Sport i fitness

Ubrania do jogi – jaki strój wybrać? Najlepsze kroje i materiały

Sport i fitness

Aktualizacja:
SilviaJansen/Getty Images

Strój do jogi powinien być przede wszystkim wygodny i niekrępujący ruchów. Ćwicząc asany we własnym domu, szczególnie w samotności, można zdecydować się nawet na jogę bez ubrania. Wybierając się do szkoły, warto natomiast zadbać, aby strój do jogi dawał jak największe poczucie komfortu.

Znaczenie ma również odpowiednie dopasowanie ubrania do jogi. Nie powinno być ono zbyt luźne, aby nauczyciel dobrze widział wykonywane pozycje, a przy tym nie odsłaniać zbyt wiele ciała w niektórych asanach. Jaki strój do ćwiczeń jogi warto wybrać?

Jaki strój do jogi wybrać? Kroje i materiały

Stroje do jogi nie mogą krępować ruchów, jednak z drugiej strony powinny umożliwić nauczycielowi obserwację pozycji ciała ucznia. Dlatego też bardzo często jako doskonały wybór w kwestii stroju do jogi uważa się legginsy. Można wybrać zarówno te z rozciągliwej bawełny, jak i materiałów takich jak lyocell (czyli sztuczny jedwab) czy np. popularny nylon. Coraz większe zainteresowanie budzą również ubrania do jogi z bawełny organicznej. Warto wybierać materiały z dodatkiem stretchu, aby mieć pewność, że dopasowane modele spodni będą wystarczająco rozciągliwe.

Nie każdy, w tym szczególnie panowie, ma ochotę na zakładanie ściśle przylegających do ciała legginsów. W takiej sytuacji dobrym wyborem na strój do jogi będą luźniejsze spodnie dresowe. W ich przypadku bardzo ważna jest nie tylko elastyczność materiału, lecz także szerokie, dobrze przylegające do ciała ściągacze. Spodnie nie mogą bowiem przemieszczać się i zsuwać podczas wykonywania asan, np. pozycji odwróconych. Taki element ubrania do jogi nie może być również zbyt luźny, szerokie nogawki będą się bowiem plątać między nogami, co znacznie utrudni praktykę.

Niekiedy dobrym pomysłem na strój na jogę mogą być również krótsze legginsy, a nawet bawełniane bądź lniane szorty.

Ubrania na jogę to również wszelkiego rodzaju topy i T-shirty. One także nie mogą być niewygodne czy w jakikolwiek sposób krępować ruchów. Niektórzy decydują się tu na zwykłą koszulkę z krótkim rękawem bądź bez rękawów, np. tzw. bokserkę. Doskonałym pomysłem, wybieranym przede wszystkim przez panie, będzie również dopasowany top z rozciągliwego materiału, który nie zsunie się, pokazując przy tym zbyt wiele, a także nie zasłoni twarzy, np. podczas robienia świecy. Można również zdecydować się na bluzkę z długim rękawem.

Odważnym wyborem w stroju na jogę będzie specjalne body. Wybierając je jako ubranie do szkoły jogi, warto założyć do niego spodnie, np. legginsy. Z kolei ćwicząc samotnie w domu, można bez skrępowania z nich zrezygnować.

Ciekawym, choć wciąż rzadko stosowanym strojem do jogi jest specjalnie do tego celu przeznaczony kombinezon. Pozwala on bowiem na zachowanie swobody ruchów, a przy tym zapobiega przemieszczaniu się ubrania.

Jak się ubrać na jogę? Dodatki

Damski strój do jogi nie może obejść się bez wygodnego, sportowego stanika. Musi on być przede wszystkim idealnie dopasowany, a także przyjemny w dotyku, aby joginka mogła skupić się na asanach, a nie na niewygodnym, uwierającym ją ubraniu.

Ważny elementem stroju do jogi mogą być również skarpetki i buty. Chociaż zazwyczaj zaleca się praktykowanie jogi boso, co daje znacznie większą kontrolę nad wykonywaną pozycją, w żadnym wypadku nie można się do tego zmuszać. Warto wybrać skarpetki z przyjemnego materiału, bez palców lub z rozdzielonymi palcami. W przypadku butów należy wybrać specjalne obuwie do jogi, elastyczne i z antypoślizgową podeszwą.

Osoby, które nie rozgrzewają się zbyt szybko i na początku zajęć zazwyczaj jest im dosyć chłodno, mogą pomyśleć również o bluzie jako elemencie ubrania na jogę. Może być ona odrobinę luźniejsza od bluzki, jednak w dalszym ciągu musi dobrze pokazywać pozycje, w jakich znajduje się ciało. Bardzo ważne, tak samo jak w przypadku spodni dresowych, będą również odpowiednio szerokie ściągacze. Warto zadbać również o to, aby daną bluzę na jogę można było szybko zdjąć po rozgrzaniu się na zajęciach.

Jako dodatek na zajęcia jogi warto również dobrać odpowiednie akcesoria. Pierwszym, niezwykle ważnym, będzie ręcznik. Zapobiegnie on bowiem przepoceniu maty i zmniejszy ślizganie się na niej dłoni. Będzie również stanowić ochronę przed bakteriami pozostawionymi przez innych użytkowników maty.

Dobrym pomysłem będzie również własna mata do jogi. Takie akcesorium przyda się nie tylko ze względów higienicznych, lecz także praktycznych. Mata przystosowuje się bowiem do kształtu i ciężar stosującej ją osoby. W przypadku mat obecnych w szkole jogi czy klubie fitness z pewnością nie będzie to możliwe.

Strój do ćwiczeń jogi, męski czy damski, powinno się wybierać według podobnych kryteriów. Najważniejsza jest tu wygoda oraz dopasowanie. Tylko dzięki temu można z powodzeniem praktykować asany.

Łączą przyjemne z pożytecznym. Łotewski klub fitness organizuje zajęcia jogi dla... miłośników wina. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Relaksująca joga w powietrzu. "To sport, który może spróbować absolutnie każdy"

Joga sposobem na walkę z napięciowym bólem głowy. Wystarczy kilka minut, aby poczuć ulgę

Joga śmiechu - metoda na wzmocnienie odporności i pozytywne myślenie

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości