Zdrowe odżywianie

Anyż ma wiele właściwości leczniczych. Gdzie można go zastosować?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gwiazdka anyżu
Michelle Arnold / EyeEm / Getty ImagesAnyż

Właściwości anyżu mają nie tylko działanie zdrowotne, ale również kulinarne. Jako przyprawa anyż charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem i polecany jest dla osób mających problemy z trawieniem. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?

Zastosowanie anyżu w kuchni jest powszechnie znane przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Głównie ze względu na jego oryginalny, gwiazdkowy kształt. Warto jednak stosować go na co dzień, ponieważ nie tylko podkręca smak potraw, działa również prozdrowotnie.

Co to jest i do czego używać anyż?

Nie każdy wie, że pod pojęciem anyżu kryją się dwa znaczenia odnoszące się do różnych roślin. Pierwsza z nich to biedrzeniec anyż, czyli jednoroczna roślina z rodziny selerowatych. Jego pochodzenie sięga czasów starożytnych, gdy uprawiany był w Egipcie. W Polsce pojawił się w średniowieczu i stał się popularny dzięki zakonowi benedyktynów. Na co dzień ma zastosowanie lecznicze. Zupełnie innym gatunkiem jest anyż gwiaździsty (zwany gwiazdkowym), którego można używać w kuchni. Jest to owoc badianu właściwego, który pochodzi z rodziny cytryńcowatych. Anyż często nazywany jest rośliną miłości, ponieważ ma korzystny wpływ na życie seksualne. To zastosowanie znane już było za czasów Nerona, gdy jego lekarz Dioskurides zapewniał o podniecającej mocy tej rośliny. Anyż bez wątpienia wpływa dobrze na libido oraz potencję. Starożytni nie mieli wątpliwości, że ssanie nasion anyżu przyczyniało się do odczuwania większych przyjemności podczas miłosnych uniesień. Można powiedzieć, że roślina stanowiła swoistego rodzaju afrodyzjak. Przyprawa anyż natomiast stała się ulubionym dodatkiem do potraw w kuchni Greków i Rzymian. W swoim składzie zawiera wiele substancji estrogenicznych, które mają podobne działanie do testosteronu. Ponadto znajdujący się w nim olejek eteryczny wzmaga radość z seksu, pobudza trawienie oraz działa stymulująco. Współcześnie anyż stosuje się głównie w sztuce kulinarnej oraz medycynie. Co ciekawe, żucie owocu anyżu miało także działanie uspokajające i stosowane było przez indyjskie linie lotnicze, które podawały go pasażerom w celu zniwelowania złego samopoczucia. Warto również wiedzieć, że wysokie stężenie anyżu działa odstraszająco na owady, natomiast nacieranie się anyżowym olejkiem może skutecznie odpędzać robactwo. Ciekawostką jest także fakt, że według niektórych wierzeń anyż gwiazdkowy posiada właściwości magiczne. Dlatego wysuszone owoce badianu umieszczano w specjalnym woreczku (najczęściej w kolorze niebieskim lub fioletowym) i noszono go na szyi.

Cynamonowa kuchnia Sebastiana Olmy
Cynamonowa kuchnia Sebastiana Olmy
Dzień Dobry TVN

Lecznicze właściwości anyżu

Medyczne zastosowanie anyżu jest bardzo powszechne. Jego prozdrowotne działanie znane jest od wielu tysiącleci i stosowane po dzień dzisiejszy. Kwiat anyżu przede wszystkim wzmacnia organizm i ma działanie przeciwzapalne. Dowiedziono również, że skutecznie zwalcza kaszel, chrypkę oraz ból gardła. Paniom poleca się stosowanie anyżu mielonego, rozpuszczonego w wodzie, który poprawia kondycję włosów. Roślina pomaga także zwalczyć zaparcia oraz wpływa korzystnie na trawienie i apetyt. Co ciekawe, anyż ma działanie dermatologiczne, ponieważ normalizuje tłustą cerę. Kobiety karmiące z pewnością docenią jego właściwości, gdyż spożywanie herbaty z anyżem w skuteczny sposób pobudza laktację. Ponadto działa rozgrzewająco, zwłaszcza z dodatkiem imbiru i pomarańczy. Badania wykazały, że roślina ma również własności odmładzające. Anyż na zmarszczk i działa liftingująco i wygładzająco, przez co często wykorzystywany jest w kosmetyce i medycynie estetycznej. Na dodatek preparat poprawiający kondycję skóry można przygotować samodzielnie w domu. Anyż można stosować w zwalczaniu kolek i niestrawności oraz jako środek poprawiający pamięć. Warto wiedzieć, że poza właściwościami leczniczymi, spożywanie tej rośliny może również mieć skutki uboczne. Nadmiar anyżu może wywołać reakcję alergiczną, której efektem jest wysypka. Ostrożność powinny zachować także kobiety spodziewające się dziecka, ponieważ anyż w ciąży może być bardzo szkodliwy. Nie poleca się go również matkom karmiącym, które przechodziły choroby układu pokarmowego.

Zastosowanie anyżu w kuchni

W sztuce kulinarnej stosuje się anyż gwiazdkowy. Jest on najbardziej popularny w okresie świąt Bożego Narodzenia, nie tylko ze względu na swój kształt, ale także specyficzny, intensywny aromat. Smak anyżu jest gorzki, ale wyrazisty. Anyż często stosowany jest w kuchni orientalnej, jednakże coraz częściej można go spotkać także w potrawach europejskich. Gwiazdki anyżu zazwyczaj są mielone, ale można je stosować w ich naturalnej postaci. Odpowiednio przechowywane przez długi czas zachowują świeżość. Roślinę dodaje się najczęściej do zup oraz potraw mięsnych, szczególnie do drobiu i wołowiny. Występuje również jako popularny dodatek do wyrobów cukierniczych, dżemów, kompotów oraz do produkcji różnego rodzaju alkoholi – likierów, nalewek czy wódek. Ze względu na swoje podobieństwo do kminku, anyż bywa dodawany do pieczywa.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michelle Arnold / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości