Materiał promocyjny

Kukurydza sposobem na żywność bez śladu węglowego. "To niesamowite zboże chłonie więcej niż inne"

Pogoda na dziś
20 proc. emisji gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa. To sprawia, że zrównoważona hodowla jest jednym z największych wyzwań stawianych współczesnym producentom żywności. O tym, czy jest ona w ogóle możliwa mówił Paweł Nowak z firmy Goodvalley, hodującej trzodę.

Jak ekologicznie produkować mięso

Wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa, zwracając uwagę na fakt, że jego produkcja pozostawia znaczący ślad węglowy. Warto jednak wiedzieć, że troska o środowisko nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych potraw. Wystarczy poszukać odpowiednich producentów, którzy dbają o to, aby cały proces był neutralny dla klimatu.

Goodvalley znalazła sposób na zrównoważoną produkcję mięsa. Jest nim uprawa kukurydzy. Jak zaznacza Paweł Nowak, to zboże absorbuje więcej gazu niż inne tego typu rośliny. Z kukurydzy pozyskiwana jest pasza dla zwierząt, zielone łany służą jako pochłaniacz CO2, a odpady są wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej.

- Wszystko, co robimy, zostawia ślad węglowy. Emitujemy gazy cieplarniane, głównie dwutlenek węgla i mentan - wyjaśnia Paweł Nowak z firmy Goodvalley. - Produkcja rolna to 20 proc. emisji wszystkich gazów. A my, przez to, że mamy pola, własną mieszalnię oraz młyn paszowy, redukujemy go. Mało tego, wykorzystujemy odpady do produkcji zielonej energii.

Goodvalley generuje prąd z łodyg kukurydzy i obornika. Metoda jego pozyskiwania jest na tyle wydajna, że wytworzona energia mogłaby zaspokoić potrzeby 40-tysięcznego miasta. Połowa energii jest wykorzystywana przez firmę, druga część trafia do sieci energetycznej.

Filozofia zrównoważonego rolnictwa

Ideę, która przyświeca Goodvalley, najprościej zamknąć w słowach: od pola do stołu. Oznacza to, że cały proces jest owocem pracy jednej, samowystarczalnej firmy. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od 27 lat, a ekologiczne myślenie zawdzięcza skandynawskim właścicielom. Dziś odpowiada na potrzeby klientów, którzy coraz świadomiej poszukują ekologicznych rozwiązań.

- To jest ciekawe, jako producent mięsa mówimy naszym konsumentom: jedzmy mniej - zdradza Paweł Nowak. - Jemy za dużo mięsa, niech to będzie jakościowe i przyjazne dla klimatu - podsumowuje.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player. Zobacz też:

Kobieta urodziła w toalecie na lotnisku. Dziecko otrzymało wyjątkowe imię

Wyrok dla zabójczyni męża-stręczyciela. Oskarżona zemdlała w sądzie

Chce być pierwszą kobietą, która tego dokona. Anna Tybor spróbuje z ośmiotysięcznika zjechać na nartach

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Dorota Gardias

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości