Zdrowie

Zespół Otella i sposób jego leczenia. Czym jest chorobliwa zazdrość?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna sprawdzający telefon

Zespół Otella to choroba, która najczęściej dotyka alkoholików, choć czasami występuje on również u osób uzależnionych od innych substancji, np. psychoaktywnych. Na syndrom Otella cierpią jednak najczęściej mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu. Choroba alkoholowa wywołuje zaś bezpodstawne podejrzenia dotyczące niewierności partnerki, które z każdym kolejnym jej zaprzeczeniem przybierają tylko na sile.

Z bohaterem sztuki Szekspira chorych na ten zespół łączy tylko jedno. Są tak samo bezpodstawnie zazdrośni jak Otello. Choroba bohatera dramatu miała jednak swoje źródło w nieuczciwych podszeptach Jagona, natomiast syndrom Otella rodzi się na bazie uzależnienia od alkoholu.

Zespół Otella – objawy

Żona Otella – Desdemona – była zupełnie niewinna. Dla wszystkich, oprócz Otella, było to oczywiste. Z punktu widzenia logiki, Otello nie miał żadnych podstaw, aby podejrzewać swoją żonę o niewierność. Jego absurdalne podejrzenia zrodziły się z inicjatywy jego podwładnego, który dążył do upadku Otella. Choroba Otella, aby się rozwinąć, nie potrzebuje takich podszeptów ze strony innych. Wystarczy wyobraźnia chorego na alkoholizm mężczyzny.

Zobacz wideo: Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym

Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym Warszawa. Psycholog Maria Rotkiel wyjaśniła w studiu "Dzień Dobry TVN", na czym polega zaburzenie psychiczne zwane zespołem Otella. Źródło: Dzień Dobry TVN

Niczym nieuzasadniona zazdrość to pierwszy objaw zespołu Otella. Choroba doprowadza do nieustannie pojawiających się w umyśle mężczyzny wizji partnerki, która zdradza go praktycznie z każdym napotkanym mężczyzną. Nie trzeba wiele, aby takie objawy zazdrości się pojawiły. Wystarczy, że kobieta uśmiecha się do kuriera, będzie uprzejma dla sprzedawcy w sklepie lub w jej pobliżu pojawi się po prostu jakiś mężczyzna. Co ważniejsze w przypadku kompleksu Otella objawy mogą przerodzić się w agresję wobec partnerki. Najmniejsze podejrzenie zdrady jest dla chorego równoznaczne z jej popełnieniem. Z zespole Otella nie ma miejsca na wątpliwości, refleksje, pytania. Liczy się wyłącznie to, aby udowodnić winę partnerki.

Jak rozpoznać objawy syndromu Otella?

Objawy syndromu Otella na początku są trudne do wykrycia. Zazdrość jest bowiem normalną ludzką przypadłością. Cierpią na nią tak mężczyźni, jak i kobiety. W zespole Otella przybiera ona w końcu niewyobrażalne rozmiary i z reguły dopiero wtedy zaczyna być postrzegana jako problem. Warto więc uczulić siebie na takie bezpodstawne oskarżenia i od razu im przeciwdziałać. Z każdym kolejnym dniem, tygodniem i miesiącem partner z chorobą syndromu Otella będzie coraz popadał w coraz większą paranoję. Będzie nieustannie sprawdzał telefon kobiety, jej bilingi, w skrajnych wypadkach będzie ją śledził lub wynajmował w tym celu detektywów. Brak wyników takiego śledztwa będzie tylko pogarszał sprawę.

Zespół Otella – jak postępować?

Przymusowe leczenie zespołu Otella to konieczność. Bez terapii uzależnień nie ma szans na zmianę obecnej sytuacji. Pod tym względem jest to bardzo niebezpieczna dla partnerki alkoholika choroba. Otello za wszelką cenę dążył do udowodnienia winy Desdemony. Chory robi tak samo. Każde zaprzeczenie winy ze strony partnerki tylko wzmacnia jego przekonanie o zdradzie. Z kolei przyznanie się do winy może wywoływać jeszcze większą agresję. Daje bowiem placet (oczywiście wyłącznie w jego umyśle) mężczyźnie do znęcania się nad kobietą. W końcu skoro była niewierna, zasłużyła na karę.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest więc szukanie pomocy u specjalisty. Kobieta nie jest w stanie samodzielnie naprawić zaistniałej sytuacji, przeciwstawić się oskarżeniom partnera, zaprzeczyć im lub pokazać ich absurdalność. Najpierw trzeba opanować alkoholizm, dopiero potem zespół Otella. Leczenie samego syndromu niczego nie da, ponieważ jest on ściśle związany z uzależnieniem. Leczenie uzależnienia alkoholowego to etap wstępny, dopiero po nim można mówić o współpracy z terapeutą, która może pomóc wyeliminować zespół Otella. Grupa dla rodziny i pacjenta to dodatkowe wsparcie, jakiego może udzielić ośrodek leczenia uzależnień.

Skąd się bierze zespół Otella?

Zespół Otella bez alkoholu, a raczej uzależnienia od niego, także może się pojawić. Najczęściej jednak syndrom Otella ściśle wiąże się z alkoholizmem. Inne przypadki występowania tej choroby również wiążą się z uzależnieniem. Zmienia się jego substancja, od której chory jest uzależniony (niektóre leki, substancje psychoaktywne).

Skąd się bierze ten zespół? Otello potrzebował Jagona do budowania podejrzeń wobec żony. Choremu na ten syndrom wystarczą własne przekonania. Ich źródłem jest podwyższone przez alkohol libido, w połączeniu ze słabnącą sprawnościę seksulaną. Do tego dochodzi częsta niechęć partnerki do stosunku z pijanym mężczyzną, którą to chory tłumaczy sobie zupełnie inaczej. Zespół Otella bardzo często związany jest z niską samooceną cierpiącego na niego mężczyzny. Zazdrość o partnerkę jest więc formą jakiejś autoobrony. Z tego też powodu leczenie syndromu Otella jest tak trudne. Wymaga ono najpierw ograniczenia uzależnienia, zbudowania od początku pewności siebie. Dopiero wtedy rozpoznanie bezpodstawności kierowanych w stronę partnerki oskarżeń staje się możliwe.

Czy zespół Otella to choroba psychiczna?

Syndrom Otella w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ma przypisany symbol F10.5. Oznacza to, że został on zlokalizowany wśród zaburzeń psychicznych oraz zachowania.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen/Getty Images

Pozostałe wiadomości