W ubiegłym roku pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie egzaminów maturalnych o ponad miesiąc. W 2021 roku matura odbywa się w planowanym terminie. Kiedy odbędą się poszczególne egzaminy?
Matura 2021 – kiedy początek?
Po posiedzeniu Rady Gabinetowej 9. kwietnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że egzaminy maturalne odbędą się w terminie - rozpoczną się 4 maja i będą trwały ponad 20 dni. Matura 2021 roku zostanie przeprowadzona wyłącznie w formie pisemnej. Egzaminy w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 16 czerwca 2021 r, a egzaminy poprawkowe planowane są na 24 sierpnia 2021r.
Takie ustalenia zapadły po tym, jak prezydent usłyszał od premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że sytuacja pandemiczna w Polsce "wygląda lepiej, niż się spodziewali".
Matura 2021 - terminy egzaminów
W poniższym harmonogramie egzaminów maturalnych skrót pp oznacza poziom podstawowy, natomiast pr - rozszerzony.
- 4 maja (wtorek) - języka polski pp; język łaciński i kultura antyczna pr
- 5 maja (środa) - matematyka pp; historia muzyki pr
- 6 maja (czwartek) - język angielski pp; historia sztuki pr
- 7 maja (piątek) - język angielski pr; filozofia pr
- 10 maja (poniedziałek) - język polski pr; język łemkowski pr, język kaszubski pr
- 11 maja (wtorek) - matematyka pr; wiedza o społeczeństwie pr
- 12 maja (środa) - biologia pr; język francuski pr
- 13 maja (czwartek) - geografia – pr; język francuski – pp, język hiszpański – pp, język niemiecki – pp, język rosyjski – pp, język włoski – pp
- 14 maja (piątek) - chemia pr; język niemiecki – pr, język niemiecki – dj
- 17 maja (poniedziałek) - historia pr; język rosyjski pr
- 18 maja (wtorek) - fizyka pr; język hiszpański pr
- 19 maja (środa) - informatyka pr; język włoski pr
Matura 2021 - kiedy wyniki?
Wyniki egzaminów maturalnych ogłoszone zostaną 5 lipca 2021 r. Natomiast dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września 2021 r.
Koronawirus w Polsce – sytuacja polepsza się?
W piątek (9.04) prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową. Wcześniej spotkanie tej rangi odbyło się na początku września oraz w połowie marca 2020 roku. Stanowiska przedstawione w trakcie posiedzenia Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Prezydent zwołuje Radę Gabinetową, gdy uzna jakiś problem za "sprawę szczególnej wagi".
- De facto patrząc tydzień do tygodnia, okres do okresu liczba tych zakażeń jest raczej liczbą spadającą – poinformował Andrzej Duda. Zauważył też, że premier i minister zdrowia obawiali się, że sytuacja po świętach wielkanocnych może być gorsza, niż jest obecnie. - A ta sytuacja w ich mniemaniu nie jest zła – dodał prezydent.
Zobacz wideo: Czy religia będzie obowiązkowa na maturze?
Zobacz także:
- Czy warto urządzać dom ładnie, ale mało praktycznie? "Wystarczy poświęcić więcej czasu na sprzątanie, ale nacieszyć oko"
- Wesela i komunie - czy będą możliwe w maju? Odpowiada minister zdrowia
- Rząd poinformował, kiedy pierwsza partia szczepionek Johnson&Johnson trafi do Polski
Autor: Kamila Glińska