Ziemia obchodzi swój dzień co roku - 22 kwietnia. To dobra okazja, by zwrócić szczególną uwagę na kondycję naszej planety i problemy, z jakimi zmaga się na co dzień. Jak będą wyglądały obchody Dnia Ziemi w 2024 r? Jakie jest hasło przewodnie? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Światowy Dzień Ziemi – skąd wzięło się to święto? Jak jest obchodzone?
Inicjatorami Światowego Dnia Ziemi byli protestujący w 1970 r. przeciwko postępującej degradacji środowiska Amerykanie. Wówczas w tej sprawie na ulice wyszło około 20 mln ludzi. Od tamtej pory każdego roku, 22 kwietnia uwagę mieszkańców Ziemi próbuje się zwrócić na ich dom. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r.
W trakcie obchodów organizowane są różnego typu akcje promujące bardziej ekologiczny sposób życia i wspólną troskę o środowisko. W ramach tego ma miejsce m.in. dzień bez samochodu czy sprzątanie świata, w które angażowane są również dzieci i młodzież szkolna. W wielu miastach organizowane są różnego typu wydarzenia, spotkania i konkursy - warto sprawdzać strony internetowe i profile w mediach społecznościowych należące do miast, szkół i innych instytucji o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim czy też międzynarodowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekologiczne rozwiązania
Ekologiczne rozwiązania
Co możesz zrobić dla naszej planety?
- posadź nowe drzewa,
- zasiej łąki kwietne,
- zaplanuj własne wydarzenie proekologiczne,
- ogranicz zużycie plastiku,
- przyłącz się do sprzątania ziemi,
- wspieraj zrównoważoną modę.
Światowy Dzień Ziemi 2024 - hasło przewodnie
W 2024 roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Ziemi jest "Planet vs. Plastics" czyli "Planeta vs. plastik". Organizatorzy chcą dzięki niemu zwrócić uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety. Żądają także zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 roku.
Hasła przewodnie Dnia Ziemi w poprzednich latach to m.in.:
- 2018: Zakończmy zanieczyszczenia plastikiem
- 2019: Chrońmy gatunki zagrożone
- 2020: Działajmy dla klimatu
- 2021: Przywróćmy naszą Ziemię
- 2022: Zainwestuj w naszą planetę
- 2023: Zainwestuj w naszą planetę
Organizatorzy obchodów co roku podkreślają, że Ziemia jest naszym domem, więc powinniśmy możliwie najlepiej dbać o jej dobrostan każdego dnia, a nie tylko z okazji międzynarodowego święta. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej i można powiedzieć, że z roku na rok planeta Ziemia "podupada na zdrowiu".
Co zagraża Ziemi?
Ziemia ciągle zmaga się z licznymi niebezpieczeństwami. Mowa o olbrzymich pożarach, powodziach, nadmiernej eksploatacji i zanieczyszczeniu wód, degradacji lasów, topniejących lodowcach, piętrzących się śmieciach, zmniejszaniu obszarów naturalnego występowania roślin i zwierząt oraz wielu innych poważnych problemach. Naukowcy i osoby działające na rzecz środowiska naturalnego alarmują, że nie zostało wiele czasu, by uchronić Ziemię przed katastrofalnymi skutkami dotychczasowych działań człowieka.
Akcje uświadamiające skalę problemów są niezbędne. Dzięki temu więcej ludzi może się zaangażować w ratowanie środowiska lub przynajmniej ograniczyć swój negatywny wpływ w codziennym życiu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy globalne ocieplenie przyspiesza? Alarmujące wyniki badań naukowców
- Segregacja śmieci nie uratuje już Ziemi. Co lepszego możemy zrobić?
- Licealistki z Polski ratują Ziemię w Dubaju. Stworzyły plan transformacji autostrad
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Frank Lee/Getty Images