Zdrowe odżywianie

Woda kokosowa – właściwości i sposób przygotowania

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:
Woda kokosowa

Kokos ostatnimi laty przebojem wdarł się na polski rynek spożywczy. Wyjątkowo dużą popularność zdobył olej kokosowy, ale w ślad za nim poszły: woda kokosowa, mleko kokosowe, wiórki kokosowe i chipsy kokosowe. Dowiedz się, skąd wzięła się ta popularność.

Zobacz też: Jeśli nie kawa to co? Alternatywa dla kawy >>> 

Kokos to jednonasienny pestkowiec zrośnięty z trzech owocolistków. Pozyskuje się go z palmy kokosowej. Nazwa „palma” w języku mieszkańców średniowiecznych Indii oznacza ‘drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby’. Z kolei w języku malajskim tłumaczy się to jako ‘drzewo o tysiącu zastosowań’. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ wszystkie części palmy znajdują zastosowanie. Kłodzina, czyli pień palmy wykorzystywana jest w budownictwie i rzeźbiarstwie, a mieszkańcy Hawajów robili z nich kajaki i bębny. Liście służą do przykrywania dachów, budowy ścian lub płotów, wyplata się z nich również kosze. Drewno używane jest do wytwarzania mebli, a z korzeni robi się farbę. Równie wiele zastosowań ma sam kokos, z którego pozyskiwana jest między innymi mleko kokosowe i woda kokosowa.

Zobacz też: Co jeść, by się nie pocić w gorące dni? >>> 

Woda kokosowa to inaczej bielmo jądrowe niezupełnie dojrzałych owoców kokosa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przezroczysty płyn gotowy do spożycia. Jest niezwykle popularny w krajach tropikalnych, gdzie jest łatwy dostęp do świeżych kokosów. Z jednego owocu można pozyskać od 200 do 1000 ml wody. Niezwykle istotne jest, aby woda pochodziła z odpowiednich owoców – w zbyt młodych płyn będzie gorzki, z kolei u starych jest go mniej. Należy odzróżniać wodę kokosową od mleka kokosowego. Woda kokosowa pozyskiwana jest wprost ze świeżego kokosa, a mleko kokosowe otrzymuje się poprzez zalanie gorącą wodą miąższu i odciśnięcie go przez gazę.

Woda kokosowa – skład

W składzie wody kokosowej możemy wyróżnić niezbędne dla organizmu składniki: witaminy z grupy B, witaminę C, a także składniki mineralne, takie jak wapń, potas, magnez, fosfor oraz elektrolity, których poziom jest niemal identyczny jak w osoczu krwi ludzkiej. Woda kokosowa, w przeciwieństwe do zwykłej, zawiera kalorie. Nie jest to jednak zbyt duża ilość gdyż w 100 g wody kokosowej znajduje się zaledwie 19 kcal . Jeśli zatem zastanawiasz się jak woda kokosowa wpłynie na odchudzanie, możesz spać spokojnie, jeśli tylko nie pijesz jej w nadmiernych ilościach. Nawet wypicie 0,5 litra wody kokosowej dziennie nie wpłynie zanadto na naszą wagę, jeśli tylko pilnuje się bilansu kalorycznego.

Właściwości wody kokosowej

Woda kokosowa polecana jest osobom żyjącym w przewlekłym stresie i cierpiącym na anemię. Pomaga ona pozbyć się toksyn z organizmu, przeciwdziała miażdżycy, a także ma korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego. Wspomaga pracę nerek i jest w stanie minimalizować wymioty oraz biegunkę. Woda kokosowa znajduje również zastosowanie w walce z kacem , gdyż łagodzi skutki zbyt dużego spożycia etanolu. Jest ceniona także przez sportowców – woda kokosowa po treningu lub w trakcie jego trwania jest chętnie spożywana jako naturalny napój izotoniczny. Ze względu na nieznacznie niższą zawartość sodu w porównaniu do sztucznych napojów, można ją delikatnie posolić. Świetnie sprawdzi się sproszkowana woda kokosowa , którą możemy szybko połączyć z innymi składnikami korzystnie wpływającymi na organizm, np. miodem i cytryną. Zatem jeśli zastanawiasz się, czy woda kokosowa jest zdrowa , odpowiedź jest oczywista. Jak widać, woda kokosowa ma same zalety.

Zobacz też: Naturalne sposoby na płaski brzuch. Bez ćwiczeń >>> 

Jeśli komuś nie odpowiada smak wody kokosowej , można sobie w prosty sposób z tym poradzić. Wystarczy skorzystać z przepisów wykorzystujących ten składnik do przygotowania np. koktajlu lub smoothie. Rozwiązaniem może być również woda kokosowa w proszku , która ma mniej wyrazisty smak i możemy ją dodać do ulubionych napojów. Koktajle z wodą kokosową będą nie tylko smaczne, ale i pożywne.

Woda kokosowa – ile pić dziennie?

Zwykle naturalne produkty spożywcze nie mają ścisłych wytycznych co do ilości ich spożywania – tak samo jest w przypadku wody kokosowej. Jak często ją pić ? Jest to kwestia indywidualna, nie trzeba martwić się kalorycznością, ponieważ woda nie dostarcza zbyt wiele kcal. Jedynym ograniczeniem jest zdrowy rozsądek. Nie ma przeciwwskazań do stosowania wody kokosowej w ciąży.

Jaka woda kokosowa jest najlepsza?

Najlepsza woda kokosowa to ta pochodząca prosto ze świeżego kokosa. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, dobrym wyborem będzie naturalna woda kokosowa, najlepiej woda kokosowa eko. Ekologiczna woda kokosowa wytwarzana jest z kokosów pochodzących z upraw ekologicznych. Na rynku dostępne są również smakowe wody – np. woda kokosowa z bananem, która może być ciekawym urozmaiceniem codziennej diety.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości