Wczoraj:
Zupa puree z marchwi
1910, Praktyczny kucharz warszawski:
"Wziąść młodej marchwi oczyszczonej, dodać masła i dusić pod pokrywą, skoro się takowa rozgotuje, przefasować przez durszlak. Zasmażyć masła z mąką, zmięszać z marchwią, dodać trochę soli, cukru, rozprowadzić smakiem z włoszczyzny, żeby zupa nie była zbyt gęsta, ogrzać ją i wydać z suszonemi grzankami."
Dzisiaj:
KOKOSOWY KREM MARCHWIOWY Z CHILLI I PRAŻONYM SEZAMEM
4 PORCJE
1 kg marchwi
1 łyżka masła
1 duża puszka mleczka kokosowego
½ l wywaru warzywnego, kawałek imbiru o długości 4 cm
1 szalotka
½ papryczki chilli
2–4 łyżki soku z limonki lub cytryny
¼ szklanki sezamu, garść świeżej kolendry
Przygotowanie:
Obraną marchewkę kroimy w talarki, szalotkę w piórka, a obrany ze skórki imbir – w cienkie plasterki. W garnku o grubym dnie roztapiamy łyżkę masła i dodajemy do niego szalotkę i imbir. Podsmażamy, aż cebulka się zeszkli. Następnie wrzucamy marchewkę, mieszamy i chwilę smażymy. Zalewamy całość bulionem, dodajemy pokrojone w paseczki chilli i gotujemy, aż marchewka zmięknie. Następnie dolewamy mleczko kokosowe i na małym ogniu podgrzewamy zupę około 5 minut. Jeśli jest zbyt gęsta, dolewamy nieco wody.
Zdejmujemy zupę z ognia i miksujemy blenderem na gładką masę. Doprawiamy sokiem z limonki. Jeśli trzeba, odrobinę solimy. Na suchej patelni prażymy na złoto sezam.
Gotową zupę przelewamy do miseczek, każdą porcję posypujemy sezamem i świeżą kolendrą.
Wczoraj:
Kasza hreczana ze serem
1937 r., M. Ochorowicz-Monatowa:
"Ćwierć litra sparzonej kaszy hreczanej zarobić z pół litrem kwaśnej śmietany i łyżką roztopionego masła, trochę posolić i włożyć połowę do rondla wysmarowanego masłem. Potem dać warstwę sera twaroga, utartego z dwoma żółtkami, na ser nałożyć drugą połowę kaszy i wstawić na godzinę do pieca na ruszcie, aby się wypiekła. Osobno podać na stół młodą kwaśną śmietany"
Dzisiaj:
ZAPIEKANKA Z KASZY GRYCZANEJ
4 PORCJE
100 g kaszy gryczanej (waga przed gotowaniem)
1 cebula
1 mała cukinia
250 g sera feta
1 jajko
1 gałązka pomidorków koktajlowych
sól
pieprz
½ łyżeczki ziół prowansalskich
masło klarowane do smażenia
bułka tarta do posypania formy
Przygotowanie:
Kaszę gotujemy wedle wskazówek na opakowaniu, odcedzamy i odstawiamy do ostygnięcia. Cebulę drobno siekamy i szklimy na 1 łyżce masła klarowanego. Cukinię obieramy ze skórki, kroimy w niewielkie cząstki i podsmażamy na 1 łyżce masła, aż zmięknie i nieco się zarumieni. Ser feta przekładamy do miseczki i kruszymy widelcem. W dużej misce dokładnie mieszamy chłodną kaszę, jajko, przyprawy, podsmażoną cebulę, cukinię i ser. Keksówkę smarujemy masłem, a następnie posypujemy bułką tartą. Masę przelewamy do formy, a na wierzchu układamy gałązkę z pomidorkami koktajlowymi, wciskając ją nieco do środka. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy 30 minut w temperaturze 200 stopni, a następnie zdejmujemy folię, zmniejszamy temperaturę do 190 stopni C i pieczemy jeszcze 10–15 minut. Przed podaniem czekamy, aż nieco ostygnie, po czym kroimy w plastry. Zapiekanka jest pyszna zarówno na ciepło, jak i na zimno.
WCZORAJ
Oryginalna legumina z rogali
Lucyna Ćwierczakiewicz, 365 obiadów…, 1911 rok
"Trzy zwyczajne maślane rogale pokrajać w cienkie plasterki, namoczyć w śmietance słodkiej, rozbitej z jednem jajkiem; śmietanki ma być półkwaterek. Trzy średnie jabłka, naturalnie kwaskowate, obrać i poszatkować, wsypać garść tureckich rodzynków i wszystko dobrze wymieszać. Włożyć w rondel dobre ćwierć funta smalcu, w który wlać łyżkę araku, dla odjęcia odoru, rozgrzać go dobrze, ale nie tak mocno jak na faworki, wrzucić od razu i smażyć ciągle, mieszając łyżką drewnianą, póki nie będzie suchawe i rumiane, wyrzucić na półmisek i bardzo suto posypać cukrem i cynamonem."
DZISIAJ
GORĄCE ROGALE Z MIGDAŁAMI
7 czerstwych croissantów
½ szklanki płatków migdałowych
NA NADZIENIE:
100 g cukru
100 g mączki migdałowej
100 g miękkiego masła
2 jajka, szczypta soli
NA SYROP:
1 szklanka wody
2 łyżki cukru
3 łyżki rumu/brandy/koniaku
Przygotowanie: W rondelku mieszamy składniki syropu i podgrzewamy, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy z ognia. Przygotowujemy nadzienie, mieszając cukier, migdały, masło i sól na gładką masę. Następnie dodajemy jajka i miksujemy do ponownego uzyskania gładkiej masy. Rogale nacinamy wzdłuż, uważając, by nie przeciąć ich do końca. Rozkładamy je delikatnie i na moment zanurzamy zewnętrzną stroną w syropie (rogal nie może namięknąć, ma być tylko zwilżony). Do środka rogali wkładamy łyżką nadzienie i układamy je na wyłożonej papierem blasze. Następnie smarujemy nadzieniem wierzch rogali i posypujemy je płatkami migdałowymi. Rogale pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15 minut, do zezłocenia się wierzchu. Najlepiej smakują na ciepło.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN