Sport i fitness

Trzy medale na lodowej tafli. Sukces polskich hokeistów na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich

Sport i fitness


Aleks Menc, Alicja Mota i Anna Kot to polscy hokeiści, którzy wywalczyli medale podczas, odbywających się w Lozannie, III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Nasi sportowcy nie wystąpili jednak w zespole narodowym. – Graliśmy w mieszanych drużynach, złożonych z zawodników z różnych krajów – wyjaśnili młodzi sportowcy.

W Lozannie odbywają się III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Youth Ollympic Games), w których startuje 45 zawodników z Polski, reprezentujących 8 dyscyplin.

Medale Polaków

Nasi młodzi zawodnicy do tej pory zdobyli pięć medali:

  • złoto w rywalizacji biathlonowych sprinterów (Marcin Zawół),
  • srebro w zawodach łyżwiarzy szybkich, w konkurencji drużyn mieszanych (Daria Kopacz),
  • dwa srebra i brąz w rywalizacji hokeistów w formule 3x3.

Sukces nastoletnich hokeistów

Podczas zawodów duży sukces odnieśli polscy hokeiści. Aleks Menc i Alicja Mota wywalczyli srebrne medale, a Anna Kot - brązowy. Polscy zawodnicy wystąpili w drużynach złożonych z reprezentantów różnych krajów. To dość oryginalny pomysł, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego, że podczas zwodów międzynarodowych zawodnicy startują w narodowych ekipach:

Ideą tego turnieju jest, żeby zawodnicy i zawodniczki z różnych krajów mogli się zintegrować. Stworzono więc osiem drużyn, w żadnej z nich zawodnicy nie powtórzyli się z tego samego kraju

- wyjaśnił trener, Sebastian Owczarek.

III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lozanna 2020 potrwają do 22 stycznia. Trzymamy kciuki za kolejne zdobycze medalowe Polaków.

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie – cele imprezy

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Youth Ollympic Games) są największym wydarzeniem sportowym dla młodych sportowców w wieku 15 do 18 lat.

Celem imprezy jest nie tylko rywalizacja sportowa, oparta o wcześniej zdobyte kwalifikacje wytyczone przez poszczególne Międzynarodowe Federacje Sportowe, ale również promowanie zachowań zgodnych z ideałami olimpijskimi, takimi jak doskonałość, odpowiedzialność, przyjaźń, szacunek wobec rywali sportowych i sędziów oraz umiejętność przegrywania. Poza startami w zawodach młodzi sportowcy biorą czynny udział w programach kulturalno-edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów, np. w licznych laboratoriach, warsztatach, spotkaniach ze sportowcami, koncertach i festiwalach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości