Sport i fitness

Natalia Partyka - waleczna mistrzyni

Sport i fitness

Aktualizacja:

Natalia Partyka to fantastyczna tenisistka sportowo, która pomimo swojej niepełnosprawności startuje w zawodach dla osób niepełnosprawnych, jak i tych pełnosprawnych.

Mistrzyni wraca do gry

Natalia Partyka urodziła się 27 września w 1989 roku w Gdańsku. Do swojej niepełnosprawności jest przyzwyczajona. Żyje z nią od samego początku. Rodzice nie dawali jej żadnej taryfy ulgowej. Sama uczyła się samodzielności. Jazda na rowerze, wiązanie butów, Natalia do wszystkiego doszła sama.

Pierwsza zaczęła grać w tenisa Sandra Partyka, starsza o cztery lata siostra Natalii. Kiedy Sandra zaczynała swoje treningi, Natalia miała sześć lat. Uważnie przyglądała się starszej siostrze podczas gry.

Jak wspomina mama Natalii - Alicja:

Trener Sandry mówił wówczas, ze jak głowa będzie sięgać ponad stół to Natalia będzie mogła przychodzić na treningi. I tak to się wszystko zaczęło.

Pierwsze treningi nie były łatwe. Natalia musiała odbijać rakietką piłkę o ścianę. Już w wieku siedmiu lat pojechała na pierwszy obóz sportowy. Zaczęła jeździć na turnieje.

Przyjaciele mówią o niej, że Natalia jest osobą pozbawioną kompleksów. Ma do siebie dystans i jest zawsze uśmiechnięta.

Przełomowym punktem w jej karierze były Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie w 2008 roku i Mistrzostwa Europy, na których rywalizowała z zawodniczkami pełnosprawnymi. Zdobyła złoty medal w swojej kategorii wiekowej.

Dwa razy więcej turniejów

Obecnie Natalia Partyka jest reprezentantką Polski w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.

Można powiedzieć, że mam tych turniejów, w których startuję dwa razy więcej. Bardzo łatwo zdobywa się złoty medal po raz pierwszy, kiedy nikt od nas niczego nie oczekuje. My robimy miłą niespodziankę. Teraz jeżdżę na igrzyska bronić złotego medalu. Co zawody pojawiają mi się nowe siwe włosy ze stresu.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości