Zdrowe odżywianie

Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:
Kwiat lukrecji

Znana już w starożytnych Chinach, do dzisiaj z powodzeniem i wysoką skutecznością wykorzystywana jest w kosmetyce i medycynie. Lukrecja smak ma charakterystyczny - ziołowy i bardzo słodki. Ale co ważniejsze - bylina ta wykazuje działanie prozdrowotne. Walczy z wrzodami, wspomaga nerki i reguluje pracę pęcherza. U dzieci walczy z próchnicą. Jakie jeszcze właściwości ma lukrecja?

Co to jest lukrecja? Od lat wykorzystywana w medycynie i przemyśle kosmetycznym. Polecana dla dorosłych i dzieci. Ma szerokie właściwości zdrowotne. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Lukrecja jest aż 50 razy słodsza od cukru, a mimo to skutecznie walczy np. z próchnicą. Jakie ma własciwości? Herbata z lukrecji - kiedy warto ją pić?

Lukrecja właściwości - dlaczego warto ją stosować?

Korzeń lukrecji w przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako zamiennik cukru. Co prawda jest aż o 50 razy słodsza od cukru, ale ma czysto prozdrowotne właściwości. Stosowali ją już w starożytności Chińczycy, Grecy i Rzymianie. Kiedyś żyjąca dziko, dzisiaj jest uprawiana na szeroką skalę. Czarna lukrecja po wysuszeniu przybiera żółty kolor. Od wielu lat jest obiektem badań lekarzy, którzy odkrywają jej nieocenione właściwości.

Korzeń lukrecji - właściwości:

· działa wykrztuśnie, pomagając rozrzedzić zalegającą wydzielinę,

· wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i przeciwzapalne,

· działa rozkurczowo,

· wspomaga regenerację organizmu po przebytych stanach zapalnych,

· osłania narządy przed substancjami i odczynnikami toksycznymi,

· zatrzymuje i wiąże wodę.

Lukrecja - działanie

Pozytywne działanie uzyskane z ekstraktu z lukrecji , cukierków, herbaty z lukrecji i leków, które powstały na bazie wyciągów z korzenia rośliny, przekłada się na zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie wielu dolegliwości i chorób.

· Stosowana jest przy leczeniu chorób dróg oddechowych (zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków, astma), udrażniając je i wspomagając oddychanie.

· Przyspiesza leczenie i oczyszczanie z bakterii pęcherza moczowego i nerek.

· Minimalizuje objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy, a regularnie przyjmowana pomaga w leczeniu ich.

· Doceniana jest przez alergików, zmniejszając obrzęk zatok, nosa i przekrwienie błon śluzowych. Znacznie zmniejsza objawy i tkliwość organizmu na pylenie.

· Działa wspomagająco na pracę mózgu, a w szczególności przysadki mózgowej. Ma to znaczenie przy minimalizowaniu objawów choroby Addisona czy stwardnienia rozsianego. Ponadto zmniejsza bolesność stawów w chorobach reumatoidalnych.

· Doceniana jest w kosmetyce jako środek o silnym działaniu nawilżającym. Występuje jako składnik kosmetyków dla skóry przesuszonej, podrażnionej i odwodnionej. Regularnie stosowana nawilża głębokie warstwy skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, tworzy barierę hydrolipidową. Ponadto przyspiesza gojenie ran i trądziku ropnego, dlatego docenią ją również posiadaczki cer trądzikowych i problematycznych.

· Dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym jest skutecznym środkiem w walce z próchnicą. Utrzymuje pH jamy ustnej na właściwym poziomie, nie pozwalając na rozwój ognisk zapalnych przyzębia. Ponadto oczyszcza zęby, zmniejszając ich podatność na przebarwienia i odkładanie się groźnego kamienia nazębnego.

Przeciwwskazania do przyjmowania lukrecji

Lukrecja to bylina, która ma nieocenione właściwości medyczne i kosmetyczne, jednak nie powinna być przyjmowana w przypadku niektórych chorób i stanów fizjologicznych organizmu. Lukrecja w ciąży nie powinna być stosowana, nawet w początkowym okresie. Niewskazana jest również podczas karmienia piersią. Lukrecji nie powinny spożywać dzieci poniżej 5. roku życia. Nie można jej również stosować w przypadku marskości wątroby, nadciśnienia, niewydolności nerek, chorób serca, problemów z układem krążenia. Osoby stale przyjmujące leki jej spożycie powinny skonsultować z lekarzem.

Lukrecja dawkowanie

Lukrecja, pomimo licznych pozytywnych prozdrowotnych właściwości, w nadmiarze może być szkodliwa i skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Najczęściej spotykane to: wahanie ciśnienia, przyspieszone bicie serca, uczucie duszności. Dawkowanie lukrecji w celach zdrowotnych zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.

Zobacz film: Naturalnie! - algi

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości