Olejek migdałowy – właściwości i zastosowanie do twarzy i włosów

Migdały
Fot. Ekapat Suwanmanee / EyeEm / Getty Images
Olejek migdałowy to zdrowy i bezpieczny zastępnik wielu drogeryjnych produktów. Nie tylko nie zawiera żadnych dodatkowych substancji chemicznych, lecz także jest bardzo skuteczny, wydajny i do tego ma piękny kolor.
  • Olejek migdałowy – właściwości
    • Olejek migdałowy – zastosowanie
      • Olejek migdałowy do włosów
        • Olejek migdałowy do twarzy

          Zobacz też: Kawa z olejem kokosowym

          Naturalny olejek migdałowy nie pachnie co prawda tak pięknie, jak jego drogeryjne odpowiedniki, działa za to zdecydowanie lepiej. Ten kosmetyk nie bez powodu jest ulubieńcem niejednej kobiety. Olej ze słodkich migdałów w ciąży jest absolutnie wskazanym kosmetykiem. Mogą go także stosować osoby ze skórą problematyczną. Olejek migdałowy dla noworodka jest także bezpieczny.

          Olejek migdałowy – właściwości

          Zastosowanie olejku migdałowego obejmuje szeroki zakres kosmetyczny, głównie ze względu na zawartość wielu substancji odżywczych, a także tych o działaniu leczniczym. Olejek migdałowy zawiera między innymi:

          - substancje białkowe,

          - nienasycone kwasy tłuszczowe,

          - witaminy A, E, D, B2,

          - proteiny, minerały,

          - magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk.

          To wszystko sprawia, że olejek migdałowy jest w 100% naturalnym kosmetykiem , który może stanowić poważną alternatywę dla wielu drogeryjnych produktów.

          Zobacz film: Właściwości olejku kokosowego, źródło: Dzień Dobry TVN

          Olejek migdałowy – zastosowanie

          Zimnotłoczony olej ze słodkich migdałów jest wykorzystywany przede wszystkim w kosmetyce. Stanowi ważny składnik wielu kosmetyków, ponieważ:

          - nawilża skórę, odżywia ją i regeneruje, działa bowiem jak świetny emolient zapobiegający odwodnieniu ciała;

          - chroni przed szkodliwym działaniem środowiska;

          - tworzy warstwę ochronną przed słońcem wiatrem i zimnem;

          - dzięki płaszczowi hybrydowo-lipidowemu zapobiega powstawaniu „pajączków”;

          -zapobiega powstawaniu rozstępów; olej migdałowy na rozstępy mogą stosować także kobiety w ciąży;

          - redukuje cellulit;

          - redukuje widoczność blizn;

          - wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe.

          Więcej: Olej kokosowy przyspiesza metabolizm

          To, że olej migdałowy w ciąży jest absolutnie bezpieczny, sprawia, że kobiety mogą go stosować w ramach profilaktyki przeciw rozstępom i cellulitowi. Zarówno w ciąży, jak i podczas odchudzania powinno się nim smarować brzuch, pośladki, uda, a zwłaszcza piersi.

          Zastosowanie olejku migdałowego obejmuje branżę spożywczą (olej migdałowy stosowany jest w kuchni), kosmetologię oraz farmację.

          Olejek migdałowy do włosów

          Olejek migdałowy na włosy działa regenerująco. Odżywia suche, zniszczone i łamliwe włosy. Jest ważnym składnikiem masek, olejków i odżywek do włosów. Można go również bezpośrednio wykorzystywać do domowej pielęgnacji. Wystarczy użyć go jak tradycyjnej odżywki i nałożyć na końcówki włosów, a po kilku minutach spłukać pod bieżącą wodą. Szczególnie skutecznie działa olej z migdałów na włosy puszące się i elektryzujące . Poprawia także kondycję włosów kręconych.

          Olejek migdałowy do twarzy

          Olejek migdałowy na twarz można stosować na co najmniej kilka sposobów. Jednym z nich jest łagodny domowy peeling do twarzy. Wystarczy połączyć olejek migdałowy z łyżeczką cukru lub kawy. Olej migdałowy do twarzy można stosować też jako środek do demakijażu. Delikatnie i łagodnie usuwa nawet wodoodporny make-up. Olejek migdałowy pod oczy z kolei można wykorzystać do likwidacji sińców. W tym celu trzeba zmieszać olejek migdałowy, miód i tłuste mleko.

          Olejek migdałowy dla niemowląt

          Olej migdałowy dla noworodka to przede wszystkim środek do pielęgnacji skóry, łagodzący zaczerwienienia i podrażnienia. Pomaga olejek migdałowy na ciemieniuchę , czyli nadmiernie złuszczający się naskórek, występujący na głowie niemowlęcia. Wcieranie oleju z słodkich migdałów pozwala usunąć charakterystyczne dla tego schorzenia złote łuski.

          Właśnie ze względu na jego działanie zmiękczające, stosuje się również olejek migdałowy do kąpieli niemowląt .

          Olejek migdałowy na rozstępy (nie tylko dla kobiet w ciąży)

          Olejek migdałowy w ciąży szczególnie dobrze sprawdza się w walce z rozstępami i cellulitem. Nie tylko im przeciwdziała, ale także redukuje już powstałe zmiany. Głęboko nawilża i regeneruje skórę. Sprawia też, że jest ona bardziej jędrna. Olejek migdałowy do ciała można stosować jako składnik odżywczych kremów, można go również aplikować bezpośrednio na ciało. Nie wszyscy wiedzą, że olejek migdałowy do masażu krocza wykorzystuje się przed porodem. Jego działanie zmiękczające i łagodzące napiętą skórę, zmniejsza ryzyko pęknięcia ciała podczas porodu. Olej migdałowy w ciąży to połączenie profilaktyki, kosmetyki, a także działania leczniczego.

          Olejek migdałowy na paznokcie

          Właściwości oleju z migdałów sprawiają, że świetnie działa on na płytkę paznokcia i otaczający ją naskórek. Olejek należy stosować regularnie. Można go traktować jako skuteczną alternatywę dla chemicznych odżywek do paznokci. Systematyczne wcieranie olejku migdałowego w paznokcie i skórki , sprawi, że staną się one mocniejsze i nie będą się rozdwajać.

          Olejek migdałowy – gdzie kupić?

          Nierafinowany olejek migdałowy znajduje się w składzie kremów, balsamów, emulsji do ciała. W czystej postaci można go znaleźć w niektórych drogeriach, aptekach, sklepach zielarskich. Można go również bez problemu kupić w sklepie internetowym z naturalnymi kosmetykami. Za 100 ml olejku migdałowego do ciała trzeba zapłacić 15-20 zł.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości