Zdrowe odżywianie

Zerwać trudno, nie zjeść ze smakiem jeszcze trudniej. Mikołaj Rey odwiedził pomidorowy raj

Zdrowe odżywianie

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Pomidory pachnące słońcem - NAPISY ANG
Pomidory pachnące słońcem - NAPISY ANGDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Życiowym celem państwa Janasów jest to, by stworzyć pomidorom jak najlepsze warunki do rozwoju. Rodzina plantatorów zaprosiła Mikołaja Reya wraz z kamerą Dzień Dobry TVN do swoich okazałych szklarni. Jak wygląda codzienna opieka nad roślinami? Okazuje się, że z pozoru proste prace ogrodnicze potrafią sprawić nie lada trudność.

Mikołaj Rey odkrywa tajemnice rodzinnej szklarni

Kazimierz Janas to plantator pomidorów szklarniowych, który wraz z dorosłymi synami - Bartłomiejem oraz Sebastianem - prowadzi działalność na terenie liczącym aż 22 hektary.

- Od młodych lat się kochałem w pomidorach. Zaczynało się od małych tuneli foliowych, potem szklarnie. Co roku szklarnie były rozbudowywane - opowiada mężczyzna.

Podobne zdanie na temat pracy związanej z popularnymi warzywami mają dzieci pana Kazimierza. Szklarnia to dla nich naturalne i znane od najmłodszych lat środowisko. - Wyssaliśmy to z mlekiem matki, bo od urodzenia "siedzimy" w pomidorach - wyznają w reportażu Dzień Dobry TVN.

Na czym polegają wypełniane przez spokrewnionych plantatorów obowiązki? Panowie sadzą pomidory każdego roku w grudniu. Warzywo w warunkach szklarniowych rośnie przez 11 miesięcy - od połowy grudnia aż do połowy listopada. Wzrost, grubość łodygi i długość liścia są systematycznie mierzone i skrupulatnie kontrolowane.

- Te rośliny na koniec sezonu mają długość sześciu Mikołajów, czyli około 12 metrów - ocenia Bartłomiej Janas, biorąc pod uwagę, że reporter Dzień Dobry TVN mierzy 199 cm wzrostu

Pomidory szklarniowe - jak dbają o nie profesjonaliści?

Pomidory szklarniowe, w przeciwieństwie do tych polnych, mogą liczyć na lepszy wzrost, ponieważ nie muszą zdawać się wyłącznie na siły natury. Do dyspozycji mają również skuteczne i dobroczynne działania człowieka.

- Mamy obiekt zamknięty, czyli stwarzamy klimat dla pomidorów w szklarni. Najbardziej korzystny. Dbamy o to, aby była odpowiednia wilgotność, odpowiednia temperatura. Powietrze dostaje się poprzez wietrzniki, które są w szklarni i dzięki temu stwarzamy optymalne warunki do rozwoju rośliny - tłumaczy Sebastian Janas.

Plantatorzy zaprosili Mikołaja Reya do wspólnego zbierania pomidorów. Wyzwanie okazało się trudniejsze do wykonania, niż reporter Dzień Dobry TVN przypuszczał. Zerwanie warzywa z łodygi bez uszkodzenia szypułki to duża sztuka.

- Pomidor, gdy ma szypułkę, jest dłużej świeższy, więc nie należy jej się pozbywać - uświadamiają eksperci.

Jakie pyszne przysmaki wyczarował Mikołaj Rey z darów, które własnymi rękami zebrał? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości