Zdrowe odżywianie

Piramidę zastąpiono talerzem. Co to zmienia w zaleceniach zdrowego żywienia?

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opracował nową grafikę przestawiającą "Zalecenia zdrowego żywienia". Modyfikacja ta polega na zastąpieniu dobrze już znanej piramidy - talerzem. Skąd ta zmiana? W czym ma pomóc? Zapytaliśmy o to eksperta.

Talerz zamiast piramidy

Do tej pory Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego posługiwał się "piramidą zdrowego żywienia". Ostatnio postanowił ją jednak zastąpić talerzem, uznając, że dzięki niemu łatwiej będzie zrozumieć proporcje poszczególnych składników jedzenia.

Modelowy talerz żywieniowy bardziej pokazuje nam w praktyce, jak komponować każdy swój posiłek. Z kolei na piramidzie było widać, że warzywa są istotne w naszej diecie, że powinniśmy częściej je jeść, ale nigdy nie było powiedziane, ile dokładnie w przełożeniu na ten talerz. W praktyce okazywało się, że warzywa i owoce gdzieś tam się pojawiały symbolicznie, ale nie stanowiły podstawy odżywiania, tak jak teraz jest to pokazane na talerzu

- stwierdziła psychodietetyk, Małgorzata Talaga-Duma.

Modelowy talerz - założenia

Zgodnie z grafiką aż 1/2 talerza należy przeznaczyć na warzywa i owoce (z przewagą tych pierwszych), co oznacza, że powinny być one podstawą naszej diety. Z kolei produkty zbożowe takie jak np. kasze, płatki, makarony i pieczywo to już tylko 1/4 talerza.

Należy zwrócić uwagę, że są to produkty z węglowodanami złożonymi, czyli pełnoziarniste, ciemne

- powiedziała ekspertka.

Dodała także, że co prawda z chęcią sięgamy po te ostatnie wyroby, ale głównie zrobione z białej mąki i cukru, co jest błędem.

1/4 talerza zajmują również produkty białkowe, takie jak: jogurty, kefiry, maślanki, mięso, ryby, jajka, sery i strączki. W zaleceniach wskazane jest ograniczenie źródeł białka zwierzęcego tj. mięsa, a wprowadzenie więcej białka roślinnego.

Poza talerzem znalazły się natomiast fast foody i sól.

>>> Zobacz także:

Owoce wrogiem odchudzania? To nieprawda!

Najzdrowsza dieta świata? Poznajcie dietę nordycką

Piramida aktywności fizycznej. Co trenować, a czego unikać?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości