Materiał promocyjny

Zerwać trudno, nie zjeść ze smakiem jeszcze trudniej. Mikołaj Rey odwiedził pomidorowy raj

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pomidory pachnące słońcem - NAPISY ANG
Pomidory pachnące słońcem - NAPISY ANG
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Kasza czy ziemniaki?
Kasza czy ziemniaki?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Zdrowe grillowanie
Zdrowe grillowanie
Jakie ryby warto jeść?
Jakie ryby warto jeść?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak mądrze kupować?
Jak mądrze kupować?
Zdrowe śniadanie
Zdrowe śniadanie
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Życiowym celem państwa Janasów jest to, by stworzyć pomidorom jak najlepsze warunki do rozwoju. Rodzina plantatorów zaprosiła Mikołaja Reya wraz z kamerą Dzień Dobry TVN do swoich okazałych szklarni. Jak wygląda codzienna opieka nad roślinami? Okazuje się, że z pozoru proste prace ogrodnicze potrafią sprawić nie lada trudność.

Mikołaj Rey odkrywa tajemnice rodzinnej szklarni

Kazimierz Janas to plantator pomidorów szklarniowych, który wraz z dorosłymi synami - Bartłomiejem oraz Sebastianem - prowadzi działalność na terenie liczącym aż 22 hektary.

- Od młodych lat się kochałem w pomidorach. Zaczynało się od małych tuneli foliowych, potem szklarnie. Co roku szklarnie były rozbudowywane - opowiada mężczyzna.

Podobne zdanie na temat pracy związanej z popularnymi warzywami mają dzieci pana Kazimierza. Szklarnia to dla nich naturalne i znane od najmłodszych lat środowisko. - Wyssaliśmy to z mlekiem matki, bo od urodzenia "siedzimy" w pomidorach - wyznają w reportażu Dzień Dobry TVN.

Na czym polegają wypełniane przez spokrewnionych plantatorów obowiązki? Panowie sadzą pomidory każdego roku w grudniu. Warzywo w warunkach szklarniowych rośnie przez 11 miesięcy - od połowy grudnia aż do połowy listopada. Wzrost, grubość łodygi i długość liścia są systematycznie mierzone i skrupulatnie kontrolowane.

- Te rośliny na koniec sezonu mają długość sześciu Mikołajów, czyli około 12 metrów - ocenia Bartłomiej Janas, biorąc pod uwagę, że reporter Dzień Dobry TVN mierzy 199 cm wzrostu

Pomidory szklarniowe - jak dbają o nie profesjonaliści?

Pomidory szklarniowe, w przeciwieństwie do tych polnych, mogą liczyć na lepszy wzrost, ponieważ nie muszą zdawać się wyłącznie na siły natury. Do dyspozycji mają również skuteczne i dobroczynne działania człowieka.

- Mamy obiekt zamknięty, czyli stwarzamy klimat dla pomidorów w szklarni. Najbardziej korzystny. Dbamy o to, aby była odpowiednia wilgotność, odpowiednia temperatura. Powietrze dostaje się poprzez wietrzniki, które są w szklarni i dzięki temu stwarzamy optymalne warunki do rozwoju rośliny - tłumaczy Sebastian Janas.

Plantatorzy zaprosili Mikołaja Reya do wspólnego zbierania pomidorów. Wyzwanie okazało się trudniejsze do wykonania, niż reporter Dzień Dobry TVN przypuszczał. Zerwanie warzywa z łodygi bez uszkodzenia szypułki to duża sztuka.

- Pomidor, gdy ma szypułkę, jest dłużej świeższy, więc nie należy jej się pozbywać - uświadamiają eksperci.

Jakie pyszne przysmaki wyczarował Mikołaj Rey z darów, które własnymi rękami zebrał? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości