Sport i fitness

Trenują szermierkę na wózkach. "Szukamy osób z niepełnosprawnością ruchową"

Sport i fitness

Szermierze paraolimpijscy wspierają sportowców z Ukrainy

Legia Warszawa powołała nową sekcję sportową – Szermierka na wózkach.  Zaangażowali się w nią wybitni sportowcy m.in. złoty medalista igrzysk paraolimpijskich Grzegorz Pluta i ukraiński mistrz Andrij Demczuk. Kogo trenują? Kto może się zapisać? Jak pomagają Ukrainie? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Stefan Makowski.

Legia z nową sekcją

Od kilku miesięcy działa sekcja Szermierki na Wózkach Legii Warszawa.

- Idea jest prosta. W 1916 roku, jak powstawał klub piłkarski Legia Warszawa, to jego założycielami, członkami byli żołnierze, którzy walczyli wtedy o niepodległość Polski, a później o granice państwa polskiego. Tym, czym walczyli to była szabla. Przez wiele, wiele lat istniał na Legii klub szermierczy. Postanowiliśmy go reaktywować, ale reaktywować w formie bardziej dostępnej dla osób wykluczonych społecznie, dla osób z niepełnosprawnościami - tłumaczył Stefan Makowski, medalista igrzysk paraolimpijskich z Aten w Dzień Dobry TVN.

- Naszym marzeniem m.in. dzięki Fundacji Legii oraz wsparciu firmy Emitel jest to, żeby właśnie tutaj stworzyć sekcję, która będzie wyczynowo przygotowywała zawodników, którzy niedługo będą reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej. Również naszym marzeniem jest to, żeby nas medalistów igrzysk paraolimpijskich ktoś zastąpił - dodał trener.

Szermierka na wózkach - na czym polega?

Szermierze mają specjalne wózki, które przypięte są do platformy. Muszą być one ustawione w określonej, stałej odległości. - W szermierce na wózkach ważne jest prowadzenie końca broni, wytrzymałość w łapaniu zasłon, w wyprowadzaniu trafień - wyjaśnił Stefan Makowski.

Jak podkreślił, szermierka jest sportem dla wszystkich. Można ją trenować w każdym wieku. Sportowcy spotykają we wtorki i czwartki na terenie Legii, przeważnie między 17 a 18:30. Instruktorzy są otwarci na osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z białą bronią. - Jesteśmy gotowi dostosować się do nich, pomóc im, żeby było to dla nich bardziej dostępne - zaznaczył Stefan Makowski.

- Szukamy osób z niepełnosprawnością ruchową. Tutaj na Legii zależy nam na tym, żeby był to sport wyczynowy w szermierce na wózkach, ale szermierka jest sportem ogólnorozwojowym. Jest również sportem, który mogą również ćwiczyć osoby z niepełnosprawnością neurologiczną - dodał wielokrotny medalista ME i MŚ.

Jednym z trenerów sekcji jest Grzegorz Pluta, złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w szermierce na wózkach.

Szermierze paraolimpijscy wspierają sportowców z Ukrainy

Na terenie Legii dzięki Fundacji odbywają się też zajęcia dla dzieci, które zmuszone były uciekać przed inwazją rosyjską. Prowadzi je szermierz Andrij Demczuk, ukraiński mistrz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.  

Zobacz też:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości