Zdrowie

Pozytywny test owulacyjny – jak go wykonać i jak zinterpretować wyniki?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk

Pozytywny test owulacyjny to dla kobiet planujących powiększenie rodziny najlepszy sygnał, że właśnie powinno dojść do zbliżenia. Starając się o dziecko, w dniu owulacji mamy największą szansę na to, że już za 9 miesięcy będziemy rodzicami.

Test owulacyjny pozytywny mówi nam, że organizm kobiety aktualnie znajduje się w wyjątkowej fazie – owulacji. Bez niej żadne zapłodnienie nie miałoby miejsca, dlatego jest ona tak istotna podczas starania się o potomstwo. 

Pary, które do tej pory miały problem z zajściem w ciążę, bardzo często decydują się na zakup testu owulacyjnego do użytku domowego. Taka metoda jest polecana przez lekarzy ginekologów, ponieważ pozwala młodej parze przekonać się, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę. Oczywiście domowe testy owulacyjne nie są tak bardzo dokładne jak badanie u ginekologa, ale ze względu na łatwość użycia i rzetelne wyniki stanowią bardzo dobry sposób pomagający w szybkim zajściu w upragnioną ciążę.

Czy wykonanie domowego testu owulacyjnego jest czasochłonne? 

Testy owulacyjne są bardzo proste w użyciu i dają wynik już w kilka minut. Stosuje się je podobnie jak testy ciążowe, czyli do ich wykonania potrzebujemy próbki moczu. Trzeba jednak zauważyć, że choć w testach ciążowych poleca się użycie porannej próbki moczu, to w owulacyjnych wręcz przeciwnie.

Test owulacyjny pozytywny - kiedy owulacja? 

Pierwszy test owulacyjny należy wykonać na kilka dni przed spodziewaną owulacją, która zazwyczaj wypada w połowie cyklu menstruacyjnego. Największe stężenie hormonu luteinizującego, który jest objawem zbliżającego się jajeczkowania, występuje pod koniec dnia, dlatego to właśnie wieczorny mocz będzie najlepszy do takiego testu. Mocz warto umieścić w plastikowym pojemniczku, potem wyciągnąć pasek testowy z opakowania z testem owulacyjnym i zanurzyć go w płynie do wskazanego na nim poziomu. Po przytrzymaniu paska w tej pozycji przez 15 sekund trzeba go wyciągnąć i odłożyć na płaską powierzchnię – np. na biurko. Wynik testu należy odczytać po 5 minutach. 

Test owulacyjny pozytywny - kiedy się kochać? 

Jeśli test owulacyjny da nam pozytywny wynik, to znaczy że właśnie teraz jest najlepszy moment na zbliżenie, jeśli zależy nam na ciąży. Warto zainicjować stosunek nie tylko tego samego dnia, ale również kolejnego, by mieć większą szansę na powodzenie.

Osoby planujące starania o dziecko mogą od razu zakupić większą ilość testów owulacyjnych. W opakowaniach zazwyczaj jest po kilka sztuk pasków, ale najczęściej zużywa się je w ciągu kilku dni, więc lepiej przygotować sobie większy zapas, jeśli zależy nam na tym, by nawet jeszcze w tym miesiącu nasze starania się powiodły.

Czy test może dać pozytywny wynik w pierwszym dniu miesiączki? 

U niektórych kobiet pojawia się także pozytywny test owulacyjny w dniu spodziewanej miesiączki. Co to właściwie znaczy? Na pewno trzeba uświadomić wszystkie kobiety, że w dniu spodziewanej menstruacji nie należy robić testów owulacyjnych, bo ich wyniki mogą być nieprawidłowe. Jest to związane z tym, że test owulacyjny jest przeznaczony tylko do obserwowania owulacji i przy jego użyciu nie powinno się diagnozować wczesnej ciąży. W dniu spodziewanej miesiączki już śmiało można zastosować typowy test ciążowy, więc nie ma sensu używać testu owulacyjnego. Jego wynik nie będzie rzetelny i nie da nam odpowiedzi na pytanie, czy już udało się zajść w ciążę. 

Kobiety planujące zajście w ciąże powinny nie tylko zakupić test owulacyjny i ciążowy, ale również, jak nie przede wszystkim, kwas foliowy. Tabletki z kwasem foliowym są w każdej aptece. Lekarze zalecają regularne przyjmowanie ich minimum na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, a tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by każda aktywna seksualnie kobieta zażywała je przez cały czas.

Test owulacyjny nie jest jedyną domową metodą zwiększania szans na poczęcie!

Choć testy owulacyjne stanowią najczęściej wybieraną formę domowego wspomagania zajścia w ciążę, to trzeba wiedzieć, że nie są jedyną możliwą metodą. Planowanie powiększenia rodziny można też przeprowadzić za pomocą tzw. kalendarzyków małżeńskich, które również są w stanie zasugerować nam, w których dniach warto się kochać, aby począć nowe życie. Kalendarzyki małżeńskie zaliczane są do naturalnych metod planowania rodzicielstwa i polegają na obserwowaniu organizmu kobiety pod względem wysyłanych przez niego objawów, jak np. zmiana śluzu czy temperatury ciała.

Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny unikać picia alkoholu. Zobacz video:

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Pozostałe wiadomości