Sport i fitness

Trening z maseczką na twarzy. Jak go wykonywać, aby był bezpieczny?

Sport i fitness

Wiosna daje o sobie znać, a temperatury sprawiają, że coraz częściej trenujemy na świeżym powietrzu. Jak w czasach pandemii bezpiecznie wykonywać ćwiczenia? Gdzie możemy biegać i jeździć bez maseczek, a w których miejscach zasłanianie twarzy jest koniecznością? O tym powiedziała nam kardiolog Dominika Szalewska.

Aktywność fizyczna na zewnątrz

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem poprawy odporności organizmu. Jak przyznała lekarka, żaden suplement diety nie zapewni nam tyle, co regularny trening fizyczny. Zatem warto się zmotywować i każdego dnia wykonać choćby krótkie ćwiczenia. Dodatkowym atutem jest coraz ładniejsza pogoda, która zachęca do rodzinnych spacerów, czy jazdy na rowerze.

Osoby, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z aktywnością fizyczną, powinny ją wprowadzać stopniowo, zaczynając od lżejszych i mniej angażujących ćwiczeń tj. marsz, taniec, jazda na rowerze, czy aerobowe ćwiczenia rekreacyjne.

Maseczka podczas ćwiczeń

Według prawa osoby biegające po lesie nie mają obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Sytuacja zmienia się w przypadku trenowania na bulwarach i nad morzem. W tych miejscach obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Czy trenowanie w maseczce jest zdrowe i bezpieczne?

Jako lekarz ciężko mi zalecić bieganie, czy jazdę na rowerze w maseczce, jako że maseczka zwiększa opór oddechowy, utrudnia wentylację płuc, a nawet może doprowadzić u osób, które chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego do zaburzeń homeostazy

– powiedziała.

Polacy podczas domowej kwarantanny wykazują się dużą kreatywnością i tworzą różnego rodzaju maseczki. Warto wspomnieć, że te przeznaczone do sportu powinny nieco różnic od klasycznych. Przede wszystkim muszą być cieńsze i bardziej przewiewne, tak aby ułatwiały wymianę gazową.

Tak naprawdę taka maseczka już po kilkunastu minutach traci swoją funkcję ochronną, jeżeli mówimy o tej prewencji choroby koronawirusowej

- dodała.

Co zatem robić? Osobom aktywnym zalecamy wycieczkę do pobliskiego lasu. W takim miejscu bez maseczki ograniczającej oddychanie możemy wykonać zarówno szybki marsz, jak i bieg.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości