Sport i fitness

Siostry Maliszewskie i ich jazda "po bandzie"

Sport i fitness

Patrycja i Natalia Maliszewskie w światowym łyżwiarstwie szybkim są fenomenem. 9 lutego Natalia zajęła w Turynie drugie miejsce w wyścigu na 500 m Pucharu Świata w short tracku i zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu na tym dystansie. To historyczny sukces polskiego łyżwiarstwa na krótkim torze. Jak wygląda ich dzień i trening? Siostry Maliszewskie odwiedził uczestnik 7. edycji Top Model Franciszek Strąkowski.

Sportowa kariera sióstr Maliszewskich

Siostry Maliszewskie pochodzą z Białegostoku. Między nimi jest 7 lat różnicy. Pierwsza zaczęła trenować short track Patrycja, a potem jej śladami poszła młodsza Natalia. Dziewczyny szybko zaczęły osiągać sukcesy w tej dyscyplinie sportu zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Patrycja wielokrotnie stawała na najwyższym podium podczas Mistrzostw Polski i zdobyła pięć medali Mistrzostw Europy Seniorów. Niestety trzy lata temu dramatyczna kontuzja Patrycji wykluczyła ją ze startów, w tym z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Obecnie starsza siostra wraca do formy i startuje w Pucharach Świata, wierzy również w swój start na kolejnych igrzyskach w Pekinie.

Młodsza Natalia jako pierwsza w polskim short-tracku zdobyła medal Mistrzostw Świata, złoto Mistrzostw Europy, a niedawno wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata na dystansie 500 metrów. Jest również wielokrotną triumfatorka zawodów PŚ i medalistką Mistrzostw Polski.

Sukcesy młodszej siostry dają mi kopa i motywują do działania i ciężkiej pracy. Nie ma między nami rywalizacji.

- przyznaje Patrycja.

Jak wygląda dzień sióstr Maliszewskich?

Dziewczyny wstają bardzo wcześnie rano, nawet z soboty:

Już o 6.30 miałam kontrolę antydopingową.

- przyznała Natalia.

Po zjedzeniu śniadania jadą na poranny trening na lodowisku.

Po wysiłku fizycznym przychodzi pora na obiad. Siostry muszą pilnować diety, zwłaszcza przed zawodami, ale od czasu do czasu przemycają do pokoju swoją ulubioną przekąskę - czipsy. Po obiedzie zazwyczaj odpoczywają i zbierają siły na kolejny trening.

***

Short track to łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim – jedna z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wyścigi odbywają się na bardzo krótkim torze. Wyścigi odbywają się na dystansach 500, 777, 1000, 1500, 3000, 5000 m.

Zawodnicy potrafią rozwijać prędkość do 50 km/h. Short-track to dyscyplina kontaktowa, niebezpieczna- ze względu na rozwijaną prędkość. W Białymstoku znajdują się 3 szkoły, które zajmują się trenowaniem zawodników.

Poznajcie legendę narciarstwa alpejskiego – Bode Millera.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości