Kangurowanie noworodków i niemowląt. Co to jest? Czy po cesarce też jest wskazane?

Kangurowanie to bezpośredni kontakt dziecka ze skórą matki. Gwarantuje ono dziecku ciepło, łagodzi stres poporodowy, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja rozwojowi malucha. Kangurowanie stosuje się w przypadku każdego dziecka, natomiast jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków.
  • Kangurowanie - co to jest?
    • Zalety kangurowania niemowląt i noworodków
      • Kangurowanie noworodka – korzyści dla matki
        • Kiedy i jak długo powinno trwać kangurowanie?
          • Jak prawidłowo wykonać kangurowanie?
            • Kangurowanie a cesarskie cięcie. Czy po cesarce też jest wskazane?
              • Czy tata również może kangurować?

                Więcej: 

                Od pierwszego przekręcenia na brzuszek do pierwszego kroku. Jak wspomóc rozwój ruchowy szkraba?

                Kangurowanie - co to jest?

                Kangurowanie dziecka opiera się na bezpośrednim kontakcie noworodka z ciałem matki. Ten pierwszy kontakt pozwala złagodzić stres poporodowy i zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Kangurowanie, określane inaczej metodą „skóra do skóry”, polega na ułożeniu dziecka na klatce piersiowej matki i okryciu go kocykiem. W ten sposób zapewnia się dziecku maksymalny komfort. Kangurowanie stwarza dziecku warunki przypominające przebywanie w łonie matki. Słyszy ono bicie drugiego serca, kołysze się w rytmie oddychającego ciała i jest ogrzewane ciepłem drugiego człowieka. Dziecko uspokaja się, wycisza i niejednokrotnie zasypia.

                Zalety kangurowania niemowląt i noworodka

                Kangurowanie jest bardzo ważne dla wcześniaków. Nawet najkrótszy okres, w którym rodzice mogą kangurować takie dziecko, jest niezastąpioną formą terapii wspomagającą leczenie. W obecnych czasach nawet kilkuset gramowe dzieci, podłączone do respiratora, mogą być kangurowane przez rodziców.

                Zalety kangurowania:

                Kangurowanie wcześniaka lub też kangurowanie po cesarce pozwala złagodzić stres dziecka związany z pobytem w inkubatorze. Badania dowodzą również, że sprzyja rozwojowi noworodka. Przede wszystkim jednak kangurowanie pozwala mamie stworzyć z dzieckiem emocjonalną więź od pierwszych godzin życia. W ten sposób zaspokojone zostaną potrzeby emocjonalne zarówno dziecka, jak i matki.

                Kangurowanie wpływa również na rozwój fizyczny dziecka. Maluchy szybciej przybierają na wadze, rosną w szybszym tempie. Kangurowanie wcześniaka sprzyja również eliminowaniu lub redukowaniu problemów oddechowych dziecka, a u wszystkich dzieci zmniejsza dolegliwości związane z kolką.

                Kangurowanie po porodzie sprzyja stabilizacji temperatury ciała dziecka. Metoda „skóra do skóry” sprawia, że ciało matki ogrzewa noworodka, jeśli jego skóra jest zbyt chłodna, natomiast jeśli dziecko jest rozpalone – ciało matki je chłodzi.

                Kangurowanie noworodka – korzyści dla matki

                Kangurowanie przez ojca jest oczywiście jak najbardziej dozwolone, natomiast w pierwszych godzinach życia najczęściej wykonuje je mama. Ma to pozytywny wpływ także na jej stan zdrowia. Oprócz łagodzenia stresu poporodowego, możliwości nawiązania emocjonalnego kontaktu z dzieckiem, odczuwać ona może typowo fizyczną ulgę. Badania dowodzą, że kangurowanie przyspiesza obkurczanie się macicy oraz redukuje krwawienie.

                Więcej:

                Jak prawidłowo wykonać kangurowanie?

                Fotel do kangurowania to wygodne rozwiązanie, które pozwala rodzicowi przyjąć wygodną pozycję. Podczas kangurowania można także stać, kluczowe jest odpowiednie ułożenie dziecka na klatce piersiowej:

                • noworodki, które ważą mniej niż kilogram, należy ułożyć pod kątem z główką na jednej piersi i nóżkami pod drugą,
                  • w przypadku kangurowania wcześniaków, które ważą więcej niż kilogram, należy ułożyć je między piersiami z główką opartą o jedną pierś,
                    • maluchy urodzone w terminie układa się między piersiami – dziecko samo wybierze, na której piersi oprze główkę.

                      Chusta do kangurowania to podręczne akcesorium, które pozwala utrzymać właściwe ułożenie dziecka. Można je też podtrzymywać za pośladki. Należy także zadbać o odpowiedni ubiór malucha. Koszulka do kangurowania powinna odsłaniać klatkę piersiową i brzuszek, natomiast plecy warto okryć kocykiem.

                      Kiedy i jak długo powinno trwać kangurowanie?

                      Kangurowanie dziecka należy wykonywać przez minimum godzinę, jednak im dłużej, tym lepiej. Podczas kontaktu należy uważnie obserwować dziecko i jego reakcje. Sygnałem zadowolenia jest uspokojenie, wyciszenie się malucha, często zapadnięcie w sen. Kangurowanie należy wykonywać szczególnie w pierwszych tygodniach życia, tak często, jak to możliwe.

                      Z czasem, między 9. a 12. miesiącem życia, dziecko zacznie się najprawdopodobniej niespokojnie wiercić podczas kangurowania. Będzie to znak, że ten proces należy zakończyć. 

                      Kangurowanie a cesarskie cięcie. Czy po cesarce też jest wskazane?

                      Kangurowanie powinno trwać nieprzerwanie dwie godziny po porodzie fizjologicznym, jak i po cięciu cesarskim. Kontakt "skóra do skóry" można przeprowadzić na sali pooperacyjnej.

                      Po kangurowaniu przez ojca (na sali operacyjnej bądź pooperacyjnej), dziecko jest przekazywane do kangurowania matce. Będzie wtedy wyciszone oraz spokojne, co ma znaczny wpływ dla pierwszego karmienia piersią.

                      Czy tata również może kangurować?

                      Kangurowanie wykonuje przede wszystkim mama, natomiast nie jest ona jedyną osobą, która może to robić. Kangurowanie przez ojca jest ważnym elementem włączenia mężczyzny w świat noworodka, sprzyja budowaniu więzi między nim a tatą. Kangurowanie dziecka po porodzie wykonują przede wszystkim rodzice, natomiast po powrocie do domu mogą robić to także inni członkowie rodziny. Kontakt „skóra do skóry” powinien jednak dotyczyć najbliższej rodziny. Chodzi przede wszystkim o dziadków dziecka, siostry lub braci rodziców.

                      Więcej:

                      Zobacz film: Kangurowanie - co to jest? Źródło: Dzień Dobry TVN

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      Źródło: Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości