Sport i fitness

Paraolimpiada w Tokio za nami. Polscy tenisiści stołowi zdobyli aż 7 medali. Trener: "Dalej jesteśmy w czołówce światowej"

Sport i fitness

Autor:
Martyna
Trębacz
Polska potęgą w tenisie stołowym

5 września zakończyła się paraolimpiada w Tokio. Polska kadra w tenisie stołowym łącznie zdobyła aż 7 medali. O swoich dokonaniach i planach opowiedzieli w Dzień Dobry TVN medaliści: Natalia Partyka, Karolina Pęk i Tomasz Jakimczuk oraz ich trener Andrzej Ochal. 

Paraolimpiada 2021. Sukces polskiej kadry w tenisie stołowym

W niedzielę, 5 września oficjalnie zakończyła się paraolimpiada w Tokio. Polska kadra w tenisie stołowym zdobyła aż 7 medali. Sukcesy polskich sportowców są zarówno dla nich samych jak i kibiców dowodem na to, że mimo ograniczeń, można spełniać marzenia. W studio Dzień Dobry TVN pojawił się Tomasz Jakimczuk, brązowy medalista z Tokio, dla którego były to pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie w karierze. - Emocje jeszcze są. Cały czas żyję tym światem i Tokio. Niezmierne szczęście i wielka radość – mówił sportowiec.

Natalia Partyka w tym roku na Igrzyskach Paraolimpijskich startowała po raz piąty. Mimo brązowego medalu tenisistka stołowa czuje lekki niedosyt i jak zapowiedziała, ma zamiar wystąpić na kolejnej paraolimpiadzie, gdzie jej celem jest złoty medal. - Już kilka medali udało mi się zdobyć przez te kilkanaście lat w sporcie paraolimpijskim, ale te zdobyte w Tokio cieszą równie mocno, jak te wcześniejsze. Absolutnie jeszcze nie zamierzam kończyć kariery sportowej. W Tokio musiałam po raz pierwszy od dawna zadowolić się tylko brązowym medalem indywidualnym, więc plan jest taki, żeby w Paryżu tytuł mistrzyni paraolimpijskiej wrócił do mnie – zapowiedziała Natalia Partyka.

Natalii Partyce i Karolinie Pęk udało się wywalczyć złoty medal w turnieju drużynowym i brązowy w indywidualnym. - Dziewczyny po turnieju singla miały trudny moment, ale w turnieju drużynowym pokazały, że są najlepsze na świecie. Ja jestem zadowolony z całej drużyny. 7 medali, dalej jesteśmy w czołówce światowej, 4 miejsce w kwalifikacji medalowej. Sport paraolimpijski jest coraz bardziej profesjonalny, zawodnicy trenują na różnych zgrupowaniach. My też nie odstajemy, w Paryżu chcemy pokazać jeszcze większą siłę – podkreślił Andrzej Ochal, trener tenisistów stołowych z niepełnosprawnościami.

Jak wyglądają treningi medalistów paraolimpijskich? 

Dla polskiej kadry startującej w Igrzyskach Paraolimpijskich sport jest nie tylko pasją, ale i sposobem na życie. Dlatego też, aby móc cieszyć się z sukcesów podczas najważniejszych turniejów, zawodnicy muszą podporządkować się treningom. - Tenis stołowy jest moją pracą. Mój normalny dzień zaczyna się od treningu porannego, chwila przerwy i kolejny trening, później dodatkowy trening z trenerem na siłowni i czas na regenerację – opowiadała Karolina Pęk, medalistka paraolimpiady w Tokio w tenisie stołowym.

Zawodnicy, których oglądamy na paraolimpiadzie, prócz treningów sportowych, dbają również o swoją kondycję psychiczną. Pomaga im w tym trener mentalny.- O tenisie stołowym mówi się, że to szachy na 100 metrów. Trzeba w krótkim czasie podejmować decyzję, są bardzo duże nerwy. Czasami chwila dekoncentracji i jest po meczu, dlatego trzeba być cały czas skoncentrowanym – zaznaczył trener.

Wsparcie psychiczne jest potrzebne nie tylko w czasie przygotowań do ważnych startów, ale także wtedy, kiedy zawodnicy borykają się z kontuzjami. - Trudny moment był na początku, miałem przerwę w treningach, bo złamałem rękę, ale udało mi się wrócić. W zasadzie od 10 lat nie mam poważnych kontuzji. Dużo trenuję, jak sobie policzyłem, treningowo przejechałem 110 tysięcy km – mówił Tomasz Jakimczuk.

Na szczęście sportowiec w trudnych chwilach może liczyć nie tylko na pomoc psychologów i trenerów, ale także żony. - Pomimo tego, że różnie bywa w tenisie stołowym, są wygrane i przegrane, ona jest zawsze przy mnie i dziękuję jej z całego serca – dodał paraolimpijczyk.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szybki kurs tenisa stołowego

Szybki kurs tenisa stołowego
Szybki kurs tenisa stołowego Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Martyna Trębacz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości