Dziś Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Czy warto jeść czerwone mięso?

Czerwone mięso
Fot. istetiana/Getty Images
Czerwone mięso jest bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol, dlatego powinno pojawić się w diecie sporadycznie. W zbyt dużych ilościach może doprowadzić do rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału, a także do nadwagi i otyłości. Jednak nie należy całkowicie eliminować go z jadłospisu, gdyż dostarcza cennego żelaza, białka i witaminy B12.

Czerwone mięso jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka i łatwo przyswajalnego żelaza. Zawiera jednak duże ilości tłuszczu oraz cholesterolu, dlatego jego nadmiar w diecie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czerwone mięso - rodzaje, wartość odżywcza

Czerwone mięso pozyskiwane jest ze zwierząt hodowlanych oraz łownych. Zalicza się do niego wieprzowinę, wołowinę, baraninę, koninę, kozinę, sarninę, cielęcinę, jagnięcinę, dziczyznę, a także mięso z osła . Czerwone mięso dostarcza dużych ilości pełnowartościowego białka, które jest niezbędne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, białko pochodzące z tego rodzaju mięsa jest łatwo przyswajalne przez przewód pokarmowy. Czerwone mięso jest dobrym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12 , która występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Cennym składnikiem czerwonego mięsa jest łatwo przyswajalne żelazo. Z tego powodu jest ono zalecane w diecie osób z anemią, nastolatkom (zwłaszcza obficie miesiączkującym) oraz kobietom ciężarnym, które są szczególnie narażone na niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza. Czerwone mięso w swoim składzie zawiera również cynk, który działa wzmacniająco na odporność oraz zapewnia optymalną kondycję i zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Wieprzowina, baranina, wołowina, dziczyzna oraz pozostałe rodzaje czerwonego mięsa dostarczają dużych ilości tłuszczu oraz stosunkowo dużo “złego” cholesterolu, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego .

Wieprzowina - najpopularniejszy rodzaj czerwonego mięsa w Polsce

W polskiej kuchni najpopularniejszym rodzajem czerwonego mięsa jest wieprzowina , a więc mięso pozyskiwane ze świń. Jest ona ceniona głównie za swój smak, łatwość i wszechstronność zastosowania, a także stosunkowo niską cenę. Jednak w porównaniu do wołowiny, mięso wieprzowe cechuje się niższą wartością odżywczą. Zawartość tłuszczu w wieprzowinie, podobnie jak w innych rodzajach mięsa czerwonego, jest zależna od części tuszy. Najmniejsze ilości tłuszczu występują w schabie, natomiast największe - w boczku. Wieprzowina w stosunku do wołowiny dostarcza również mniejszych ilości pełnowartościowego białka, a także: żelaza, miedzi, cynku, witamin z grupy B oraz A, E i D.

Czerwone mięso a zdrowie

Kuchnia dla mięsożerców / DDTVN

Czerwone mięso mimo wysokiej wartości odżywczej, bogactwa białka i żelaza nie jest rekomendowane w codziennej diecie. Wołowina, baranina, konina, wieprzowina i inne rodzaje czerwonego mięsa to produkty wysokokaloryczne, które dostarczają dużych ilości tłuszczu, dlatego ich nadmiar może być przyczyną rozwoju nadwagi i otyłości. Czerwone mięso zawiera znaczne ilości “złego” cholesterolu . Zbyt duże spożycie produktów bogatych w cholesterol skutkuje odkładaniem się tego związku w ścianach tętnic, czego konsekwencją jest rozwój miażdżycy. Nadmierna ilość czerwonego mięsa w diecie zwiększa również ryzyko wystąpienia innych chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, która może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Czerwone mięso obfituje także w tłuszcze nasycone, których spożycie zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego należy ograniczyć, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyeliminować. Produkty bogate w tłuszcze nasycone przyczyniają się do zaburzenia gospodarki lipidowej, przez co mogą doprowadzić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego stanowiących jedną z głównych przyczyn zgonów.

Czerwone mięso a nowotwór

Czerwone mięso spożywane w bardzo dużych ilościach, zwłaszcza w postaci smażonej oraz grillowanej, może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka rozwoju raka jelita grubego . Ponadto, badania pokazują, że nadmierna podaż czerwonego mięsa w diecie może być czynnikiem predysponującym do wystąpienia raka piersi u kobiet. Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia zaznaczają, że czerwone rodzaje mięsa powinny być spożywane stosunkowo rzadko . W codziennej diecie bardziej zalecane jest mięso białe, głównie indycze, kurze i od kurcząt, które zawiera znacznie mniejsze ilości tłuszczu i cholesterolu, a ponadto jest mniej kaloryczne. Alternatywą dla czerwonego mięsa są również ryby morskie, stanowiące dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym, antyarytmicznym oraz korzystnie wpływającym na rozwój i funkcjonowanie mózgu. Ryby w porównaniu z czerwonym mięsem zapobiegają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego oraz przyczyniają się do regulowania rytmu i pracy serca. Zalecanymi technikami przyrządzania potraw mięsnych i rybnych są: gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii lub pergaminie, grillowanie bez dodatku tłuszczu oraz duszenie bez obsmażania. W codziennej diecie dla zachowania zdrowia i właściwej masy ciała należy ograniczyć spożycie mięs panierowanych, smażonych oraz pieczonych w tradycyjny sposób, a więc z dodatkiem tłuszczu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości