Sport i fitness

Bikejoring i skijoring - czyli wspólna pasja człowieka i psa. "Czworonogi potrafią rozpędzić rower średnio od 35 do 50 km/h"

Sport i fitness

Aktualizacja:

Bikejoring i skijoring to sporty, w których łączą się siły człowieka i psa. W Dzień Dobry TVN gościła mistrzyni świata i Europy psich zaprzęgów, Agnieszka Jarecka, która opowiedziała o naszym widzom o zasadach tych dyscyplin.

Na czym polega bikejoring?

Bikejoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego, w której psy ciągną rower połączone z nim liną z amortyzatorem.

- Często ludzie mówią, że psy są biedne, bo ciągną rower. One muszą to robić, bo kochają to robić, bez tego są nieszczęśliwe. To psy, które muszą mieć tę dawkę energii codziennie. W lecie nie biegają, bo jest za ciepło dla nich, ale za to pływają za kajakiem, albo za piłeczką - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agnieszka Jarecka.

Zawody i standardowe treningi w bikejoringu nie mogą odbywać się powyżej 18 st. C, ponieważ grozi to wyczerpaniem psa z powody przegrzania ciała. Trasa na zawodach to na ogół około 5–7 km. W dyscyplinie tej chodzi o prędkość, a nie o dystans.

- Psy biegną zawsze na stop procent, trzeba myśleć za nie . Potrafią rozpędzić rower średnio od 35 do 50 km/h. Kiedy rozpoczyna się sezon, to zaczynamy od krótkich dystansów 2-3 km i stopniowo zwiększamy te odległości - dodała.

Czym jest skijoring?

Jak tłumaczy nasza ekspertka, bikejoring to jazda na rowerze górskim z psem, a skijoring - na nartach biegowych z psem. Są jeszcze psie zaprzęgi powyżej 3 psów na specjalnych wózkach trójkołowych lub czterokołowych, w zimie - na saniach oraz kategoria scooter, czyli jazda na specjalnej hulajnodze z 1-2 psami.

W bikejoringu wyznaczone są trasy leśne, w skijoringu są to trasy biegowe wyznaczone przez ośrodki narciarskie – potrzebne jest do nich odpowiednie naśnieżenie.

Rozwiązano Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów

W tym roku dla osób uprawiających bikejoring i skijoring nadszedł wyjątkowo smutny czas. Ministerstwo Sportu zlikwidowało polski związek zrzeszający zawodników tych dyscyplin.

- Dwa miesiące temu po 15 latach, Ministerstwo Sportu zlikwidowało m.in. nasz sport. Wszystkie dyscypliny nieolimpijskie zostały zlikwidowane. Zostaliśmy pozbawieni kadry. Będziemy teraz zwykłymi sportowcami amatorami, którzy za własne środki będą wszystko realizować - powiedziała nam Agnieszka Jarecka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości