Czy woda smakowa jest zdrowa? Jaki jest jej skład? Przepis na domową wodę smakową

Woda smakowa
Woda smakowa
Źródło: twomeows/Getty Images
Woda smakowa jest ciekawą alternatywą dla zwykłej, np. mineralnej. Ten słodki napój lubią szczególnie dzieci, jednak czy rzeczywiście jest zdrowszy od napojów gazowanych? Ile cukru znajduje się w wodzie smakowej sprzedawanej w sklepach?

Do grona osób, które chętnie sięgającą po wodę smakową należą także ci, którzy przechodzą na dietę odchudzającą. Czy to dobry pomysł? Ile kalorii ma woda smakowa ze sklepu? Jak można przyrządzić jej domową wersję bez dodatku cukru?

Porady dietetyków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Ile kalorii ma woda smakowa?

Po wodę smakową chętnie sięgają m.in. osoby, które chcą ograniczyć kalorie w diecie. Przyciąga je przede wszystkim słowo "woda" w nazwie oraz umiejscowienie tego napoju na sklepowych półkach tuż obok wody źródlanej czy mineralnej. W dodatku zazwyczaj produkowana jest ona przez dystrybutora naturalnych wód. Te wszystkie czynniki są jednak bardzo mylące. W rzeczywistości wody smakowe są nimi tylko z nazwy. Właściwe miano powinno brzmieć "napój na bazie wody". W ich składzie można bowiem znaleźć konserwanty, sztuczne aromaty oraz mnóstwo cukru. W jednej szklance (ok. 250 ml) obecne może być ponad 15 g cukru, czyli więcej niż trzy łyżeczki do herbaty. Co więcej, taka ilość wody smakowej zawiera ponad 50 kcal. Dlatego z pewnością nie jest ona dobrym wyborem podczas odchudzania.

Co więcej, wody smakowe nie są również odpowiednie dla diabetyków. Ich skład powoduje nagły wzrost stężenia glukozy we krwi, a co za tym idzie, wyrzutu insuliny. W diecie cukrzyka, zamiast wody smakowej, zdecydowanie powinna znaleźć się ta naturalna, bez sztucznych dodatków.

Czy wody smakowe są zdrowe?

Wody smakowe to nie tylko źródło pustych kalorii. Potrafią się one przyczynić również do powstawania wielu problemów zdrowotnych. Jednym z poważniejszych jest ich potencjalny wpływ na rozwój insulinooporności, a nawet cukrzycy typu 2. Wysoka zawartość cukru sprawia również, że mogą być one przyczyną rozwoju próchnicy oraz kłopotów z nadwagą, a nawet otyłością. Z tych właśnie względów woda smakowa ze sklepu nie nadaje się dla dzieci. Nie powinny jej pić również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Kolejnym zagrożeniem płynącym z picia wód smakowych jest spożywanie wraz z nimi kontrowersyjnych sztucznych środków słodzących, np. aspartamu czy acesulfamu K. Podejrzewane są one bowiem o wywoływanie zaburzeń snu i koncentracji, osłabianie pracy nerek i wątroby, a nawet przyczynianie się do powstawania komórek rakowych w organizmie.

Problemem są również zawarte w wodach smakowych konserwanty, w tym np. benzoesan sodu (E211) lub kwas cytrynowy (E330), które mogą wywoływać problemy trawienne oraz podrażnienia śluzówki, a także zakwaszać organizm.

Jak zrobić wodę smakową bez cukru? – przepisy

Domowa woda smakowa może być doskonała alternatywą nawet dla wody mineralnej czy źródlanej. Przygotowana na bazie jednej z nich dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych, doskonale orzeźwia, a przy tym bardzo dobrze smakuje. Jak ją zrobić?

Składniki (na 1 litr):

  • litr wody niegazowanej,
    • kilka listków świeżej mięty bądź melisy,
      • pół pomarańczy,
        • pół grapefruita,
          • limonka lub cytryna.

            Przygotowanie:

            • 1. Owoce dokładnie umyj i pokrój w plasterki.
              • 2. Plastry cytrusów oraz listki mięty lub melisy wrzuć do butelki z wodą.
                • 3. Dokładnie zakręć butelkę i odstaw ją na co najmniej pół godziny.

                  Taka domowa woda smakowa bez cukru jest nie tylko pyszna, lecz także bardzo zdrowa. W upalne dni najlepiej pić ją z kostkami lodu. Połączenie świeżej wody zawierającej minerały oraz cytrusów bogatych w witaminy A, C oraz z grupy B niemal natychmiast poprawia samopoczucie oraz dodaje energii na wiele godzin, dlatego taki napój może być również dobrą alternatywą dla porannego kubka kawy. Aby przyspieszyć przygotowanie wody smakowej, zamiast kroić owoce w plasterki, można również wycisnąć z nich sok.

                  Dla niektórych osób domowe wody smakowe z dodatkiem owoców cytrusowych są za mało słodkie, co zniechęca do regularnego sięgania po nie. W takiej sytuacji można zdecydować się również na przyrządzenie tego typu napoju z dodatkiem nieco słodszych owoców, np. ananasa.

                  Składniki (na 1 litr):

                  • litr wody niegazowanej,
                    • świeży ananas,
                      • garść świeżych listków mięty.

                        Przygotowanie:

                        • 1. Dokładnie obierz ananasa i wytnij jego środek.
                          • 2. Pokrój owoc w plastry.
                            • 3. Liście mięty i plastry ananasa zalej wodą i odstaw pod przykryciem na ok. 2 godziny.

                              Taka woda smakowa jest pyszna, a przy tym może wspomóc proces odchudzania dzięki zawartemu w ananasie błonnikowi. Owoc ten jest również bogaty w witaminę C oraz kwas foliowy, ma zatem korzystny wpływ na zdrowie. Napój z dodatkiem ananasa, a także innych owoców, można przygotować również z pomocą butelki do wody smakowej. Jedynie naturalne wody smakowe przygotowane w domu, bez dodatku cukru, są korzystne dla zdrowia i stanowią dobrą alternatywę dla zwykłej wody. Te dostępne w sklepach nie tylko zawierają wiele szkodliwych składników, lecz także są wyjątkowo kaloryczne, dlatego najlepiej z nich zrezygnować.

                              Zobacz także:

                              Autor: Adrian Adamczyk

                              Źródło zdjęcia głównego: twomeows/Getty Images

                              podziel się:

                              Pozostałe wiadomości