Zdrowie

24-latka nie może się uśmiechać. Modelka cierpi na rzadką chorobę

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Instagram/Papilot.pl
Depresja, choroba

Tayla Clement to 24-latka cierpiąca na zespół Möbiusa. Nietypowe schorzenie sprawia, że młoda kobieta nie może się uśmiechać. Przez chorobę musiała mierzyć się z prześladowaniem ze strony rówieśników.

Zespół Möbiusa - co to jest

Tayla Clement to modelka, która łączy swoją karierę z bardzo ważną misją - stara się edukować internatów na temat swojej choroby, czyli zespół Möbiusa. Jest to rzadki zespół wad wrodzonych objawiający się jako szereg zaburzeń neurologicznych.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dotknięte nim osoby nie mogą m.in. się uśmiechać, marszczyć brwi, czy mrużyć oczu. Niestety Tayla doznała przez tę chorobę wiele cierpienia. - Ludzie przynosili do szkoły plastikowe torby i mówili, że mam je sobie założyć na głowę - wyznała na Instagramie. Dziewczyna była prześladowana przez swoich rówieśników, co znacząco odbiło się na jej zdrowiu psychicznym.

"Dziewczyna, która nie może się uśmiechać"

- Przez wiele lat byłam tylko skorupą samej siebie (...) Fakt, że nie mogę się uśmiechać od małego mnie złamał - tłumaczy. W wieku 12 lat Tayla przeszła operację mającą pomóc jej w końcu zacząć się uśmiechać. Niestety przeszczep skóry z ud do kącików ust nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

Kilka lat później dziewczyna zmagała się z depresją, cierpiała na zapaści, które były wynikiem stresu. - Lekarze powiedzieli, że mój stan psychiczny jest tak zły jak u żołnierzy, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego - zaznacza 24-latka. Na szczęście po skończeniu szkoły udało jej się odzyskać pewność siebie.

Tayla założyła konto na Instagramie, gdzie pokazuje innym, że mimo choroby można spełniać swoje marzenia. Konto "The Girl Who Can’t Smile", czyli "Dziewczyna, która nie może się uśmiechać" obserwuje 30 tysięcy osób.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Instagram/Papilot.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fizkes/Getty Images/Instagram/Taylaclement

Pozostałe wiadomości