Zdrowie

Smartfony mogą niszczyć zęby? Dowody naukowe nie pozostawiają wątpliwości

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
zdrowie.wprost.pl
Telefon komórkowy trzymany w dłoniach.

Korzystanie z telefonu komórkowego stanowi nieodłączny element codzienności współczesnego człowieka. Mało kto wyobraża sobie normalne funkcjonowanie bez tego jakże użytecznego akcesorium. Okazuje się jednak, że nieustanne sprawdzanie powiadomień i śledzenie mediów społecznościowych za pośrednictwem smartfona może przyczynić się do pogorszenia stanu zębów. Do takich wniosków doszli naukowcy z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine w Tel Awiwie.

Smartfony i ich wpływ na uzębienie

Naukowcy z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine przy Uniwersytecie w Tel Awiwie dokonali zaskakującego odkrycia. Badania przeprowadzone na grupie 600 osób w wieku od 18 do 35 lat pozwoliły im dostrzec zależność pomiędzy regularnym korzystaniem z urządzeń mobilnych a pogorszeniem stanu uzębienia.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Okazało się, że co czwarta korzystająca ze smartfona osoba bezwiednie zaciskała szczękę w ciągu dnia, a blisko 21% badanych robiło to także nocą, w trakcie snu. Co więcej, użytkownicy urządzeń mobilnych biorący udział w eksperymencie uskarżali się na dokuczliwy ból mięśni w obrębie głowy i szyi. U pozostałych osób, rzadziej korzystających z telefonu, problemy te nie dawały się aż tak bardzo we znaki.

Stres, syndrom FOMO i problemy z zębami

Eksperci powiązali mimowolną potrzebę zaciskania zębów ze stresem, który może towarzyszyć regularnemu korzystaniu z urządzeń mobilnych. Tym samym dowiedli, że osoby mające trudności z oderwaniem się od telefonu mogą o wiele częściej borykać się z bruksizmem. W tym miejscu warto podkreślić, że nieleczone schorzenie niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak pękanie, przemieszczanie i rozchwianie zębów czy obniżenie dziąseł.

Zdaniem naukowców z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine, bruksizm może stanowić wypadkową syndromu FOMO, objawiającego się nerwowym kontrolowaniem treści w telefonie, a także lękiem, że się coś umknęło naszej uwadze na TikToku, Facebooku czy Instagramie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: BitsAndSplits/Getty Images

Pozostałe wiadomości