Dla dzieci znacznie odpowiedniejsze będą lżejsze hulajnogi o maksymalnej prędkości do 10 km na godzinę. Dorośli mogą wybierać sprzęt, który rozwija prędkość nawet do 40 km na godzinę. Dla nich przeznaczone są hulajnogi elektryczne 1000W albo nawet o mocy silnika 2000W.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości