Zdrowie

Wizyta u dentysty w czasie pandemii. Stomatolog: „Ciężko jest, ale jakoś sobie radzimy”

Zdrowie

Aktualizacja:

W ostatnim czasie zapisanie się na wizytę u stomatologa graniczy niemal z cudem. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa, która znacząco ograniczyła zakres pracy gabinetów dentystycznych. W programie rozmawialiśmy o tym, kiedy możemy zgłosić się na kontrolę i czego należy się spodziewać.

Wizyta u dentysty

Z uwagi na specyfikę swojej pracy, dentyści zmuszeni są przestrzegać szeregu obostrzeń, które mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno lekarza, jak i pacjenta. Stosowane w gabinetach urządzenia takie, jak spreje wodne czy dmuchawki, a także bardzo bliski kontakt stomatologa z badanym, sprawia, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów jest o wiele większe. W celu maksymalnego ograniczenia możliwości zarażenia wszelkie kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do minimum, a gabinety poddawane są dokładnej dezynfekcji po każdej kontroli.

Mamy bardzo duże obostrzenia jeśli chodzi o pacjenta wchodzącego. Nikt się absolutnie z nikim na korytarzu nie mija. Przyjmujemy dużo mniej pacjentów

– powiedziała Aleksandra Burczyńska, lekarz stomatolog.

Przed wizytą pacjentom bezdotykowo mierzona jest temperatura, po czym przeprowadzany jest szczegółowy wywiad. Podczas wizyt lekarze noszą specjalną odzież ochronną, dzięki której jego kontakt z badanym jest minimalny.

Jak uśmierzyć ból?

Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, do gabinetów dentystycznych należy zgłaszać się jedynie w nagłych i poważnych wypadkach.

Najgorsze wypadki są najczęściej na terenie domu. Dzieci najlepiej znają ten teren, więc najmniej uważają

– zauważyła stomatolog.

Zdarza się, że natychmiastowa wizyta nie jest możliwa, dlatego dr Burczyńska poleca tzw. „Lody na upadki”. Okazuje się, że mrożone przysmaki nie tylko skutecznie ułatwiają czas oczekiwania na badanie, ale także mogą sprawić, że okaże się ono niepotrzebne. Dzięki przygotowaniu domowych lodów wykonanych z bezpestkowych owoców można odwrócić uwagę dziecka oraz uśmierzyć jego ból.

Po pierwsze maluchy szybciej się nam uspokajają. Po drugie przeciwdziałamy powstaniu krwiaka, czyli takiej opuchniętej wargi. Zimne lody najlepsze na wszystko

– wyjaśniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Hollywoodzki uśmiech na wyciągnięcie ręki. Jak bezpiecznie rozjaśnić zęby w domu?

Zgrzytasz zębami? Ulgę przyniesie ci relaksacyjna szyna

Zadbaj o zdrowy uśmiech Twojego dziecka

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości