Zdrowie

Zakleszczenie penisa podczas stosunku - przyczyny i zapobieganie

Zdrowie

Aktualizacja:
Para, która ma problemy w sypialni

Przypadek zakleszczenia penisa w pochwie podczas stosunku wydaje się być jedynie tematem żartów. Jednak problem ten zdarza się niektórym parom i ma podłoże czysto psychiczne, związane głównie z silnym stresem odczuwanym podczas stosunku. Należy nauczyć się zapobiegania zakleszczeniom pochwy w trakcie zbliżenia seksualnego, ponieważ może wymagać ono interwencji lekarskiej.

C: Zakleszczenie penisa w pochwie podczas stosunku seksualnego jest obecnie rzadko spotykanym problemem. Przypadłość ta zdarzała się częściej w nie tak dawnych czasach, kiedy seks był tematem tabu, a dostęp do wiedzy na temat antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową i samych stosunków seksualnych ograniczony. Warunki mieszkaniowe często nie sprzyjały zachowaniu intymnej, spokojnej atmosfery podczas zbliżenia. Ponadto przyzwolenie na seks następowało dopiero po ślubie, stąd pojawiający się często stres przed nakryciem lub nieplanowaną ciążą.

Przyczyny zakleszczenia członka w pochwie

Przyczyną zakleszczenia członka w pochwie jest napad pochwicowy. Pochwica jest zaburzeniem seksualnym, które dotyka kobiet. Jest to skurcz mięśni wokół pochwy niezależny od woli. Czasami zaciśnięciu ulegają także mięśnie ud. Pochwica jest wywołana przez silny lęk przed stosunkiem seksualnym i jego ewentualnymi konsekwencjami: bólem podczas przebijania błony dziewiczej, zajściem w niechcianą ciążę, zarażeniem się chorobą weneryczną, wstrętem przed nasieniem, strachem przed rozmiarem członka partnera. Bycie zmuszanym do stosunku, zaburzone relacje emocjonalne z partnerem i niedojrzałość do współżycia również mogą spowodować zakleszczenie podczas stosunku . Przyczyną zakleszczenia w pochwie może być także traumatyczne przeżycie seksualne w przeszłości: gwałt, molestowanie, bolesny pierwszy raz. Zaciśnięcie mięśni wokół pochwy jest reakcją obronną organizmu. Najczęściej mięśnie kurczą się przed wprowadzeniem członka do pochwy. Skurcz jest tak silny, że penetracja staje się niemożliwa.

Zdarza się, że dochodzi do prawidłowego zbliżenia seksualnego, ale w trakcie trwania stosunku, podczas gdy penis znajduje się w pochwie, kobieta doznaje napadu pochwicowego. Następuje wtedy silny spastyczny skurcz mięśni pochwy, mięśni miednicy i ud, a w konsekwencji zakleszczenie członka w waginie . Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest doznanie nagłego stresu już w trakcie stosunku. Może to być brak poczucia intymności, wejście osoby trzeciej do pomieszczenia lub uprawianie seksu w miejscu publicznym i związanym z nim strachem przed nakryciem. Zamiast skoncentrować się na odczuwaniu przyjemności, kobieta stale nasłuchuje, czy ktoś nie zakłóci zbliżenia, co powoduje stały wzrost uczucia stresu. Poczucie popełniania grzechu, zdrada partnera, obawa przed ciążą także mogą powodować napad pochwicowy . Skurcz jest silny, niezależny od woli i nie można rozluźnić świadomie mięśni pochwy. Członek jest całkowicie zakleszczony w pochwie i nie może zostać wyjęty.

Za inną przyczynę zakleszczenia pochwy wymienia się przeczulicę i nadmierne napięcie struktur pochwy, zwłaszcza wędzidełka tylnego pochwy. Ciasna pochwa nie jest przyczyną zakleszczenia , a jedynie uczuciem towarzyszącym nadmiernemu napięciu mięśni pochwy, ponieważ pochwa fizjologicznie jest bardzo elastycznym narządem.

Zakleszczenie członka podczas stosunku - postępowanie

Dawniej, kiedy zakleszczenie członka w pochwie podczas stosunku zdarzało się częściej, a dostęp do lekarzy i medycyny nie był tak powszechny, mężczyznom radzono, aby trzymał w pobliżu łóżka igłę. Podczas zakleszczenia miał on ukłuć swoją partnerkę, a szok wywołany bolesnym ukłuciem miał rozluźnić mięśnie pochwy. Innym sposobem miało być spożycie alkoholu przed zbliżeniem seksualnym w celu ogólnego uczucia rozluźnienia.

Obecnie jedynym sposobem poradzenia sobie w sytuacji zakleszczenia penisa w pochwie jest podanie kobiecie leków rozkurczowych. Zakleszczenie często kończy się wezwaniem karetki pogotowia. Jest to sytuacja niekomfortowa, a stres przed obecnością osób trzecich podczas intymnej i niekomfortowej sytuacji nie sprzyja rozluźnieniu mięśni i może wzmagać objawy. Rzadko jednak zdarza się, aby skurcz nastąpił samoistnie.

Zapobieganie zakleszczeniu pochwy

Głównym sposobem zapobiegania zakleszczeniom pochwy jest otwarte porozmawianie ze swoim partnerem o obawach związanych z odbywaniem stosunków seksualnych. Jeżeli przyczyną jest niechciana ciąża lub choroby weneryczne, rozwiązaniem problemu może być zastosowanie odpowiedniej metody antykoncepcji. Zadbanie o odpowiednią intymność podczas stosunku pozwoli wyeliminować stres i zapobiegnie zakleszczeniu penisa w pochwie . Problemy natury psychicznej wymagają interwencji psychologa lub seksuologa. Warto także, aby kobieta znalazła czas dla siebie na odstresowanie się i wykonywanie w ciągu tygodnia ćwiczeń relaksacyjnych i ćwiczeń mięśni Kegla.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości