Domowe sposoby na migrenę
Po pierwsze - woda. Nie od dziś wiadomo, że jest źródłem życia i potrafi zdziałać cuda. Tym bardziej dziwi fakt, że zapominamy o jej regularnym piciu, a to prowadzi do odwodnienia. Wówczas organizm sygnalizuje braki, czego częstym objawem jest ból głowy. Specjaliści radzą, aby spożywać możliwie chłodną wodę, która zadziała jak kompres. To też jeden ze sposobów naszych babć na walkę z gorączką, które kładąc na czoło zimny okład, przynosiły ulgę w przypadku podwyższonej temperatury.
Choć może wydawać się to zadziwiające, kawa również bywa pomocna w napadach migreny. Kiedy pojawią się pierwsze objawy nadchodzącego bólu, warto przygotować mocny napar. Kofeina nie tylko posiada właściwości przeciwbólowe, ale również zwęża naczynia krwionośne, niwelując tym samym bezpośrednią przyczynę powstawania bólu głowy. Wszyscy, którzy nie przepadają za smakiem kawy, mogą sięgnąć po dowolny napój zawierający właśnie kofeinę. Schłodzony przyniesie ulgę kościom czaszki.
Migrena często jest efektem spadku poziomu elektrolitów. Sód, potas, fosfor, wapń, chlor i magnez regulują szereg procesów zachodzących w organizmie, mają również wpływ na działanie układu nerwowego. Kiedy zaczyna brakować minerałów, najprostszym rozwiązaniem jest ich uzupełnienie. Zwłaszcza, że jeden z nich bez trudu znajdziemy w każdej kuchni. Mowa tutaj o soli kuchennej. Choć nie powinno się jej spożywać w nadmiarze, to w przypadku migreny ta popularna przyprawa może okazać się prawdziwym panaceum. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny, wsypać do niego dwie łyżeczki soli i całość rozpuścić w szklance wody. Do wykonania naturalnego napoju izotonicznego najlepsza będzie pochodząca z Himalajów sól różowa.
Aromaterapia na migrenę - jaki zapach wybrać?
Olejki eteryczne są metodą stosowaną od pokoleń. Wystarczą dwie krople olejku miętowego wmasowane w skronie, aby przynieść natychmiastową ulgę i uczucie odświeżenia.
Atak migreny ocznej złagodzi ekstrakt z lawendy, który dodatkowo działa antystresowo i wspomaga zasypianie. Warto również rozejrzeć się na łące, gdyż napary z ziół mogą okazać się niezwykle skuteczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że - podobnie jak w przypadku wszystkich zielarskich metod - najistotniejsza jest regularność ich stosowania.
Zmagający się z nawracającymi migrenami powinni zainteresować się
rumiankiem, który nie tylko wspomoże walkę z uciążliwymi dolegliwościami, ale ma również przyjemny, łagodny smak.
Amatorom mocniejszych smaków z pewnością przypadnie do gustu napar z imbiru. Świeży korzeń należy zagotować w wodzie z dodatkiem miodu i cytryny. Można też pokusić się o zjedzenie surowego korzenia, jednak z uwagi na ostry smak, to zadanie dla wyjątkowo odważnych.
Znane z właściwości przeciwzapalnych kwasy Omega-3 zapobiegają występowaniu migreny i zmniejszają jej częstotliwość, ważne jednak, aby spożywać je systematycznie. Dużą zawartość tego cennego składnika można znaleźć w nasionach lnu, które dodatkowo zawierają potężną dawkę witaminy E, zwanej witaminą młodości. Kwasy Omega-3 można znaleźć również w tłustych rybach, takich jak sardynki czy łosoś.
Niezwykle ważny jest higieniczny tryb życia i prawidłowy sen. Jego niedobory mają fatalny wpływ na cały organizm. Aby złagodzić objawy migreny ocznej, która pojawia się zwykle po ekspozycji na silne światło, dobrze jest położyć się w zacienionym i spokojnym pomieszczeniu.
Zobacz też:
- Refleksologia rąk poprawia funkcjonowanie całego ciała. Możesz przeprowadzić ją w domu
- Fleksitarianizm – podstawowe zasady, jadłospis, wpływ na zdrowie
- Czym zastąpić sól w kuchni? Poznaj dziewięć niezawodnych przypraw
- Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Zobacz wideo: Dietetyczka o modnych dietach - działają czy nie? "Detoks sokowy nie jest żadnym detoksem"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: ljubaphoto/Getty Images