Sport i fitness

Zieleniec - stolica narciarstwa alpejskiego Ziemi Kłodzkiej

Sport i fitness

Aktualizacja:

Kotlina Kłodzka to wspaniały i bardzo popularny region turystyczny, oferujący wiele różnorodnych atrakcji dostępnych latem i zimą. Co roku amatorów białego szaleństwa przyciąga Zieleniec SKI Arena. Trasy narciarskie w tym rejonie są pięknie położone, zróżnicowane pod względem długości i trudności, dzięki czemu na stokach można spotkać turystów z całego świata. Ile wyciągów znajduje się w Zieleńcu SKI Arena? Czy trasy narciarskie są oświetlone? Do której są czynne? Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Kotlinie Kłodzkiej?

Dotychczas wśród polskich narciarzy największą popularnością cieszyły się ośrodki w Białce Tatrzańskiej i Szczyrku. Z roku na rok powstaje jednak coraz więcej obiektów narciarskich, a stare ośrodki powiększają się i ulepszają. Kilka takich miejsc oferuje położona w południowo zachodniej części polski górzysta Kotlina Kłodzka. Jednym z jej najpopularniejszych ośrodków narciarskich jest Zieleniec . Znajdziemy w nim liczne trasy narciarskie i snowboardowe zarówno dla doświadczonych pasjonatów sportów zimowych, jak i dla tych początkujących.

Zieleniec, Kotlina Kłodzka - atrakcje zimą

Jeszcze do niedawna Zieleniec był małą górską wsią. Dziś jest to jedna z dzielnic miejscowości uzdrowiskowej Duszniki-Zdrój. Leży na granicy Polsko-Czeskiej, w Górach Orlickich, pomiędzy Serlichem i Orlicą. Cała miejscowość została objęta specjalnym Obszarem Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie. Wokół niego znajduje się rezerwat przyrody, z cennymi przyrodniczo torfowiskami. Latem stanowi “bazę wypadową” dla miłośników górskich wycieczek, odwiedzających okoliczne góry. Zimą staje się prawdziwą mekką narciarzy i snowboardzistów. Zieleniecki ośrodek narciarski to aż 20 kilometrów tras, 30 różnorodnych wyciągów i pokaźna baza noclegowa. Otwarcie sezonu następuje tam zazwyczaj z początkiem grudnia, a zakończenie, o ile pozwalają na to panujące warunki śniegowe , dopiero pod koniec wiosny. Zieleniec, stoki i trasy - Zieleniec to ponad 22 kilometry tras o różnej długości, nachyleniu i poziomie trudności. Bez względu na to czy wolisz narty czy snowboard - z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Sportowcy mają tu do swojej dyspozycji zarówno strome “ściany”, jak i tzw. “ośle łączki”, idealne do nauki jazdy na nartach. Przez wszystkie stoki przechodzą specjalnie wyznaczone trasy poziome, ułatwiające sprawne przemieszczanie się pomiędzy trasami. Co więcej, Zieleniec to nie tylko narciarstwo alpejskie. Wokół ośrodka poprowadzonych zostało aż 200 kilometrów tras przeznaczonych dla nart biegowych. Podczas jazdy możemy skorzystać z jednego z wielu punktów gastronomicznych, rozstawionych w różnych częściach stoków.

Zieleniec, wyciągi - W ski arenie w Zieleńcu funkcjonuje 29 wyciągów narciarskich, w tym 5 kanap i 25 orczyków i talerzyków. Kolejka “Pomarańczowa Winterpol” to jeden z najnowocześniejszych wyciągów, jakie możemy spotkać na polskich stokach. Kanapa jest osłonięta specjalną kopułą od wiatru i śniegu oraz ma podgrzewane siedzenia. W ośrodku znajdziemy cztery wyciągi dedykowane głównie najmłodszym sportowcom, dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z nartami lub snowboardem.

Zieleniec, warunki narciarskie - Ogromnym atutem ośrodka narciarskiego w Zieleńcu jest jego położenie oraz unikalny klimat. Dzięki górskiej lokalizacji, w okresie zimowym w Zieleńcu nie brakuje śniegu. Niska temperatura i spora ilość opadów (tj. około 1300 mm rocznie), przypadająca tu głównie na okres między listopadem a marcem, sprawia, że śnieg utrzymuje się w tym regionie nawet przez 150 dni w roku. Dodatkowo wszystkie stoki są dośnieżane sztucznym śniegiem oraz codziennie ratrakowane, dzięki czemu przez cały sezon panują tu dobre warunki narciarskie.

Zobacz także:

Wyciągi narciarskie ‒ gdzie na narty w Polsce?

Jak przygotować dziecko na wyjazd na narty?

Zieleniec, imprezy - Otwarcie Sezonu, zawody, dyskoteki

Ośrodek narciarski w Zieleńcu to stacja tętniąca życiem cały rok. W lecie działają tam kolejki, wywożące podróżnych na grzbiet Gór Orlickich, w których znajdziemy liczne szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Jednakże najwięcej dzieje się tam podczas sezonu zimowego. Kalendarz imprez otwiera tam uroczystość otwarcia sezonu. Przez cały sezon na zielenieckich stokach rozgrywa się wiele zawodów narciarskich i snowboardowych. Dzieci mogą wziąć udział między innymi w Dziecięcym Pucharze Orlicy, dorośli w Red Bull Zjazd na krechę. Każdego marca w Zieleńcu odbywa się Memoriał Bronisława Haczkiewicza, podczas którego swoich sił w jeździe technicznej próbują instruktorzy z całej Polski.

Przez okrągły rok w ośrodku odbywają się również różnorodne imprezy sportowe i kulturalne, organizowane przez lokalne radia, telewizje oraz firmy. W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz ferii zimowych Zieleniec nie zasypia. Każdego wieczoru narciarze skorzystać mogą z nocnych jazd, a w miejscowych dyskotekach i restauracjach światła często nie gasną aż do rana.

Zobacz także:

Strój na narty – jak prawidłowo dobrać strój narciarski?

Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości