Zdrowie

Optymistka z męskim sercem: "Pomagam innym ludziom odkryć, że w nich też jest wewnętrzna moc"

Zdrowie

Aktualizacja:

Historia tej młody kobiety, która właśnie została matką pomimo choroby i oczekiwania na przeszczep, nadaje się na film. Adriana Szklarz dostała serce mężczyzny. A z nim - jak mówi - drugie życie, które wykorzystuje najlepiej, jak może. Stara się swoim optymizmem zarażać innych. O tym zresztą jest jej książka "Optymistka. Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet". Jak teraz wygląda jej życie?

Życie z przeszczepionym sercem

Gdy zachorowała, Adriana Szklarz miała 28 lat i dopiero co została matką. Objawy zapalenia mięśnia sercowego następowały jeden po drugim i to właśnie one były przyczyną jej kardiomiopatii.

Była rekordzistką – jedną z najdłużej czekających na przeszczep osób w Polsce, ponad 7 lat. Trzynaście lat temu Ewa Drzyzga gościła ją w „Rozmowach w toku”, wtedy Adriana czekała na telefon z informacją: "jest dla pani serce". Doczekała się dwa lata później, niemal w ostatniej chwili, bo jej własne było już wtedy bardzo słabe.

Wyszłam z założenia, że trzeba walczyć i jest dla kogo walczyć, bo byłam mama półrocznego syna

- wspomina Adriana Szklarz w Dzień Dobry TVN.

Optymistka z męskim sercem

Otrzymała serce od o rok starszego od niej mężczyzny, którego nie można było uratować.

Zawsze mówię, że będę z nim do końca jego dni, a on ze mną do końca moich (...) Mam męskie serce, ale tak naprawdę jestem dalej kobietą i śmieję się, że to serce zaczyna być coraz bardziej kobiece. Wszystko jest zapisane w głowie

- podkreśla Adriana Szklarz, która żyje z przeszczepionym sercem.

Po transplantacji powoli wracała do sił i do życia. Uczyła się siebie na nowo. To właśnie wtedy zmieniało się jej myślenie. Wdzięczność zaczęła wyzwalać kreatywność.

Przewartościowałam sobie niektóre rzeczy. Obudziła się we mnie dusza mojego dziadka-społecznika. Wszystko, co teraz robię, robię po to, żeby pomagać innym ludziom odkryć, że w nich jest też wewnętrzna moc

- opowiada nasza rozmówczyni.

Z przeszczepionym sercem zdobywa szczyty

Czas, jaki otrzymała po transplantacji, Adriana Szklarz intensywnie wykorzystuje. Wychowuje syna, pracuje, rozwija się i inspiruje, bo ważni są dla niej ludzie. Realizuje się jako mówczyni inspiracyjna, specjalistka ds. rozwoju personalnego, trenerka i Ambasadorka Pozytywnego Myślenia. Działa na rzecz propagowania wiedzy dotyczącej donacji i transplantacji. Napisała trzy książki.

Jako pierwsza Polka po transplantacji serca obeszła z kijami duńską wyspę Bornholm. Zdobyła w 3 dni 3 szczyty z Korony Gór Polskich.

My kobiety mamy siłę w genach

- uważa Adriana Szklarz.

Jej książkę "Optymistka. Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet" można bezpłatnie pobrać ze strony

adrianaszklarz.pl

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Polski naukowiec stworzył lek, dzięki któremu pacjenci po przeszczepie mogą żyć dłużej. "Przeżycie wzrosło z 50 do ponad 90%"

Nowe prawo w Wielkiej Brytanii: od teraz każdy obywatel jest domniemanym dawcą organów. W Polsce taka regulacja istnieje od 15 lat

Miał płuca zniszczone przez koronawirusa. "Wyglądały jak wątroba". Jedynym ratunkiem był przeszczep

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości