Zdrowie

Psycholodzy: "Toksycznych relacji nie da się ratować". Jak zatem je zakończyć?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
kłótnia, para, zazdrość

Związek toksyczny ma to do siebie, że trwa za przyzwoleniem słabszej jego strony. Partner czy partnerka wierzy, że może zmienić drugą osobę albo siebie, dostosować związek do potrzeb obu stron. Prawda natomiast jest taka, że osoba toksyczna – nieważne, czy jest to partner, matka, siostra czy przyjaciel – powinna z naszego życia zniknąć. Psycholodzy przekonują, że toksyczne relacje należy kończyć, a nie ratować. Tylko jak to zrobić?

Toksyczny człowiek jest niebezpieczny, dopóki druga strona relacji nie zda sobie sprawy z tego, że ma do czynienia ze szkodliwą osobą. Toksyczna osobowość żywi się bowiem nieświadomością i uległością partnera, córki, podwładnego. Niszczy drugą osobę dzień po dniu i dlatego z takich relacji trzeba uciekać jak najszybciej.

Toksyczny związek – objawy 

Toksyczny związek wcale nie musi dotyczyć relacji między życiowymi partnerami. Taka relacja może pojawić się zarówno w domu, jak i w pracy, a także poza nią. Toksyczny mąż czy toksyczna dziewczyna to nie wszystkie postaci takich związków. Toksyczną osobowością może okazać się mama, syn, kolega z pracy, przyjaciółka, szefowa. Jak rozpoznać takich ludzi? 

Ich podstawową bronią są toksyczne słowa. Przemoc słowna jest w tych relacjach dużo częstsza niż fizyczna (choć ta też się zdarza). Moc słowa zasadza się tutaj przede wszystkim na odbieraniu pewności siebie drugiej osobie, jej szykanowaniu, obrażaniu, odbieraniu czci i godności. Toksyczny ojciec wcale nie musi jednak krzyczeć i używać wyzwisk, wystarczy, że dzień po dniu swoimi krytycznymi, ironicznymi i sarkastycznymi uwagami będzie odbierał pewność siebie swojemu dorastającemu synowi. Moc toksycznego słowa jest ogromna. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak silna to broń. Najczęściej to właśnie ona odpowiada za to, że druga strona relacji czuje się niepewna, wątpi we własne siły, nieustannie czuje się gorsza, brzydsza, słabsza. Dla takich relacji nie ma ratunku. 

Toksyczni rodzice dorosłych dzieci 

Toksyczna rodzina to jeden z ciekawszych przypadków patologicznych relacji między najbliższymi sobie osobami. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że toksyczne matki zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że są toksyczne. Nieustannie niezadowolone ze swoich córek lub synów, wiecznie podkreślające niespełnione oczekiwania, jakie pokładały w swoich dzieciach, gotowe wskazywać im model postępowania w każdej, nawet najmniej skomplikowanej sytuacji. Takie uwagi z pozoru mogą przypominać zwyczajną troskę o dziecko, ale warto się zastanowić, czy komentarze te wynikają z obawy o syna lub córkę, czy z potrzeby dominacji.

Toksyczna matka dorosłej córki będzie krytycznie komentować jej mieszkanie lub pracę nie z obawy i troski o nią, tylko z egoistycznych pobudek i przekonania, że córka nie realizuje pokładanych w niej nadziei lub wyobrażeń.

Jak rozmawiać z toksyczną matką? 

Toksyczna kobieta może absolutnie zniszczyć życie swojej córce. Z jednej strony utrudnia jej samorozwój, karierę, szczęśliwy związek (patrz: toksyczna teściowa). Z drugiej – mało która córka jest gotowa całkowicie zerwać kontakty z matką lub ojcem. W takiej sytuacji najlepsza jest wyprowadzka, ograniczenie kontaktów, praca z psychologiem, w końcu wypracowanie umiejętności rozmowy z mamą. Bez krzyku, emocji i obrzucania się winą. Należy jasno stopować wszelkiego rodzaju wydawanie rozkazów przez rodziców, sygnalizować własną autonomię, prawo do pomyłek, własnego zdania. Dominacja jednej osoby nad drugą nigdy nie jest dobra, nawet jeśli jest to relacja matka-córka. 

Toksyczne małżeństwo 

Toksyczna żona czy mąż to jedne z trudniejszych do rozpoznania postaci. Rodzą się w związkach, w których druga strona jest zdecydowanie słabsza, uległa, skłonna do poddania się dominacji partnera. Żeby zidentyfikować taki toksyczny związek, potrzeba bardzo dużo samoświadomości. Warto więc od czasu do czasu dokonywać bilansu związku. Ile daję od siebie, ile otrzymuję? Oczywiście nie w kontekście materialnym, a przede wszystkim emocjonalnym. Jeśli jednak tkwimy w toksycznym związku, psychologia daje nam tylko jedno wyjście: ucieczkę. Tego typu relacje łączące dwójkę najbliższych sobie osób są szczególnie niebezpieczne. Toksyczny mąż jest w stanie niszczyć (często nieświadomie) swoją uległą żonę na wiele sposobów. Od zburzenia jej wiary we własną kobiecość, atrakcyjność, piękno, przez krytykę umiejętności zawodowych, po osłabienie jej pozycji w samej rodzinie. 

Toksyczna przyjaciółka, koleżanka, toksyczni rodzice – jak się uwolnić? 

Sposób na toksyczną koleżankę w pracy, brata czy rodziców jest dokładnie taki sam. Należy zacząć od przywrócenia poczucia własnej wartości. Może to zająć trochę czasu, warto jednak przestać żywić się opiniami innych, nieustannie się z nimi porównywać, rozpaczać nad swoim losem. Warto krok po kroku wziąć życie w swoje ręce i nad nim zapanować. Robić rzeczy, które się kocha i lubi. Rozwijać własne umiejętności. Nauczyć się dostrzegać własne potrzeby. Każdy taki krok przybliża do zakończenia toksycznej relacji lub jej radykalnego ograniczenia. 

Zobacz video: Dlaczego ludzie są toksyczni?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

Pozostałe wiadomości