Zdrowe odżywianie

Nietolerancja laktozy. Czym jest i dlaczego jest tak niebezpieczna?

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:

Laktoza to dla wielu niezbyt korzystny składnik diety. Wiele osób skarży się, iż po spożyciu wyrobów mlecznych odczuwa szereg dolegliwości układu pokarmowego. W czym tkwi problem i jak się go pozbyć?

Zobacz też: Nietolerancje pokarmowe - co to, jak wykryć? >>>

Nietolerancja laktozy to dolegliwość uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi, stopniem wykształcenia układu pokarmowego i częstym kontaktem z tym składnikiem. Nietolerancja wynika z braku enzymu - laktazy, która pozwala przekształcić laktozę do cukrów prostych: glukozy i galaktozy, dzięki czemu może być normalnie strawiona i przyswojona przez organizm. Warto zastanowić się, na czym dokładnie polega nietolerancja laktozy i w jaki sposób objawia się zwłaszcza u niemowląt i dzieci.

Nietolerancja laktozy - podstawowe informacje

Co to jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to wrodzona bądź nabyta dolegliwość wynikająca z braku laktazy - enzymu hydrolizującego laktozę do glukozy i galaktozy. Zbyt mała ilość bądź całkowity brak laktazy powoduje fermentację cukru przez mikroflorę jelit, co daje w efekcie szereg objawów.

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Nietolerancja laktozy - objawy:

 • ból brzucha,
 • wzdęcia,
 • biegunki.

Nietolerancja laktozy to szczególnie niebezpieczny stan dla najmłodszych. Dla rodziców znakiem do odstawienia produktów bogatych w laktozę będzie: płacz dziecka po karmieniu, dyskomfort, kolki, biegunki.

Zobacz też: Nabiał - charakterystyka wyrobów. Czy nabiał jest zdrowy?

Najprostszy sposób diagnozy

Nietolerancja laktozy - test domowy

Najprostszym sposobem na diagnozę jest wykonanie testu na tolerancję. Jeśli po podaniu produktu obfitego w laktozę (mleko kobiece, krowie), występują wyżej wymienione objawy, można podejrzewać nietolerancję laktozy. Nie zawsze jednak świadczy to o nietolerowaniu przez organizm laktozy. Należy pamiętać, że białka mleka krowiego są silnym alergenem i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: Naleśniki bez mleka, czyli jak przyrządzić kultowe danie tak, by nie szkodziło i wyśmienicie smakowało >>>

Nietolerancja laktozy w różnych grup wiekowych: dzieci, dorośli, niemowlęta

Nietolerancja laktozy u niemowląt i dzieci.

Po wystąpieniu objawów u niemowląt można zastosować krople z laktazą. Układ pokarmowy dziecka może być nie dość wykształcony, gdyż niedobory laktazy występują głównie od urodzenia do 12. roku życia. Leczenie włącza lekarz pediatra.

Nietolerancja laktozy u dorosłych - objawy

Tutaj najczęściej występują silne skurcze bólowe oraz biegunki oraz wzdęcia. W wieku dorosłym o wiele łatwiej wykluczyć z diety produkty obfite w laktozę. Warto jednak suplementować takie składniki, jak wapń czy magnez.

Alergia na mleko a nietolerancja laktozy - różnice

Alaktazja (wrodzony niedobór laktazy) - organizm od urodzenia nie jest w stanie wytwarzać laktazy, co jest jednoznaczną diagnozą, iż wprowadzenie diety ubogiej w laktozę jest niezbędne.

Różnicą jest tutaj fakt, iż mleko posiada więcej składników, które mogą zaszkodzić. Poza laktozą w mleku występuje również szereg białek, które wykazują właściwości alergizujące. Dokładne badanie diagnostyczne pozwala postawić diagnozę.

Zobacz też: Czym są węglowodany złożone? Jakie produkty są ich źródłem? >>>

Studium przypadku - nietolerancja laktozy i fruktozy - dieta

Nietolerancja laktozy i fruktozy - jak leczyć?

Leczenie dzieli się na działania farmakologiczne i niefarmakologiczne. W pierwszym przypadku podaje się suplement diety - laktazę. W drugim zaś włącza się jadłopis ubogi w te cukry.

Nietolerancja laktozy - dieta, co jeść, a czego unikać?

Nietolerancja laktozy - co należy jeść: produkty mleczne

 • maślanka,
 • kefiry,
 • jogurty,
 • sery pleśniowe,
 • kwaśne mleko,
 • sery twarde dojrzewające.

Nietolerancja laktozy - czego nie jeść: produkty mleczne

W przypadku nietolerancji laktozy nie zaleca się spożywania mleka i innych wyrobów mlecznych, które nie zostały poddane procesowi fermentacji. Ponieważ to właśnie podczas reakcji fermentacji powstaje szereg probiotycznych bakterii, które syntetyzują laktazę, dzięki czemu produkty mleczne nie szkodzą.

Metody leczenia nietolerancji laktozy

Mleko dla dzieci z nietolerancją laktozy

Na rynku spotkać można wiele produktów określanych mianem mleka modyfikowanego. Są to mieszanki ubogie w laktozę, oparte o wolne aminokwasy, które przyswajane są przez organizm o wiele łatwiej.

Nietolerancja laktozy - jakie mleko modyfikowane wybrać?

 • Bebilon Pepti II,
 • Nutramigen AA,
 • Bebilon Extra HA,
 • Neocate LPC.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości