Aranżacje wnętrz

Jak wykonać własnoręcznie dodatki do naszego pokoju?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
stół z różnymi narzędziami

Wykonane samodzielnie ozdoby do naszego mieszkania cieszą podwójnie. Możemy sporo zaoszczędzić, a jednocześnie poczuć się jak mali konstruktorzy. Nie trzeba mieć wielkiego talentu plastycznego, by spróbować samemu stworzyć ładne rzeczy. Z nami nauczysz się, jak zacząć działać według idei DIY - zrób to sam!

DIY- zrób to sam

DIY, czyli idea do it yourself – zrób to sam, staje się coraz bardziej modna. Wielu z nas woli wykonać lub odnowić własnoręcznie meble, dekoracje do mieszkania, prezenty dla bliskich, ubrania dla dzieci. Nie dość, że tego typu rozwiązanie jest niedrogie, to przynosi także mnóstwo zadowolenia. W ostatnich latach moda na DIY wciąż się utrzymuje. Na rynku dostać możemy bardzo wiele książek-poradników na temat tego, jak wykonać samodzielnie różnego rodzaju rzeczy. W telewizji znajdziemy programy tego typu, natomiast w Internecie jest całe mnóstwo blogów, tutoriali na YouTube oraz vlogów pokazujących, że każdy może zacząć swoją przygodę z DIY - zrób to sam ! W naszym artykule pokażemy, jak bardzo niskim kosztem i w prosty sposób wykonać ozdoby do pokoju.

DIY - zrób to sam dekoracje do pokoju – ozdobna poduszka

Jeśli mamy w głowie gotową wizję poduszki, która mogłaby wzbogacić wizualnie naszą kanapę czy łóżko, nie musimy wcale kupować takiego dodatku w sklepie. Istnieje naprawdę prosty pomysł na DIY zrób to sam. Jedyne, czego potrzebujemy, to:

· szablon, który sami wybierzemy,

· poszewka na poduszkę,

· taśma papierowa,

· pędzel z końcówką z gąbki,

· farby kredowe.

Wybieramy, gdzie chcielibyśmy, aby nasza poduszka była ozdobiona. Następnie przykładamy w tym miejscu szablon. Kolejnym krokiem jest przyklejenie szablonu z każdej strony taśmą - nasz wzór musi dokładnie przylegać do poduszki, aby w międzyczasie się nie przesunął. Bierzemy odrobinę farby kredowej i moczymy w niej pędzel z końcówką z gąbki. Wypełniamy farbą wzór, dociskając gąbką miejsca nieprzykryte przez szablon. Musimy uważać, aby nie przesadzić z ilością nakładanej farby, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko jej rozlania poza szablonem. Następnie delikatnie usuwamy szablon i pozostawiamy poduszkę do wyschnięcia.

To niezwykle prosty sposób na wykonanie DIY dekoracji do pokoju . Możemy zaszaleć z wieloma szablonami, w zależności od tego, jaki wzór najbardziej pasuje nam do pomieszczenia. Sam szablon również może być DIY – wykonanie go nie stanowi zbytniej trudności.

DIY - zrób to sam dekoracje do pokoju – wzorzysta komoda

DIY zrób to sam sprawdzi się również, gdy zechcemy ozdobić naszą starą komodę czy szafkę. Dzięki wybranemu przez nas wzorowi nadamy jej nowe życie. To nieduży koszt, a efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Czego dokładnie potrzebujemy, aby wziąć się do pracy? Musimy przygotować:

· farby akrylowe, np. błękitną, granatową, białą, jasnozieloną,

· podkład do drewna,

· wałek,

· pędzel z końcówką z gąbki,

· nożyczki,

· ekierka,

· taśma malarska,

· ołówek,

· brystol.

Na początek na naszą komodę lub szafkę nakładamy podkład do drewna. Zostawiamy na jakiś czas do wyschnięcia, a następnie nakładamy białą farbę. Ponownie pozostawiamy mebel do wyschnięcia.

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiadającego nam oraz pasującego do wystroju wzoru. My postawimy tym razem na wzory geometryczne. Na brystolu staramy się narysować prostokąt oraz romb, które dostosowane będą do wymiarów naszej komody. Następnie wycinamy figury - w ten sposób powstają gotowe szablony.

Bierzemy nasze figury i staramy się odrysować je na przodzie szuflad. Brzegi figur geometrycznych zabezpieczamy taśmą malarską, aby farba podczas malowania nie rozlała się poza wyznaczony przez nas wzór. Jeśli mamy chęć, możemy pobawić się wzorami, np. nakładając jeden na drugi lub w większym szablonie ułożyć mniejszy – dzięki temu komoda będzie wyglądać jeszcze ciekawiej. Ważne jest tylko, aby każda linia figury była zabezpieczona taśmą malarską.

Teraz możemy przejść do malowania figur geometrycznych wybranymi przez nas farbami. Malujemy część figur na kolor zielony, staramy się robić to delikatnie, dociskając pędzel z końcówką gąbkową do malowanej powierzchni. Gdy skończymy malować, możemy zdjąć taśmę malarską z brzegów figury. Czekamy kilka godzin, aby wzory dobrze wyschły.

Pozostałe figury malujemy na kolor błękitny i granatowy. Wykonujemy podobne czynności, jak powyżej. Delikatnie nakładamy farbę, po skończeniu usuwamy taśmę i czekamy, aż wszystko dobrze wyschnie.

Nasza komoda jest już gotowa. To naprawdę rewelacyjny pomysł na odnowienie starego mebla lub nadanie ciekawego wyglądu nowemu, ale mało wyrazistemu przedmiotowi. Dzięki DIY - zrób to sam, będziemy mieć ogromną satysfakcję, że wszystkiego dokonaliśmy sami, w dodatku w krótkim czasie i przy małym nakładzie finansowym.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości