Zdrowie

Nadużywasz detergentów? Zobacz, czym to grozi twojemu dziecku

Zdrowie

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
PAP
Sprzątanie

O tym, że nie należy nadużywać produktów chemicznych, wiadomo nie od dziś. Przed nadmiernym kontaktem ze środkami przeznaczonymi do utrzymywania czystości ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Bergen. Jak dowiedli w badaniach, dzieciom kobiet, które stykają się z produktami do czyszczenia i dezynfekcji na co dzień w pracy, znacznie bardziej grozi astma. Dzieje się tak nawet, gdy matka korzystała z chemikaliów lata przed poczęciem.

Kontakt matek z produktami do czyszczenia to większe ryzyko astmy u dzieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology" przestrzegają przed szkodliwymi skutkami nadmiernego kontaktu z chemicznymi produktami przeznaczonymi do utrzymywania czystości. Przeanalizowali oni ponad 3 tys. par matka-dziecko. Dorosłe już potomstwo udzieliło badaczom informacji na temat swojej zdrowotnej historii, a matki na temat wszystkich wykonywanych przez siebie prac. M.in. osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem, pielęgniarki, inni pracownicy służby zdrowia czy kucharze byli szczególnie narażeni na działanie chemicznych środków czystości i substancji stosowanych do dezynfekcji. - Wiele matek jest w pracy wystawionych na działanie silnych chemikaliów, ale potencjalne skutki dla zdrowia są słabo poznane - mówi autorka publikacji, dr Cecilie Svanes. - Jednak ukazujące się już badania wskazują, że ekspozycja na nie rodziców przed poczęciem może wpływać na zdrowie potomstwa - dodaje. Według wyników jej badania, jeśli matka zaczęła pracować z potencjalnie groźnymi chemikaliami nawet lata przed poczęciem, dziecko miało średnio 71 proc. wyższe ryzyko zachorowania na astmę i/lub świszczącego oddechu. Naukowcy na razie tylko spekulują na temat stojących za tym mechanizmów.

Produkty do czyszczenia a astma u dzieci

Wiele kobiet zrezygnowało ze szkodliwej pracy wiele lat przed zajściem w ciążę, a mimo to ich dzieci były bardziej zagrożone. Z tego powodu naukowcy podejrzewają zmiany zachodzące w komórkach jajowych. - Konieczne są dalsze badania, zważywszy na potencjalne skutki dla ogromnej liczby kobiet w wieku reprodukcyjnym, które używają chemicznych środków czystości oraz dla ich dzieci - podkreśla prof. Svanes. Naukowcy zwracają uwagę, że wiele badań wskazało już na bezpośrednie uszkodzenie zdrowia, głównie dróg oddechowych u osób kontaktujących się często z takimi substancjami. Jednak, jak twierdzą, ich praca ma unikalny charakter, ponieważ łączy zdrowie dzieci z zawodem rodzica, w dodatku wykonywanym wiele lat wcześniej. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, w Polsce na astmę cierpi co dziesiąte dziecko i do dwudziesty dorosły. Publikację naukowców z Uniwersytetu w Bergenmożna znaleźć pod adresem: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091674921013993

Szaleństwo hormonów w ciąży. Zobacz wideo:

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/GettyImages.com

Pozostałe wiadomości