Sport i fitness

Jakie wyzwania niesie za sobą tradycyjne powożenie? "Przenosimy się w czasie"

Sport i fitness

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz
Zaklinacz koni
Zaklinacz koniDzień Dobry TVN
wideo 2/28

Tradycyjne powożenie zaprzęgami konnymi to wyjątkowa dyscyplina, która zyskuje coraz więcej pasjonatów. Czym wyróżnia się jedna z najbardziej spektakularnych konkurencji jeździeckich? W Dzień Dobry TVN odpowiedzi na to pytanie udzielił mistrz w zaprzęgach czterokonnych i powożeniu tradycyjnym, Wiesław Sadowski.

Tradycyjne powożenie - na czym polega urok tej dyscypliny?

Rozpoczęcie przygody z tradycyjnym powożeniem wymaga odpowiedniego przygotowania. Liczą się nie tylko umiejętności woźnicy, ale także harmonia ruchu i wyglądu koni, a nawet wiek pojazdu.

- Przenosimy się w czasie (...). Taki powóz powinien mieć minimum sto lat. Do każdego powozu musimy dopasować odpowiedni ubiór, odpowiedni styl. Czerpiemy inspirację ze starych książek, ze starych filmów - zdradził Wiesław Sadowski.

Tradycyjne powożenie - dla kogo?

Pasjonaci tradycyjnego powożenia muszą zatroszczyć się o dopasowanie koni pod względem wzrostu, umaszczenia i temperamentu. Nie bez znaczenia pozostają również regularne, a zarazem czasochłonne treningi. Wiesław Sadowski nie ma wątpliwości, że starania o osiągnięcie sukcesu w tej wyjątkowej dyscyplinie wymagają wielu poświęceń.

- Ciągle mnie nie ma w domu - przyznał mistrz w zaprzęgach czterokonnych i powożeniu tradycyjnym.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości